Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Prudce jedovaté rostliny rostou i v naší zemi. Je třeba velké opatrnosti. Jednou z nich je bolehlav

Foto: Mathieu Menand, CC-SA 2.0, wikimediacommons.org

Nebezpečí nehrozí pouze od nebezpečných zvířat. Někdy hrozí od krásných a na první pohled neškodných rostlin.

Článek

Zvířata svoji nebezpečnost často dávají najevo svojí silou či pestrou škálou barev, která znamená „pozor, jsem nebezpečný“. Ovšem většina jedovatých rostlin se tváří docela obyčejně a neškodně. Proto je právě u nich třeba větší obezřetnosti, a především minimální znalosti takových rostlin. Většinou jsou v ohrožení děti, které často věci i rostliny strkají do pusy. Pojďme se nyní společně na jednu takovou poměrně známou rostlinu podívat.

Bolehlav plamatý (Conium maculatum)

Jedná se o vyšší dvouděložnou rostlinu, patřící do čeledi miříkovité. Její původ sahá až do dob středověku. Právě v tomto období byl zavlečen i na naše území a postupně se rozšířil do celé Evropy, částečně do Asie, Austrálie, Nový Zéland a do Severní Ameriky. Této rostlině vyhovují spíše nižší polohy a teplejší podnebí, proto ji nenajdeme v horských oblastech. Oblíbené stanoviště bolehlavu je například kompost či jiné hnojiště. Běžně se vyskytuje i na našich zahradách, polích, u příkopů v blízkosti silnic či cest nebo u vodních toků. Má rád vlhkou, hlinitou půdu s dostatkem dusíku.

Patří mezi dvouleté byliny, které mohou dosáhnout výšky 1 až 2,5 metru. Roste vzpřímeně a je celkem hojně rozvětvená. Její stonek je holý, dutý a blíže k zemi se zbarvuje do skvrnitě červené. Okolík, jak je pojmenováno jeho květenství, má bílou barvu a je složené až z 20 okolíčků. Kvete v teplých měsících od května do srpna. Jakmile je po jeho květné sezóně a začnou usychat a opadávat, je možné cítit velmi nepříjemný zápach. Tyto uschlé listy totiž zapáchají po myšině.

Foto: Evelyn Simak, CC-SA 2.0, wikimediacommons.org

Bolehlav plamatý

Často se mu přezdívá Sokratova zhouba, neboť tato rostlina stála za jeho smrtí. Ve středověku byla používána k usmrcení vězňů či jiných delikventů. Byla také velmi oblíbená mezi vrahy-traviči. Za jedovatostí bolehlavu stojí látka známá jako koniin. Někdy k otravám došlo pouhou náhodou, protože byla rostlina zaměněna za podobně vypadající listovou či kořenovou zeleninu.

Látka koniin, kterou bolehlav disponuje, je vysoce toxický alkaloid jak pro živočichy, tak pro lidi. Pro dospělého člověka může být smrtelná dávka už zhruba množství pohybující se nad 100 gramů. Toto množství odpovídá zhruba 6-8 lístkům. Nebezpečná je sice celá rostlina, ale nejvíc toxické jsou semena a kořen rostliny. Hodně obezřetní musí být zemědělci, aby se neotrávila jejich hospodářská zvířata. Na pozoru by měli být také rodiče malých dětí. Ty rády vše strkají do pusy a vše ochutnávají. Otrava bolehlavem však nehrozí pouhým pozřením rostliny. Někdy stačí rostlinu dlouhodobě čuchat. K otravě může dojít i při kontaktu s kůží, a to hlavně před drobné ranky.

Projevů otravy je mnoho. Prvotním příznakem je rychlé nabuzení následované stejně rychlým útlumem. Protože jed působí na nervový systém, postupně dojde k ochabování svalstva. Člověk cítí, jak mu "dřevnatí "jazyk. Kvůli tomu začne poměrně dost slinit. Postupně se přidá bolest břicha, zvracení a průjem. Jedovatá látka začne působit i na dýchací soustavu a člověk se postupně začne dusit. Pokud nedojde k rychlé pomoci, čeká člověka velmi nepříjemná smrt udušením. Pomoc spočívá hlavně ve vyvolání zvracení a okamžitém zásahu lékařů. Většinou jsou pacienti připojeni na dýchací přístroje a jsou použity další látky, které snižují účinek jedu.

Bolehlav byl také hojně využíván k léčení. Jeho látka se využívala například k sedaci pacientů. Vzhledem k problematičnosti látky se však od něj ustoupilo a dnes jsou používány látky, které jsou mnohem bezpečnější.

Zdroje:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/bolehlav-30000712.html

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-co-nam-vyrostlo-na-zahrade-aneb-jak-od-sebe-odlisit-andeliku-bolsevnik-a-bolehlav-40065684

https://sk.wikipedia.org/wiki/Koni%C3%ADn

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/47231-bolehlav-plamaty/

https://plants.ces.ncsu.edu/plants/conium-maculatum/

https://en.wikipedia.org/wiki/Conium_maculatum

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz