Článek
Ministerstvo zdravotnictví zavádí od pondělí 16. ledna pro cestující z Čínské lidové republiky do ČR opatření, které jim přináší povinnost předložit při odletu z Číny výsledek PCR testu nebo antigenního testu v případě, že v této zemi pobývali v posledních 14 dnech více jak 12 hodin.
Dokument vydaný čínskými orgány nesmí být před odletem starší než 48 hodin. I na základě předchozí soudní judikatury tato povinnost neplatí mj. pro české občany a občany EU s trvalým a přechodným pobytem v ČR a jejich rodinné příslušníky s pobytem v ČR.
Evropská unie postupuje logicky a koordinovaně
Čínskou populací momentálně prochází nám známá varianta Omikron a její subvarianty. Vzhledem k hustotě čínské populace však existuje riziko vzniku nové rizikové varianty. Ta se nejlépe odhalí laboratorní sekvenací. Čína není – diplomaticky řečeno – příliš sdílná, proto státy EU zavádějí testování cestujících z Číny. Důvodem je právě sekvenace, která nám umožní včas odhalit eventuální novou variantu. Dobrou zprávou je, že aktuálně dostupné vakcíny na evropském trhu poskytují proti vážnému průběhu onemocnění dostatečnou ochranu i kdyby se kvůli situaci v Číně zvýšil výskyt koronaviru v Evropě.
Máme dostatek vakcín i antivirotik
U nás máme dostatek vakcín i antivirotik. Vzhledem k vysoké ochraně, kterou před vážným průběhem onemocnění poskytuje očkování, ho znovu doporučuji nejen rizikovým skupinám a pacientům s komorbiditami, ale i těm, kteří za sebou ještě nemají druhou posilovací dávku. Skutečně je jen málo lidí, kterým bych jako lékař nedoporučil očkování proti koronaviru. Nejste-li si jisti, obraťte se na svého praktického lékaře a proberte s ním možnosti očkování, praktičtí lékaři mají možnost očkovat moderními bivalentními vakcínami po celý rok.
Můj úřad průběžně komunikuje se zástupci fakultních nemocnic a já jsem v kontaktu s jejich řediteli. Fakultní nemocnice mají dostatek materiálu, jako jsou například roušky nebo respirátory. Skutečně nehodláme opakovat nepřipravenost, kterou předvedla předchozí vláda na jaře 2020. Znovu říkám: máme vakcíny, máme léky a víme, jak covid-19 rozpoznat a léčit.
Po zkušenostech z předchozích let jsme lépe připraveni
Rozumím obavám, které zprávy z Číny vyvolávají. Situace v nejlidnatější zemi světa logicky vyvolává nepříjemné vzpomínky na konec roku 2019 a první čtvrtletí roku 2020, kdy tato dosud neznámá nemoc naplno udeřila v Evropě. Jenže tato paralela není zcela na místě. Na rozdíl od roku 2020 toho o viru víme skutečně hodně. Víme, jak nemocné léčit a jak předcházet vážnému průběhu onemocnění. Nezanedbatelný počet lidí je navíc naočkovaný. To platí pro Evropskou unii i pro Českou republiku.
Přesto ani já, ani mí evropští kolegové nesedíme se založenýma rukama. Opíráme se o data a doporučení vědců a odborníků. Stále funguje Národní institut pro zvládání pandemie vedený profesorem Chlíbkem. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) spolupracuje s americkým Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími zdravotnickými institucemi po celém světě. V případě změny situace jsme my i Evropská unie připraveni rychle a adekvátně reagovat. Čína potvrzuje, že koronavirus nezmizel a nezmizí. Nezbývá než se s ním naučit žít. Tím nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je nechat se naočkovat, případně přeočkovat posilovací dávkou, která po základním očkování ochranu před těžkým průběhem covidu-19 opět navyšuje. Zdraví přeje připraveným.