Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Žralok, který se vejde do dlaně lidské ruky, existuje. Z takového strach mít opravdu nemusíte

Foto: Chip Clark/Smithsonian Institution, ccsa, wikimediacommons.org

Žraloci žijí na naší planetě miliony let a mnoho z nich je na vrcholu potravního řetězce. Některých se ale bát nemusíme.

Článek

Strach ze žraloků je na místě. Jsou to jedni z nejnebezpečnějších predátorů na naší planetě. Základy strachu položily filmy o žralocích jako třeba Čelisti. Jsou druhy žraloků, které jsou člověku nebezpečné. Je ale mnoho žraloků, kteří člověku neublíží a pak dokonce tací, kteří jsou tak maličcí, že se hravě vejdou do dlaně člověka. A do života jednoho takového nyní společně nahlédneme.

Žralok trpasličí (Etmopterus perryi) neboli světloun

Tento žralok je nejmenší druh žraloka na světě. Jeho domovinou jsou vnější okraje kontinentální kůry v hloubkách mezi 280-430 metry, v pobřežních vodách Karibského moře oblasti Venezuely a Kolumbie. Tento druh dorůstá maximálně do 20 cm. Trup je celkem krátký, hlava tvoří celkově až pětinu celkové délky těla. Barva kůže je tmavě hnědá a po těle má černé znaky.

Tyto znaky jsou složené z fotoforů. Fotofory jsou žlázy, které pomáhají produkovat světlo. Jsou tvořené čočkou, barevnými filtry, reflektory a závěrkami. Žralok trpasličí je má převážně na břišní straně. Schopnosti svítit se říká bioluminiscence. Žralokům trpasličím slouží hlavně jako komunikace mezi sebou, a to hlavně k přilákání partnera či kořisti.

Tělo tohoto malého predátora je štíhlé a torpédovitého tvaru, což mu umožňuje plavat rychle a mrštně. Oči má žralok trpasličí opravdu velké a podlouhlého tvaru. To mu umožňuje lépe vidět i ve větší hloubce. Jako každý žralok, i tento ukrývá ve své čelisti velkou dávku zubů, které jsou ostré jako jehly. Ve spodní čelisti se nachází 16-21 a v horní 22-31 řad zubů. Ty mu pomáhají svoji kořist chytnout, roztrhat a spolknout.

Svoji kořist často loví ve větších hloubkách, kde už je méně světla, voda je mnohem chladnější a kde je tlak už opravdu značný. Tento malý predátor je však na toto prostředí dobře vybavený. Má velmi dobrý sluch a čich. Kořist dokáže lokalizovat i na větší vzdálenost, a to s opravdovou přesností. V jeho jídelníčku jsou převážně krevety, měkkýši a menší druhy ryb.

S tímto druhem žraloka se člověk jen tak nesetká, a to hlavně kvůli hloubce, ve které žije. Jednou se o něm třeba dozvíme mnohem více informací.

Zdroje:

https://prazsky.denik.cz/zvireci-denik/svetloun-nejmensi-zralok.html

https://animalia.bio/dwarf-lanternshark

https://ocean.si.edu/ocean-life/sharks-rays/dwarf-lantern-shark

https://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf_lanternshark

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz