Hlavní obsah
Příroda a ekologie

S přicházející zimou se do našeho obydlí mohou stahovat nečekaní hosté

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Veronika Jelínková
13. 11. 8:58

Letos je hlášeno velké přemnožení hlodavců, zejména pak myší. V tomto období se čím dál více stahují k našim domovům. Jsou přenašeči mnoha nemocí a dokážou nám život velmi znepříjemnit.

Článek

Letos je hlášeno velké přemnožení hlodavců, zejména pak myší. V tomto období se čím dál více stahují k našim domovům. Jsou přenašeči mnoha nemocí a dokážou nám život velmi znepříjemnit.

Každý rok hlásí zemědělci značnou míru výskytu hlodavců. Myši, rejsci, hraboši či potkani jsou nedílnou součástí našich životů na venkově i ve městech. Nejvíc škody nadělají zemědělcům na polích a loukách, kde dokážou zničit velkou část úrody. Kamarádka vlastní velkou část luk a i tam se myši letos hojně objevily a svými cestičkami z louky udělaly tankodrom. Tolik děr jsem neviděla hodně dlouho. V dnešní době jsou vidět kůly uprostřed luk a polí, které slouží dravcům. Jsou tak blíž své kořisti. Kořisti je ale tolik, že ani dravci nejsou schopni hlodavce průběžně likvidovat a držet jejich počet na únosné hranici.

Lidé žijící na vesnici s hlodavci bojují dnes a denně. Pokud máte sousedy, kteří chovají hospodářská zvířata, je výskyt hlodavců více jak pravděpodobný. Pokud i vy jste chovatelé, uchovávejte krmivo pro zvířata v uzavřených barelech, kam se hlodavci nedostanou. Je lepší eliminovat jakýkoliv zdroj, který by malé návštěvníky mohl přilákat.

Hlodavci se nebojí vlézt nám až do domu a tam se živit na všem, co najdou. Kdo má vytříbený čich, pozná, že má doma nečekaného hosta dřív, než uvidí myší trus. Není nic nepříjemnějšího než to, když otevřete skříňku a najdete v ní myší bobky. Pak nastává boj, kdo z koho. Myš není snadné polapit. Pokud má dostatek prostoru a možnosti, dokáže se velmi dobře ukrývat. Navíc jako hlodavec je nejaktivnější v noci. Tady nepomůže stát ve tmě s pánvičkou a čekat. Navíc se dokáže poměrně rychle a snadno rozmnožovat a v jednom vrhu může mít až dvanáct mláďat.

Hlodavci jsou přenašeči mnoha nemocí jako je tularemie, salmonelóza, tuberkulóza, leptospiróza a Weilova nemoc. Pro lidi je nejvíce nebezpečná tularemie a leptospiróza. Mohou být přenašeči i svrabu. Pokud máte ve stodole uskladněné seno pro domácí zvířata, je možný přenos i přes znečištěné seno.

V odchytu myší vám mohou pomoct kočky, které úspěšně myši loví. Může to být ale běh na dlouhou trať, neboť myš se může pohybovat v místech, kam se kočka nedostane. Nejběžnější je použití pastí na hlodavce. Ty jsou většinou nejvíce úspěšné. Můžete je nastražit i na místa uvnitř skříní. Pokud použijete dostatečně lákavou návnadu, máte většinou vyhráno. Další možnosti jako jsou pasti „živolovky“ uvítají ti, kteří nechtějí hlodavce usmrtit. Chytnou se do nich živá zvířata, která můžete následně vypustit daleko od domova. V neposlední řadě jsou tu granulované nástrahy. Pokud dojde k silnému zamoření hlodavci, je třeba povolat deratizační firmu, která vám pomůže. Používají mnohem více přípravků a nástrah.

I já jsem zažila lov na myš a není to nic, co by si člověk přál. V noci můžete slyšet, jak si ta mrška někde chroupe kus potravy. Co si nepřejete vůbec, aby po vás v noci třeba přelezla. Já osobně bych asi dostala infarkt.

Pokud se vám to povede a žádného nezvaného hosta již doma nemáte, pamatujte, že je třeba domácnost velmi pečlivě uklidit. I trus a moč od hlodavců může být nebezpečná. Hlodavci mohou také velmi negativně ovlivnit osoby s alergií či astmatem.

V článku jsem vycházela z vlastních znalostí a zkušeností ze zkušenosti známých.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz