Článek
Asi nebudu jediná, kdo již v útlém věku slyšel příběhy o škvorech. Vleze nám do ucha, prokousne bubínek, naklade vajíčka a doputuje až do mozku. Těžko říct, zda se tato informace začala šířit poté, co se údajně dostal do ucha jedné malé dívce, která spala. Bubínek ji však neprokousl a vajíčka nenakladl. Nicméně v některých zemí je jeho překlad něco jako „ušní červ“. Čili taková informace neputovala pouze naší republikou.
Ten kdo jezdil, nebo jezdí stanovat, tak se se škvorem určitě setkal. Velmi rád se schovával ve spacáku nebo třeba pod karimatkou. Nicméně byl vždy nevítaným hostem. Pravdou je, že pokud byl neopatrně přimáčknut, dokázal se bránit a jeho kousnutí určitě nebylo příjemné. Člověk většinou škvora velmi snadno identifikuje podle jeho kleštiček na zadečku. Často se totiž stává, že si ho lidé pletou se švábem.
Tento hmyz je aktivní hlavně v noci. Přes den tento všežravý hmyz odpočívá někde v úkrytu. I když má dobře vyvinutá křídla, létat ho téměř neuvidíte. Některé druhy křídla nemají vůbec. U nás žije přibližně sedm druhů škvora. Jeho velikost se pohybuje okolo něco mezi 1 cm - 1,5 cm. Co je ale určitě dobré zmínit, že si velmi rád pochutná na mšicích.
Pokud tedy na tento druh hmyzu narazíte, nemusíte ihned panikařit. Do ucha vám pravděpodobně nevleze, ale kousnutí uštědřit může. Při stanování si před ulehnutím zkontrolujte spacák, ať máte klidnou noc. Případně na sebe můžete použít i nějaký repelent, který škvora odradí.
Anketa
Zdroje:
https://priroda-zahrada.cz/clanky/priroda/skvor-obecny/
https://www.pasti.cz/blog/jsou-skvori-nebezpecni-pro-lidi/
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0kvor_obecn%C3%BD