Článek
Fanoušci Tatiany Dykové, Ondřeje Vetchého, nebo třeba Jordana Haje si během října přijdou na své. Do kin totiž s velkou parádou míří komedie, která bude dost možná aspirovat na komedii roku. Není překvapením, že v ní má prsty legendární režisér Jan Hřebejk. Původní myšlenka poučné komedie vznikla ale u někoho úplně jiného.
Základem je příběh
To, že bude komedie bavit, si troufám tvrdit díky několika indiciím. Hned tou první je příběh, který je vždy zásadní pro kvalitní humor. V tomto snímku se vše zásadní točí kolem Karla (Ondřeje Vetchého), který pracuje jako reportér na Blízkém východě. Na čas si odskočí zpátky do Prahy, ale přesně v té době v jedné z arabských zemí propuká revoluce. Karel se nemůže vrátit. Dobře ale ví, že by měl veřejnost o tamním dění informovat. Rozhodne se tak k zoufalému kroku. Reportáže začne fingovat z vlastního bytu na Vinohradech. Dojde navíc tak daleko, že dramatické zvuky revoluce vytváří pomocí domácích spotřebičů. To ho ale dožene, takže stojí před zásadním rozhodnutím, jak se k celé situaci postavit. A ani jedno řešení není snadné.
Stopy vedoucí k České sodě
Kdo si vzpomenete na velmi svéráznou a oblíbenou televizní řadu Česká soda (1998), potěším vás spojitostí mezi touto i Hřebejkovou novou komedií. Režiséra Jana Hřebejka netřeba tolik představovat. Už dříve zazářil filmovými unikáty jako Pupendo, Pelíšky, nebo právě Česká soda. Jeho kvality tak není třeba zpochybňovat. Když zůstaneme u České sody, i za oběma scénáři stojí stejná osoba. A tím je Milan Tesař. Člověk, který za svůj život napsal čistě filmové scénáře pouze dva. Českou sodu a Výjimečný stav přitom od sebe dělí víc než pětadvacet let.
K prapůvodní myšlence o scénáři k Výjimečnému stavu řekl Tesař následující: „Ten nápad vznikl jednou na magistrále, když jsem jel autem a poslouchal jsem autorádio, kde byl nějakej reportér… Tam popisoval nějakou výrobu loutek. A jako posluchači jsme slyšeli, jak tam klepou dřevo o dřevo. Tak jsem si říkal, jestli tam ten člověk (reportér) doopravdy je… A začal jsem kolem toho budovat příběh.“
Typický Ondřej Vetchý a zábavná Tatiana Dyková
Pokud jsem výše tvrdil, že pro úspěch komedie je zásadní příběh, u hereckého obsazení to platí dvojnásob. Hlavní roli na sebe bere Ondřej Vetchý. Zkušený, téměř všemi oblíbený herec, kterému vtipné role, kde si dělá ze sebe srandu, zkrátka sedí. Jeho roli pak doplňuje temperamentní partnerka Marta (Tatiana Dyková). „Trojka“ mezi hlavními aktéry je pak neokoukaný Jordan Haj, o kterém právě Tatiana řekla, že to bylo „moc příjemné překvapení“ a nešetřila slovy chvály.
A tak se je určitě na co těšit. Sto minut dlouhá komedie dosud získává na Česko-Slovenské filmové databázi jednu pětihvězdičkovou recenzi za druhou, což zrovna u komedií není tak běžné. Někteří diváci už totiž měli možnost film zhlédnout během září na festivalu Finále Plzeň. Běžné veřejnosti bude film dostupný od 17. 10. téměř v každém tuzemském kině. A dá se odhadovat, že zájem bude víc než značný.
Zdroje: csfd.cz, idnes.cz, Instagram, seznamzpravy.cz