Článek
Ve včerejším článku přinesl portál Seznam Zprávy příběh podnikatele, kterému banka zrušila účet bez uvedení důvodu. Vidlák zjišťoval, za jakých podmínek to je možné. Podmínky výpovědi běžného účtu jsou uvedeny v Zákoně o platebním styku (zákon č. 370/2017 Sb.).
Zákon dává právo na výpověď oběma stranám, klientovi i bance. Klient může vypovědět smlouvu o běžném účtu kdykoliv, účet bude zrušen po uplynutí výpovědní doby (§ 153). Její délka nesmí být delší než 1 měsíc. Zjednodušeně řečeno – když se klient rozhodně odejít jinam, nesmí ho stará banka u sebe držet déle než měsíc. Podobně má možnost kdykoliv zrušit účet i banka, pokud splní konkrétní podmínky (§ 154):
- právo výpovědi musí být dohodnuto ve smlouvě o účtu,
- výpovědní lhůta nesmí být kratší než 2 měsíce,
- výpověď zašle banka v zákonem požadované formě.
Zákon nijak nenařizuje bance uvést důvod výpovědi. To je však logické, ani klinet nemusí bance uvádět důvod ukončení smlouvy.
Bankovní účty obchodníků se strachem
Před půl rokem přinesli novináři Kristina Cikorková a Lukáš Valášek z investigativního týmu Seznam Zpráv přehled 18 lidí, kteří vydělávají na strachu druhých pomocí dezinformací a manipulací. Většina z nich vybízí své příznivce, aby jim posílali peníze. A nutnou podmínkou k získání peněz je existence běžného účtu. Jakou banku si pro inkasování příspěvků vybrali? Odpověď na tuto otázku nabízí tabulka níže, která k postavám z článku přidává i devatenáctou osobu známou díky účasti na poslední odborářské manifestaci.
Bude zajímavé sledovat, zda banky v budoucnu využijí možnost zrušení účtu pro některý z výše uvedených webů či projektů. Situace je pro banky obtížná, dobře si uvědomují, že po vypovězení smlouvy by se mohly stát terčem útoků v určitých typech médií a na sociálních sítích. I proto ústy mluvčích sdělují, že zde nejsou od toho, aby rozhodovaly o názorech svých klientů. Výsledkem je, že raději aplikují formální pravidla proti praní špinavých peněz (AML) a z jiných důvodů účty spíše neukončují.