Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Ve zlínské zoo zase čarovali, výsledkem je indický pavilón Kerala

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Archiv zoo Zlín

Z nového pavilónu ve zlínské zoo - Kerala

7. 9. 17:31

Zlínská zoologická zahrada je tahounem návštěvnosti v regionu. Není to jen pestrá přehlídka zvířat, stále se rodí nové vzácné přírůstky, ale slouží jako perfektní relaxační zóna.

Článek

V sobotu 9. září představí zlínská zoo otevře expozici Kerala, ve kterou se proměnila asijská voliéra spolu s výběhem medvědů pyskatých. Název dostala podle jihoindického svazového státu, který patří mezi nejhezčí přírodní regiony nejen Indie, ale Orientů vůbec.

Otvírat se bude za účasti Jeho excelence velvyslance Indie pana Hemanta Harishchandra Kotalwara v 11. hodin.

Jako v Indii

„Velkoprostorová voliéra, která na délku měří 40 a na šířku 25 metů, se stane domovem pro zástupce mokřadních druhů asijských ptáků, např. vzácně chované marabu indomalajské, nesyty bílé a nesyty indomalajské, pelikány skrvnozobé nebo pižmovky bělokřídlé. Proto její podstatnou část tvoří jezírko s ostrůvky zeleně. Návštěvníkům zde brzy představíme i zástupce asijských papoušků, které budeme chovat poprvé v historii zoo. tupce asijských papoušků. Pro medvědy pyskaté jsme připravili komfortní odpočinkový brloh, který je propojen se stávajícím výběhem a který umožní uvidět medvědy i během zimního období,“ sdělil ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Při prohlídce Keraly budou mít návštěvníci dojem, že se octli v indickém chrámu. Je to dáno nejen výzdobou, ale i indickou hudbou, která má navodit autentickou atmosféru.

Doprovodné akce

Při otevření Keraly bude doprovodný program pokračovat na nádvoří zámku Lešná, který je součástí zoo.

„Na nádvoří zámku nabídneme zábavné a vzdělávací dílničky, které přiblíží Indii a zvířata chovaná v Kerale. Chystáme také velkou bublinářskou show, děti a dospělí si budou moci dokonce sami vyzkoušet tvoření bublin. Program zde odstartuje o půl jedenácté,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí marketingu.

Do zoo přicestoval slon!

A to se ještě podařilo před pár dny něco dlouho očekávaného. Po mnohaletém úsilí se zlínské zoo splnil velký chovatelský sen. V úterý 5. září 2023 v 21.45 dorazil z maďarské zoo Sosto kamion se samcem slona afrického pojmenovaný Jack. Ve Zlíně o získání samce usilovali několik let, velmi dlouhá byla i cesta pro vybudování chovného zařízení, které kromě samic umožní i chov sloního samce. Přesně o půlnoci vstoupil Jack do svého nového domova v chovném zařízení v Karibuni, k velké radosti chovatelů se okamžitě začal zajímat i o potravu.

Ve Zlíně začali s chovem slonů afrických před dvaceti léty, kdy získali tři slonice. „S velkou pomocí našeho mentora Cona Mula, jednoho z největších odborníků na chov slonů, jsme připraviili naše slonice na umělou inseminaci, v červnu 2021 se narodiloprvní mládě slona afrického v České republice. Podařilo se nám získat nové pozemky a vybudovat na nich v rámci projektu Karibuni největší a nejmodernější zařízení pro chov slonů v Evropě. A nyní otevíráme novou kapitolu, máme býka slona afrického a můžeme zahájit etapu přirozeného rozmnožování slonů,“ dodává ředitel Zoo Zlín Roman Horský

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz