Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Úder rychlejší než kulomet. Rozbíjí sklo a láme kosti. Strašek paví je dokonalý mořský zabiják

Foto: Alexander Vasenin, CC-SA 3.0, wikimediacommons.org

Podmořský svět je plný podivných, dokonalých i strašidelných druhů živočichů. Jeden z nich však dominuje svojí silou úderu.

Článek

Podmořský život je nádherný a úchvatný. Nám lidem ale do jisté míry zůstane záhadný a neprobádaný. Je plný krásných, ale i bizarních živočišných druhů. Kdo by si však myslel, že nebezpečí číhá pouze od větších predátorů, byl by na omylu. I ti malí mohou být pro člověka nebezpeční. Jedno mají však společné. Jsou součástí uceleného oceánského ekosystému, který hraje jednu z nejdůležitějších rolí pro rovnováhu celé planety. Pojďme se společně podívat na jednoho velmi zvláštního živočicha, který disponuje úžasnou zbraní.

Strašek paví (Odontodactylus scyllarus)

Je znám pod anglickým názvem mantis shrimp. Nicméně se nejedná o krevetu, ale velmi zajímavého korýše patřícího do čeledi straškovití. Žije na mnoha místech Indo-Pacifických vod jako jsou například Filipíny, Japonsko, Indie, Indonésie, v severních oblastech Austrálie a východní oblasti Afriky. Preferuje tropické vody s písčitým či bahnitým dnem nebo také korálové útesy. Přesně to jsou místa, kde si může v klidu vyhrabat svoji noru nebo využít štěrbin .

Strašek má protáhlé tělo, které je tvořeno z několika částí. Je jím hlava, hruď a zadeček. Mohou dorůstat od 7 do 18 cm. Někteří jedinci mohou tuto délku překonat. Jejich tělo pokrývá exoskelet, což je v podstatě ochranný kryt, který je tvořen převážně chitinem. Tato látka je velmi podobná plastu a slouží hlavně jako ochrana před zraněním či útokem predátorů. Na hlavě straška dominují složené oči na stopkách. Každé oko se může pohybovat zvlášť, což mu umožňuje perfektní vnímání svého okolí. Díky polarizaci dokáže odhalit i dobře maskovanou kořist a díky ní také komunikuje s dalšími strašky. Jeho zrak je prostě dokonalý.

Tento korýš má několik končetin a každá slouží k něčemu důležitému. Klepeta a tykadla pomáhají při vyhledávání a manipulaci s kořistí a také k manipulaci či uchopení předmětů. Další z končetin mu pomáhají v pohybu po mořském dně. Navíc má strašek ještě přední končetiny, které mohou připomínat kladívka. Ty používá hlavně k lovu. Rychlost, kterou dokáže kladívky udeřit je až 80 km/hodinu, což odpovídá 23 metrům za sekundu. Je to jeden z nejrychlejších pohybů říše zvířat. Tato kladívka hravě rozbijí pevné skořápky jiných korýšů nebo ulity měkkýšů.

Strašek patří mezi nádherně zbarvené živočichy. Na jeho těle najdeme odstíny modré, oranžové, zelené a červené barvy. Jeden by řekl, že takto zbarvený živočich nemůže zůstat bez povšimnutí. Jeho barvy ovšem dokonale ladí s barvami korálů, kde se nejčastěji ukrývá. Je tak dokonale maskovaný před útokem predátorů. A pokud by byl přesto spatřen, mohou barvy značit „pozor jsem nebezpečný“. Jeho zbarvení také pomáhá v komunikaci s jiným jedincem či rozpoznání pohlaví.

Jeho jídelníček je poměrně pestrý a jsou na něm například garnáti, krabi, plži, ústřice, menší a pomalu se pohybující rybky nebo mladé sépie. Na svoji kořist v tichosti číhá ve své noře. Tu vyhledává očima a čeká na vhodnou chvilku. Když se kořist dostatečně přiblíží, přijdou na řadu jeho kladívka. Těmi udeří již zmiňovanou rychlostí, při které vznikne prudký pokles tlaku. V daném místě pak voda vře a vznikne známá kavitační bublina. Tato bublina však ihned imploduje. První rána tedy přijde úderem a druhá implozí. Kořist nemá jedinou šanci.

Každý strašek, ať už samice nebo samec, žijí každý zvlášť ve své noře. Jsou poměrně teritoriální. Pokud je samice připravena k páření, vypouští do vody feromony. Ty přilákají samce. Samci o samice soupeří, ale málokdy dojde na krvavý boj. Většinou se jedná pouze o přeměřování síly. Samci se navzájem předvádějí a ukazují si svá kladívka. V případě, že ani jeden nechce ustoupit, může přijít druhé kolo. V něm si soupeři rituálně kladívkem bouchnou do krunýře toho druhého. Kdo ustoupí, přichází o právo se se samicí pářit.

Vítěz se pak se samicí páří. Po úspěšném páření se každý vrací zpět do své vlastní nory. Samice následně do své nory nebo přesněji na její stěnu naklade desítky až stovky vajíček. Musí se o ně dokonale starat. Musí je perfektně čistit a vytvářet kolem nich proud vody. Jejím úkolem je také ochránit je před útokem nenažraných predátorů. Její agresivita je v tomto období markantní a neváhá za svá vajíčka položit život. O několik týdnů později se začnou klubat larvy. Ty se v tomto období živí planktonem. Postupně se vydají každá svojí vlastní cestou. Během života se larvy svléknou až 12×, než dosáhnou plného vzhledu dospělce. Počet svleků však závisí na teplotě vody a dostupné potravě.

Strašek paví není pro člověka smrtelně nebezpečný, ale dokáže mu připravit bolestivé chvíle. Většinou člověka napadnou v sebeobraně, kdy na ně člověk omylem sáhne. Pak svoji silou dokáže zlomit drobné kosti či roztrhnout kůži. Rány je pak nutné kvůli případné infekci velmi dobře ošetřit. Při chování v nádržích je nutné mít speciální pevné sklo, neboť obyčejné tenké sklo akvária je schopen poškodit.

Tento živočich patří mezi mistry útoku a nádherné živočichy oceánů.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/animals/invertebrates/facts/mantis-shrimp

https://animaldiversity.org/accounts/Odontodactylus_scyllarus/

https://www.britannica.com/animal/mantis-shrimp

https://www.pbs.org/wnet/nature/blog/peacock-mantis-shrimp-fact-sheet/

https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/16018/predator-z-hlubin-casu-kdyz-strasek-uderi-pukaji-skaly.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Mantis_shrimp

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz