Hlavní obsah
Názory a úvahy

Za kritiku mé babičky volící Konečnou jsem dostal bídu. Někteří by ale opravu neměli mít právo volit

Foto: © European Union, 1998 – 2025, Attribution, via Wikimedia Commons

Kateřina Konečná

Můj text o babičce a Kateřině Konečné vzbudil obrovskou vlnu reakcí. Čekal jsem debatu o dezinformacích, místo toho přišla vlna obhajoby práva na názor. Je v pořádku, že mají volební právo i lidé pod vlivem dezinformací?

Článek

Můj předchozí text o Kateřině Konečné a mé vlastní babičce vzbudil nevídanou vlnu emocí. Psal jsem v něm o tom, jak moje babička zcela podlehla dezinformačním e-mailům, že se pro ni stal nejvyšší autoritou „chytrý“ kamarád, který tyto e-maily většinou přeposílá, a že nebyla otevřená žádnému dialogu s relevantními argumenty. Stala se tak pevnou voličkou Kateřiny Konečné, přestože s jistotou nevěděla proč.

V diskuzi pod tímto textem se objevilo více než tisíc komentářů. Čekal jsem, že se rozvine vášnivá debata o tom, jak dezinformacím čelit, jak o tom mluvit s vlastní rodinou, jak pomoci některým jedincům ze starší generace se lépe ve světe informací zorientovat. Mýlil jsem se.

Právo na vlastní názor na prvním místě

Seznam už několik měsíců používá umělou inteligenci k usnadnění orientace čtenářů v diskuzích. Díky tomuto praktickému nástroji jsme se tak dozvěděli, že většinový pohled, který zastávalo 46 % diskutujících, prosazoval respektování názorů starší generace, která má na individuální vidění světa nejvyšší právo, i když s ním mladší generace nemusí souhlasit. Druhým nejčastějším tématem (25 %) pak bylo zdůraznění demokracie a práva volit pro každého.

Poslední místo pro obavy z manipulace

Pokud se ptáte, kde jsou ti lidé, kteří jsou znepokojení z dezinformační scény, nemám pro vás dobrou zprávu. Objevilo se totiž jen několik málo komentářů (9 %), které vyjadřovaly obavy z manipulace, dezinformačních e-mailů a jejich negativního vlivu zejména na starší generaci. Jednalo se přitom o ústřední téma tohoto textu, které mělo za cíl edukovat společnost o možných rizicích v této oblasti. Očividně se to nepovedlo.

Omezení volebního práva na stole

Už dříve se diskutovalo, že by se jedno z hlavních práv občanů České republiky mohlo rozšířit i na mladší jedince. Přesto nakonec téma snížení volebního věku na 16 let zůstalo pouze přáním některých politiků. Osobně díky zkušenosti s vlastní babičkou naopak zastávám pravděpodobně velmi nepopulární pohled, a to je spíše omezení volebního práva.

Neumím si představit a nechci zažít situaci, kdy mi bude 80 let, nebudu schopen rozpoznat dezinformaci od pravdivé informace, a při volbách tak svým dětem a vnukům zajistím špatnou volbou neveselou budoucnost. Stejně tak si samozřejmě nepřeji, aby někteří starší (ale i mladší) občané, kteří aktuální situaci díky dezinformacím nemusí nejlépe rozumět, měli možnost ovlivňovat svým hlasem politickou budoucnost.

Právo volit je pro všechny

Znovu se vrátím ke své babičce. Pokud by dezinformace odmítla a vůči manipulaci byla imunní, a přesto by dospěla z vlastního hlubokého přesvědčení a dlouhodobé zkušenosti k závěru, že bude volit paní Konečnou, protože zná její postoje, má srovnání a chápe kontext, je to správně. A to přestože bych s její volbou nemusel souhlasit. Právě tady totiž mluvíme o svobodném právu každé občana volit. Jenže pokud se babička rozhoduje pod vlivem strachu, manipulace, dezinformací, pak není správné, aby její hlas cokoliv ovlivňoval. Sama je totiž „nesvobodná“ a zmanipulovaná.

Foto: Ben Skála, Benfoto, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Senioři v Moravské zemské knihovně v Brně používají IT technologie.

Co s tím?

Toto je pro mě nejtmavší stránka demokracie. Protože pokud šest lidí z deseti podlehne dezinformacím, přehlasují čtyři, kteří se rozhodují na základě dat a rozumu. Dobře si uvědomuji, že se nacházíme na tenkém ledě. Že právo volit je od určitého věku základní svobodou každého. Ale nemělo by být úplně neměnné. Nešlo by ho alespoň teoreticky podmínit nějakou minimální schopností orientace v realitě? Ne znalostmi. Ne politickou náklonností. Ale příčetností? Schopností rozeznat dezinformaci? Základní způsobilostí? Obstojnou prací s daty?

Paralela s řidičským průkazem

Řidičský průkaz také nedostane každý. Je k tomu třeba způsobilost, schopnosti, dovednosti, znalosti. Umíte si představit, jak by vypadal život na našich silnicích, kdyby dostal automaticky řidičský průkaz ke svým osmnáctým narozeninám úplně každý? A víte proč se řidiči senioři musí od určitého věku podrobovat zdravotním prohlídkám, aby jim byl řidičský průkaz zachován? Odpověď je jednoduchá. Kvůli zdraví. Stejně tak bychom ale mohli kontrolovat „zdraví“ člověka co se týče jeho schopností volit. Nejsem kompetentní osobou, která by nějaký způsob ověření mohla navrhnout. Jestli by zafungoval třeba krátký jednoduchý test? Stálo by to jistě za zamyšlení se.

Dnes dezinformacím nejvíce podléhají senioři, za pět let to může být úplně jiná skupina lidí. Je třeba ale o tomto tématu mluvit se všemi. V zájmu každého z nás by totiž mělo být prioritou co nejsprávnější politické směřovaní naší země. Kromě nás jde totiž i o další generace, které budoucnost teprve čeká.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz