Článek
Jak se říká, před ohněm se schováš, ale před vodou neutečeš. Po předpovědích na příštích pár dní se mnoho lidí chystá na to nejhorší. Ten, kdo má své domovy v blízkosti vodních toků, čelí opět strachu. Budou se opakovat povodně z roku 2002? I když se od té doby hodně lidí poučilo a změnilo bydliště, je mnoho těch, kteří nemají jinou možnost, než v domově setrvat a modlit se, aby už nic takového nepřišlo.
Povodně
Léto roku 2002 se historicky zapsalo do kalendářů všech, kdo byl přímým i nepřímým účastníkem povodní. Zničeny byly desítky domů a mnoho lidí a zvířat zemřelo. Nikdo tehdy neočekával, že v některých oblastech Čech přijde pětisetletá nebo dokonce tisíciletá voda a smete vše, co jí přijde do cesty. Byla to po roce 1845 nejničivější povodeň. Příčinou byly vytrvalé silné deště. Hladiny řek se rozvodnily a postupně voda začala města zaplavovat.
Když po dvou dnech přestalo pršet, voda začala opadat. Po této vlně záplavy se začalo s úklidem a počítáním škod. Bohužel od meteorologů přišla další špatná zpráva. Blížil se další příliv dešťů. I když po pár dnech déšť ustal a lidé si oddechli, za pár dnů opět začalo pršet a katastrofě se již nedalo vyhnout. Kdo mohl, plnil pytle pískem a stavěl hráze. Někde byly celkem nápomocné, jinde ani to nepomohlo. Půda už neměla schopnost vodu vsakovat a ta odtékala do řek, které nelítostně plnila. Tato druhá vlna byla mnohem silnější a napáchala mnoho škod.
Lidé přišly o své domovy. Někteří z nich neměli ani své nemovitosti pojištěné, protože pojistit nemovitost v záplavové oblasti je snad nemožné. Kdo měl možnost a finance, nemovitost zrekonstruoval. Někomu voda domov zničila zcela a nebylo ani co rekonstruovat. Někdo si klade otázku, proč lidé na takových místech zůstávají dál? Ono není snadné takový pozemek či nemovitost prodat. A kdo nemá možnost koupit jiný domov někde jinde, musí zůstat tam, kde může. Naprosté zoufalství, které si nikdo, kdo nebyl v zasažených lokalitách, asi neumí představit. V té době jsem sama pracovala v prodejně v Karlíně. Slyšela jsem křik lidí, protože viděli z kanálů utíkat velké množství potkanů. Jasná známka toho, že něco přichází. Byla to masa vody. Obrovská.
Pražská zoologická zahrada přišla o 134 zvířat, která uhynula. Zaměstnanci se snažili zachránit všechna zvířata. Mezi nimi byla i ta nebezpečná a času mnoho nebylo. Zaměstnanci však museli zabránit tomu, aby taková zvířata utekla. Tehdy se zcela zaplavil pavilon nosorožců, hrochů, slonů i pavilony velkých šelem. Tehdy se povedlo zachránit sloní samici, ale samec takové štěstí neměl. Tento samec špatně zvládal strach a nebyl na lidskou péči zvyklý. Voda jeho pavilon zcela pohltila a zoo se musela rozhodnout. Kdyby se díky nějaké náhodě povedlo samci uplavat, byl by vystrašený a mohl být velmi nebezpečný. Musel být bohužel utracen, aby se netrápil.
Celá Evropa sledovala lachtana Gastona, kterému se povedlo uniknout. Voda ho unášela až do Německa. Mnoho lidí a záchranářů se snažilo ho dostat z vody, ale neúspěšně. Ve vodě uplaval neuvěřitelných 200 km. Když se konečně nedaleko města Drážďany povedlo Gastona dostat do bezpečí a transportovat zpět do Prahy, o pár dní později zemřel vyčerpáním. Nyní v zoologické zahradě stojí na jeho počest socha.
Nyní hrozí, že by se situace povodní z roku 2002 mohla opakovat. Můžeme jen doufat, že po této zkušenosti na to budou lidé více připravení a pokud přijdou povodně, nebudou tak ničivé. Nikdo by neměl čekat, až jak se bude situace vyvíjet. Pokud jste v záplavové oblasti, zkuste se připravit i na ten nejhorší scénář. Jak se říká „Kdo je připraven, není překvapen“. Lepší udělat zbytečnou práci, než si to následně vyčítat.
Anketa
Zdroje:
https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/povodne-2002-prazska-zoo-156607
https://www.denik.cz/z_domova/povodne-1997-2002-vyroci-den-po-dni-zaplavy-14-srpen.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Povode%C5%88_v_%C4%8Cesku_(2002)
Vlastní vzpomínky na tuto událost.