Článek
V lidské kultuře a představivosti mají vodní příšery své pevné místo. Od pradávných legend o mořských hadech, lochnesské příšeře nebo krakenech, až po současné příběhy o obřích rybách, které údajně útočí na plavce. Tajemné bytosti z hlubin budou lidi fascinovat po celý život. A právě v tomto světě, žijí skuteční obři, kteří svými rozměry a silou připomínají mytické bestie. Pojďme se nyní společně podívat na jednu zajímavou rybu, která brázdí naše vody.
Sumec velký (Silurus glanis)
Ryba patřící do čeledi sumcovití, a je zároveň největší sladkovodní rybou celé Evropy. Patří mezi dlouhověká zvířata, která se průměrně dožívají okolo 20 až 30 let. Jsou však i jedinci, kteří se hravě dožívají okolo 50 let. Domovinou této obrovské sladkovodní ryby jsou řeky a jezera po téměř celé Evropě. U nás se dobře zabydlel v Labi, Vltavě nebo třeba v řece Moravě. Jeho oblíbeným stanovištěm jsou klidná místa, hluboké vody a hlavně měkká dna s dostatkem možných úkrytů. Ta se totiž většinu dne ukrývá a odpočívá.
Sumce by si asi nikdo nespletl. Jeho vzhled je velmi charakteristický. Má protáhlé, válcovité tělo s pokožkou, která postrádá šupiny. Celá kůže je pokrytá slizem. Ten slouží jako ochrana, a to zejména proti napadení parazity. Průměrně dorůstá okolo 2,5 metru. Nicméně v temných hlubinách určitě stále žijí jedinci, kteří tuto délku určitě dávno překonali. Váhově se pohybují okolo 100 kg, což je na sladkovodní rybu značná váha. A i tady platí, že existují jedinci, kteří váží mnohem více.
Hlavu má poměrně širokou, plochou s velkou tlamou. Tlama disponuje mnoha malými a dozadu zahnutými zuby. Na tlamě má charakteristické vousky, které jsou hmatovými orgány. Dva dlouhé má na horní části tlamy a čtyři menší na spodní části. Vousky pomáhají vyhledávat kořist v tmavé a kalné vodě. Zbarvení sumcům pomáhá v dokonalém maskování. Většinou jsou zbarveni v odstínech hnědošedé nebo tmavě zelené. Břicho je světlého zbarvení a může být dokonce zcela bílé.
Tento sladkovodní predátor je aktivní za soumraku a přes noc. Je to potravní oportunista, čili vezme za vděk veškerou potravou, která je momentálně dostupná. Do svého jídelníčku si zařadil například druhy ryb jako jsou plotice, cejni nebo dokonce štiky. Nemá problém ulovit hryzce, kteří jsou častými obyvateli břehů vod, potkany nebo žáby. Co je ovšem vrcholem jeho loveckého umění je lov kachen či jiného ptactva. Sumec je však i známým kanibalem, který pozře i menší jedince svého druhu.
V poslední době si získal sumec nálepku ryby, která útočí na člověka. Takových útoků je však velmi málo a často jsou nafukovány. Běžně sumec na člověka neútočí a volí spíše únik. Ovšem pokud by se jednalo o silně teritoriálního jedince, který navíc hlídá své jikry (v období od května do července), může se pokusit člověka zahnat. Takový útok je pak velmi rychlý a může při něm dojít ke zranění. Může použít svého ocasu a uštědřit silný úder nebo k němu použije právě svoji hlavu, což je velmi bolestivé. Pokud dojde ke kousnutí, je třeba rány důkladně dezinfikovat a pro jistotu navštívit lékaře, aby nedošlo k infekci.
Nicméně sumec hraje v našem ekosystému důležitou roli, a není třeba se ho nějak extrémně obávat. Je pro něj, stejně tak jako pro všechno živé v přírodě, nesmírně důležité, aby lidé vody neznečišťovali a chovali se k přírodě s úctou.
Zdroje:
https://www.britannica.com/animal/wels-fish
https://animaldiversity.org/accounts/Silurus_glanis/
https://animalia.bio/wels-catfish
https://animalhub.earth/animals/wels-catfish
https://en.wikipedia.org/wiki/Wels_catfish
https://aktivni-rybolov.cz/utok-sumce-na-cloveka-vzacne-ale-realne/
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/618677-necekany-utok-na-oblibenem-koupalisti-obri-agresivni-sumec-zranil-pet-lidi
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-mohutny-sumec-v-bavorsku-pokousal-pet-lidi-policie-jej-zastrelila-40527417
https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/17505/monstr-ulovek-v-italii-chytili-127kiloveho-sumce.html