Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Taipan menší je schopen usmrtit i sto lidí. Disponuje nejsilnějším jedem v říši hadů

Foto: Bjoertvedt, CC-SA 3.0, wikimediacommons.org

Na naší planetě žije vskutku hodně nebezpečných zvířat. Některá jsou pro člověka dokonce smrtelně nebezpečná. Taipan patří mezi ně.

Článek

Nebezpečí někdy nespočívá ve velikosti či síle. I drobný malý živočich může být pro člověka nebezpečný. Spousta takových lidem dokonce nahání husí kůži. I když je takových malých zvířátek mnoho, většinou jsou to pavouci, štíři a hadi, co v lidech probouzí strach a hrůzu. Někdo může trpět dokonce fóbií. Osobně nemám problém s hady, ale třeba takový pavouk mi opravdu nahání husí kůži. Pojďme se však nyní společně podívat na jednoho z nejjedovatějších hadů naší planety.

Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus)

Někdy se mu také říká taipan vnitrozemský nebo taipan západní. Jedná se o hada patřícího do čeledi korálovcovití. Je endemitem polopouštních a stepních oblastí střední a východní Austrálie. Hada v roce 1879 popsal Frederick McCoy. Toho o tři roky později následoval Will John Macleay. Od té doby dalšího jedince nikdo nespatřil, a tak nemohl být více zkoumán. Když se v roce 1972 povedlo jedince znovu spatřit, mohlo se začít s novým výzkumem.

Přesto, že mohou dorůst do 2,5 metru, pohybuje se jejich průměrná délka něco okolo 1,8 metru. Jejich zbarvení se mění dle období. V zimním jsou zbarveni v odstínech tmavě hnědé až po téměř černou, zatímco v letních měsících to může být od smetanové přes žlutě olivovou. Někteří jedinci mohou být zbarveni do šeda. Změna barvy má svůj význam. Tmavší pomáhá v zimním období k rychlejšímu ohřátí hada. Světlejší naopak velmi dobře odráží sluneční paprsky, a to pomáhá udržet teplotu i v úmorných vedrech.

I když se zdržuje v polosuchých a suchých oblastech, jsou tyto oblasti v určité době vystaveny záplavám. Když záplavy ustanou, začne se dařit vegetaci, a to způsobí nárůst populace krys. Krysa je jednou z hlavních položek na jídelníčku taipana. Taipan je samotářský lovec a lov se snaží uskutečnit v ranních hodinách, kdy je venku příjemné teplo. Pokud panuje velké horko, zůstává ukrytý ve skulinkách v popraskané zemině nebo v již vybudovaných norách jiných zvířat.

Jeho lovecká taktika se od jiných jedovatých hadů poměrně liší. Běžně jedovatý had svoji kořist kousne a nechá ji, dokud jed nezabere. Ovšem taipan menší svoji oběť chytí tělem a opakovaně kouše. Jed vpustí při každém kousnutí. Kořist nemá v podstatě žádnou šanci a čas se bránit. Jed totiž působí neuvěřitelnou rychlostí. Had si na ní pak může ihned pochutnat.

Taipan menší je nejjedovatější had na naší planetě. Jed je doslova koktejl a skládá se z neurotoxinů, hemotoxinů a myotoxinů, kdy každý z nich útočí na jiný systém organismu. Již samotné uštknutí způsobí obrovskou bolest a otoky v okolí kousnutí. Jak se jed v těle oběti rychle šíří, nastupují další potíže. Oběť pociťuje celkovou nevolnost, bolest hlavy, zvracení a postupně je paralyzováno celé tělo. Přesto, že je tento had takto extrémně nebezpečný, není zatím zaznamenáno úmrtí člověka po jeho uštknutí. Do jisté míry to může být způsobeno tím, že had je velmi plachý a dá se raději na ústup. A také tím, že existuje protijed a pokud je podán včas, má pacient velkou šanci na přežití.

V období páření, ke kterému dochází od srpna až do prosince, se o samici uchází více samců. Ti spolu o samici rituálně bojují. Může trvat několik hodin, než jeden z nich vyhraje. A právě vítěz se může se samicí pářit. Ovšem ani tak nemusí být jediný. V tomto období se samice může spářit s více samci. Samec se následně kolem samice začne omotávat a ke spáření použije hemipenis. Po úspěšném páření a dvouměsíční březosti naklade samice na vhodné místo v průměru od 10 do 20 vajec. Takovým vhodným místem je většinou opuštěné doupě či nora jiných zvířat. Po snůšce se v hnízdě nezdržuje a opustí jej.

Ohrozit tyto hady může narůstající populace lišek, které loví stejnou kořist jako taipani. Jako u všech zvířat může taipana ohrozit i měnící se klima a likvidování jejich přirozeného prostředí. Tento had pomáhá držet přemnožení krys na uzdě a má na naší planetě svoji úlohu.

Zdroje:

https://animalia.bio/inland-taipan

https://www.australiangeographic.com.au/fact-file/inland-taipan/

https://www.denik.cz/zvireci-denik/taipan-nejjedovatejsi-had.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Inland_taipan

https://factanimal.com/inland-taipan/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz