Článek
Doba papírová
Zelená karta je mezinárodně uznávaný doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Její historie sahá až do roku 1949. Postupně byl vyvinut systém, díky kterému povinné ručení zakoupeným v zemi registrace vozidla platilo ve všech zemích, které se k zelenokaretnímu systému připojily. Již nebylo třeba zastavovat na hranicích a kupovat si povinné ručení pro další stát. A jako důkaz uzavřeného povinného ručení sloužil zelený „papírek“.
Zelená barva byla kdysi vybrána jako bezpečnostní parametr. V době neexistence barevných tiskáren v domácnosti nebylo možné snadno zfalšovat tento doklad. Pouze pojišťovna mohla nechat vytisknout a následně zaslat zelený doklad. Situace se s nástupem tiskáren a digitalizací světa změnila, ale evropská organizace COB (Council of Bureaux) mající na starost systém zelených karet, jako kdyby zůstala v minulém století. Až teprve v roce 2019 bylo umožněno tisknout černobíle.
A tak i v Česku v roce 2020 došlo k „pokroku“ uspíšeného epidemií Covidu. Nově zelená karta již nemusela být zelená, stačilo si ji vytisknout na domácí černobílé tiskárně. Karta přestala být dvoustranná a zůstala jen strana s údaji o vozidle, pojišťovně a se zkratkami zemí, kde povinné ručení platí.
Doba elektronická
Mnoho lidí se v době chytrých telefonů a digitalizace všech dokladů ptalo, proč je třeba s sebou vozit papír a nestačí doklad ukázat na displeji mobilního telefonu. Těsně před Vánoci 2021 byl publikován „revoluční“ článek, který jako první citoval do té doby veřejnosti neznámé rozhodnutí ministerstva financí. To ve svém stanovisku konstatovalo, že zákon nepožaduje konkrétní formu zelené karty a je tak možné splnit zákonnou povinnost prokázání se třeba pomocí PDF verze v telefonu.
Ještě v roce 2021 nabídla první společnost (Pillow pojišťovna) svým klientům zelenou kartu v mobilní aplikaci a další pojišťovny ji postupně následovaly. Celý trh akceptoval stanovisko ministerstva jako logickou samozřejmost. Na Slovensku je situace podobná, zákon také nespecifikuje formu zelené karty a tamní ministerstvo financí to jednoznačně potvrdilo: „Zákon o PZP (povinné zmluvné poistenie, pozn. překladatele)… neustanovuje, akú formu má mať toto potvrdenie. Listinnú, elektronickú alebo inú.“
Elektronická forma zelená karty je zákonem akceptovatelná pouze na území Česka, právní situace v zahraničí (Německo, Rakousko, Itálie atd.) ale může být zcela odlišná. To se naštěstí od 1. ledna 2025 mění. Dozorčí rada COB definitivně potvrdila, že nejpozději od příštího roku budou muset státy zapojené v systému zelených karet uznávat zelenou kartu v PDF podobě, třeba na displeji mobilu. Tento týden o tom informovala Česká kancelář pojistitelů všechny členské pojišťovny.
Doba cloudová
Elektronická verze ale není finálním stavem. Prokazovat se snadno zfalšovatelným dokladem policistovi, když ten má on-line přístup do aktuální databáze pojištěných vozidel, je přece nesmysl. Na ukončení zelených karet v jakékoliv podobě na evropské úrovni si budeme muset ještě několik let počkat, v rámci Česka již budou řidiči brzy osvobozeni od povinnosti s sebou mít zelenou kartu v libovolné podobě.
Změna přijde s novým zákonem o povinném ručení. Přibližně od 1. října 2024 (přesné datum bude odvozeno od okamžiku, kdy zákon vyjde ve Sbírce) budou muset pojišťovny zasílat informaci o každém vzniklém povinném ručení prakticky okamžitě do centrální databáze. Díky tomu budou mít policisté vždy v on-line databázi přesnou informaci o pojištění kontrolovaného vozidla. A tak na území Česka tento rok skončí povinnost mít s sebou zelenou kartu. A od dalšího roku bude při cestě do zahraničí stačit elektronická forma. Na jarní prázdniny nebo letní dovolenou v zahraničí tento rok Vidlák doporučuje ještě papírovou zelenou kartu s sebou.