Článek
Živočišná říše je naprosto unikátní. Některá zvířata nás ohromí svojí velikostí a silou, jiná svojí krásou nebo dokonalým způsobem maskování. Každý den se v přírodě odehrává boj o přežití. Když se zastavíme a budeme se rozhlížet, některé takové boje uvidíme. Ať už je to pták lovící hmyz nebo třeba dravec kroužící nad polem. Pořád se něco děje. Některá zvířata se ale urputně snaží, aby byla neviditelná. Na jedno takové se nyní společně podíváme.
Rosněnka průsvitná ( Espadarana prosoblepon)
Tento druh patří do čeledi rosněnkovití a je to velmi zajímavá žába, které se také říká skleněná žába. Její domovinou jsou tropické lesní oblasti Střední a Jižní Ameriky. Jejím oblíbeným stanovištěm jsou lužní lesy, deštné pralesy a vlhká místa v blízkosti vodních toků. Pokud si může vybrat, zvolí vždy mělké vody, kde je dostatek kamenů a kořenů.
Rosněnka průsvitná je žába střední velikosti. Samec se od samice liší velikostí. Je o něco menší než samice a dorůstá mezi 2,1 až 2,8 cm. Samice pak 2,5 až 3,1 cm. Horní část těla mají zbarvenou do krásné zelené s nepatrným tečkováním na zádech a místy černými nepravidelnými skvrnami. Břicho je zbarveno do žluta. Oči mají velké a vypouklé s šedo-stříbrnou duhovkou. Uprostřed očí mají černé vodorovné skvrny. Mezi prsty chybí plovací blány.
Tyto žáby mají jednu velmi specifickou vlastnost. Umí se naprosto dokonale maskovat. Maskování používají v případě ohrožení predátorem, ve spánku nebo pokud číhají na svoji kořist. Doslova se stanou průhlednými díky uložení krve do jater. Na jídelníčku dospělců je na rozdíl od pulců primárně drobnější hmyz. U pulců se potrava skládá jak z hmyzu, tak i rostlinné složky. V klidu na něj čekají, dokud není dostatečně blízko. Pak velmi rychlým pohybem oběť polapí.
Přes jejich „neviditelnou“ kůži je možné vidět tlukoucí srdce. Střevo, které je obaleno v bílé bláně, vidět není a poznat je pouze tato bílá blána. Rosněnka je primárně solitérní lovec a její aktivita je směrována na noční hodiny. Samci jsou navíc velmi teritoriální. Své území si velmi dobře brání. Pokud na sebe narazí dva samci, jasně si bojem vyřeší svá práva. Samci se v takovém případě zavěsí za zadní nohy a předními končetinami, na kterých mají trny, spolu bojují. Vítězem je ten, který vydrží a nespadne. Pokud jeden z nich skočí na jiný list, který je na nižší úrovni nebo své tělo zploští, ukazuje tím druhému samci podřízenost.
V době rozmnožování si samec najde vhodný list a svým poměrně hlasitým voláním hlásí svoji přítomnost. Snaží se tak o to, aby samici nalákal co nejblíž. Když se povede, skočí na ni a chytne ji nohama za její přední nohy. Samice pak začne vypouštět vajíčka. Po celou tuto dobu samec hlasitě kuňká. Celé oplodňování může trvat až neuvěřitelné tři hodiny. Dokonce se při aktu mohou pohybovat. Kladení vajec pak provádí samice na horní stranu listu, kořene nebo kamene. Samec následně vajíčka oplodní.
Nový život se ve vajíčkách vyvíjí 8 až 20 dní. Samec většinou vajíčka hlídá stejně jako své území. Poté se z vajíček klubou pulci, kteří jsou velcí pouhých 12 mm. Ti rovnou padají do vody. Tam se postupně krmí a postupně rostou. V momentě, kdy se z nich stanou žáby, opustí vodní říši a stanou se z nich opět pouze suchozemští živočichové. Koloběh je uzavřen a vše začíná nanovo.
Jsou to malí živočichové, ale jejich život je rozhodně zajímavý a jejich maskování je opravdu dokonalé.
Zdroje:
https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/these-see-through-frogs-are-full-of-surprises-feature
https://animalia.bio/espadarana-prosoblepon#google_vignette
https://www.inaturalist.org/taxa/134933-Espadarana-prosoblepon
https://www.stoplusjednicka.cz/index.php/objev-v-pralese-nove-pruhledna-zaba-ma-dobre-viditelne-srdce
https://en.wikipedia.org/wiki/Espadarana_prosoblepon