Článek
Na naší planetě existuje mnoho rostlin, které určitě stojí za zhlédnutí. Lákají na svoji krásu, velikost, barvy, zajímavost, a to dokonce i když zapáchají po zkaženém mase. Jeden by řekl, že taková rostlina bude spíše odpuzovat. Je až s podivem, kolik lidí touží takovou rostlinu vidět na vlastní oči. Jednou z takových zvláštních rostlin je zmijovec.
Zmijovec (Amorphophallus)
Jednoděložná teplomilná rostlina, které se také říká áronova hůl nebo mrtvolná květina. Její původní domovinou jsou asijské tropické deštné pralesy. Nyní jsou tyto rostliny rozšířené i v jiných tropických oblastech Austrálie, západní Afriky i Polynésie. Daří se jim na slunných místech při okrajích lesů. Je známo až 200 druhů, z nichž je většina endemity.
Zmijovec je až na pár výjimek sezónní rostlinou. Jejich podzemní hlízy slouží jako úžasná zásobárna potřebných látek pro růst květů a celkový růst rostliny. Z této hlízy nejdřív začnou růst řapíkaté listy, po kterých následuje růst velké a mohutné květní palice. Květní palici chrání takzvaný toulec. Ohrnutý vrchol řapíkatého listu, který může mít různé zbarvení, tvoří kalich.
Celkový růst zmijovce může trvat od půl do jednoho roku. List do plné velikosti doroste až ve chvíli, kdy celé květenství uvadne a odpadne. Když list po nějakém čase uschne, je to doba, kdy u rostliny dochází k takzvanému vegetačnímu klidu. To může trvat 3-7 měsíců. Pokud nemá rostlina dostatek živin, vyroste pouze list a nádherného květu se rostlina nedočká.
Jeden z nejmohutnějších druhů zmijovce je zmijovec titánský, který průměrně dorůstá 1,5 metru. Nejvyšší zaznamenaná hodnota byla 2,94 metru.
Zmijovec je cizosprašná rostlina. Samičí květy jsou ve spodní části a samčí jsou v horní části rostliny. Pro opylení je potřeba přenos pylu z jiných rostlin. Samičí květ se snaží svým silným zápachem po zkaženém mase nalákat hmyz dovnitř svého toulce. Když do něj hmyz vleze, předá pyl na samičí květy. Zajímavé je, že u samčích květů dojde k dozrání až následující den. Do té doby žádný pyl neprodukují.
Rostlina hmyz stále potřebuje, a proto mu nedovolí toulec opustit. Proto se stáhne a uzavře hmyzu cestu ven a snaží se ho tam udržet do dalšího dne. Pro přežití hmyzu produkuje na dně toulce ze speciálních žláz látky, které jsou bohaté na proteiny. Když se následující den toulec otevře a hmyz se snaží dostat se ven, samčí květy hmyz posypou lepkavým pylem. A tak hmyz odlétá s dávkou pylu a opyluje tak další navštívenou rostlinu. Když dojde k opylení, samčí květy a toulec odpadne, samičí opylené květy však zůstanou a ty dozrají v červené nebo jinak zbarvené bobulky. Nakonec se stanou potravou ptáků, kteří tak dále semena zmijovce roznášejí. Tím je zahájen nový cyklus této zajímavé, ale velmi smrduté rostliny.
V některých botanických zahradách je k vidění právě obrovský zmijovec titánský. Je to velké lákadlo pro milovníky rostlin a i jeho nesmírný zápach jen tak někoho neodradí.
Anketa
Zdroje:
https://www.nationalgeographic.com/science/article/130715-corpse-flower-bloom-botany-science
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-pachne-jako-zkazene-maso-presto-laka-davy-v-belgii-vykvetl-zmijovec-40030528
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-varsave-stali-lide-frontu-na-odporne-pachnouci-zmijovec-titansky
https://en.wikipedia.org/wiki/Amorphophallus
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/zmijovec-titansky-botanicka-zahrada_2308300619_pj