Článek
Už po tisíce let je pes věrným přítelem a pomocníkem člověka. Pomáhá lidem chránit majetek, ochraňuje stáda před útoky predátorů, je aktivním pomocníkem proti organizovanému zločinu nebo pomáhá nemocným a postiženým lidem. Dnes už je hlavně parťákem v běžném životě. Právě ochránci stád vynikají svojí sílou, odvahou a schopností samostatného rozhodování. Protože jedno rozhodnutí rozhoduje o životě nebo smrti. Pojďme se nyní společně podívat na jedno zajímavé psí plemeno, které zaslouží náš obdiv a respekt.
Anatolský pastevecký pes
Někdy se mu také říká zkráceně kangal. Své jméno získal z oblasti, ze které pochází, a to z Anatolie, která je částí dnešního Turecka. Anatol či kangal je považován za jedno z nejstarších pasteveckých plemen. Psi byli chováni za účelem ochrany stád před případným útokem predátorů. V té době nebyl žádný klub a k dalšímu rozmnožování se vždy využil ten nejsilnější a nejodvážnější jedinec. Postupně se docílilo samostatného plemene. Do většího podvědomí se začal dostávat až někdy okolo 20.století. Tou dobou si začal získávat své místo nejen jako skvělý pracovní pes, ale také jako jedinečný, silný a majestátní rodinný pes.
Jedná se o velmi impozantního, mohutného a silného psa. Patří k největším plemenům a jeho kohoutková výška se pohybuje mezi 74 až 81 cm. Tuto výškovou hranici však někteří jedinci hravě předčí. Stejné je to i s váhou. I když se jejich průměrná váha pohybuje mezi 50 až 65 kg, najdou se jedinci, kteří v pohodě překročí i 70 kg. Feny bývají nepatrně menší. Tělo působí harmonickým dojmem a je velmi dobře přizpůsobeno pro práci v terénu. Hlava je poměrně široká a mohutná. Uši jsou klopené a přiléhají k hlavě. Oči jsou tmavé a působí klidným, avšak ostražitým dojmem.
Srst anatola je opět dobře přizpůsobena pro náročnou práci v terénu, a to za každého počasí. Má bohatou podsadu, která umožňuje snášet jak kruté zimy, tak horké počasí. Je krátká až středně dlouhá. Co se týče zbarvení, asi nejběžnější je pískové s černými znaky na čenichu a uších. Říká se tomu maska. Dalším zbarvením je šedá nebo žíhaná.
Povaha tohoto psa je velmi specifická. Je to do jisté míry dáno tím, za jakým účelem byl šlechtěn. K cizím lidem je většinou velmi nedůvěřivý a odtažitý. Jsou velmi inteligentní , samostatní a schopní samostatného rozhodování. Pokud je využíván jako ochránce stád, je velmi tvrdý a i případného kolemjdoucího je schopen velmi dobře a rychle zastrašit. Pokud někdy uvidíte psi, kteří hlídají stáda, nesnažte se jim jen tak nakráčet na jejich území. Stejně tak chrání svoji rodinu, pokud jsou pouze rodinným parťákem. Nejsou zbytečně agresivní, ale některé situace mohou vyhodnotit jako nebezpečné, a pak neváhají zaútočit. I když jsou vhodní jako psi do rodiny, je třeba dávat pozor na ty nejmenší. Ne z důvodu, že by byl agresivní, ale svým mohutným a silným tělem by mohli nešťastnou náhodou způsobit zranění.
Toto plemeno má velmi dobře vyvinutý sluch a zrak. Své území má tak dokonale pod kontrolou. I když se kvůli své mohutné postavě může zdát, že je nemotorný, opak je pravdou. Je velmi rychlý a mrštný, a navíc má velkou výdrž. Kdo uvažuje o pořízení pasteveckého psa, za účelem ochrany stád před vlky, medvědy nebo jinými predátory, je toto plemeno jednoznačně jednou z nejlepších voleb. Pes při své práci položí i vlastní život, za život střeženého majetku.
Anatolský pastevecký pes je obecně velmi zdravé plemeno. Ovšem jako velké robustní plemeno může mít problémy s dysplazií kyčelních kloubů. I když se většinou jedná o genetický problém, je dobré onemocnění předcházet tím, že nebudete štěně extrémně zatěžovat a budete hlídat ideální váhu. Dalším možným problémem je torze žaludku. Dá se jí předcházet tím, že budete krmit v menších dávkách a častěji. Důležité je alespoň dvě hodiny po krmení udržet psa v klidu. Pochopitelně se mohou najít jedinci, kteří budou mít nějaké alergie nebo kožní problémy. Nicméně se toto plemeno i přes svoji velikost dožívá celkem vysokého věku, a to klidně i 13 let.
Anatol není pes pro každého. Vyžaduje notnou dávku zkušeností, spravedlivou výchovu a přirozený respekt. Nicméně kdo by očekával, že se z něj stane dobře vycvičená „opička“, tak by se šeredně mýlil. Pokud pes uzná, že je pro něj něco zbytečné, nepohnete s ním. Je poměrně náročný na pravidelný pohyb a určitou volnost. Pokud mu dopřejete vše, co vyžaduje, budete mít ale skvělého parťáka. Určitě ho doporučuji klidným a vyrovnaným lidem a těm, kteří se věnují chovu ovcí v oblastech, kde se vyskytují i predátoři.
Zdroje:
https://www.thesprucepets.com/anatolian-shepherd-dog-breed-profile-4688967
https://anatolianshepherd.co/history-and-origin-of-the-anatolian-shepherd-dog/
https://dogacademic.com/anatolian-shepherd/
https://www.dog-learn.com/dog-breeds/anatolian-shepherd-dog
https://www.dogbreedslist.info/all-dog-breeds/kangal-dog.html#google_vignette
https://www.dog-learn.com/dog-breeds/anatolian-shepherd-dog