Hlavní obsah
Cestování

Tip na výlet: Přes sto let starý mechanický betlém stále funguje. Přesvědčte se na vlastní oči

Foto: Wish4u

Patří k unikátním uměleckým dílům, kterých se na našem území nenachází mnoho a spousta z nás o něm nejspíš ani neví. Tento starý betlém se začal stavět před více než sto lety a ukrývá se na místě přezdívaném „Brána do Krkonoš“.

Článek

Předvánoční období nejvíce svádí k výletům za vším, co je s těmito svátky spojené. Trhy, koncerty, mše nebo také prohlídky betlémů. Pokud se v brzké době chystáte do Krkonoš, můžete navštívit jedno z muzeí se zajímavými expozicemi. Stačí se vydat na zámek, který v minulých dobách patřil váženému rodu Harrachů. Víte, o kterém zámku je řeč?

Potomci slavných Harrachů přežívají dodnes. Pokud je známo, žijí především v cizině, ale podle prvních dochovaných zmínek pocházejí z Česka. Upomínkou na ně je například město Harrachov nebo Harrachovský palác v Praze. Kromě těchto zmíněných ale vlastnili Harrachové ještě mnoho dalších nemovitostí. Mezi nimi byl i zámek v Jilemnici, který zakoupili v roce 1701. Během let na něm podnikli několik úprav, ale až v roce 1860 se zde na delší dobu usadil Jan Nepomuk z Harrachu.

Správu jilemnického panství tehdy nebral na lehkou váhu a poctivě na svém zámku úřadoval. Podporoval cestovní ruch, zasloužil se o budování turistických tras, postaral se o rozvoj lesního hospodářství, dohlížel na budování místních železničních drah a všeobecně podporoval kulturu a školství. Patřil dokonce mezi zakladatele Národního divadla.

Foto: Wish4u

V budově jilemnického zámku se nachází Krkonošké muzeum. Jeho součástí je Metelkův mechanický betlém

Pokud budete mít kolem Jilemnice cestu, pak si na zámku rozhodně udělejte malou zastávku. Nejenom že budete mít možnost porozhlédnout se po komnatách, kde členové rodiny Harrachů žili, zároveň můžete navštívit zajímavé expozice, které jsou součástí Krkonoškého muzea. I to se nachází v zámeckých prostorách a je otevřené po celý rok. Osobně jsme navštívili stálou expozici věnující se počátkům lyžování. A jak že vypadají první prototypy lyží a saní, které se k nám do Čech dostaly? Tohle neprozradím, přijeďte se podívat.

Co ovšem stojí za podrobnější zmínku, je místní poklad - více než sto let starý, ručně zkonstruovaný, mechanický betlém. Průvodkyně, která nás vzala na obhlídku zámku, nám betlém ukázala v celé své kráse. Nemyslete si, že jsme snad získali nějaké čestné privilegium, na tento unikát se může přijít podívat kdokoliv z vás, je totiž součástí prohlídky zámku.

Foto: Autor neznámý/Wikimedia Commons

Jan Nepomuk z Harrachu (1828-1909)

Betlém zkonstruoval Jáchym Metelka a nebylo to jen tak ze dne na den. Když to všechno pěkně spočítáme, vezmeme rok 1883, kdy s prací začal a dopočítáme se až k roku 1913, kdy betlém dokončil, dostaneme se k výsledku rovných třiceti let. Po celou tuto dobu se své řemeslné činnosti poctivě věnoval. Ještě během života se setkal s velkým obdivem veřejnosti.

Metelkovic rodina byla obecně velmi činorodá, co se stavby betlémů týče. Jáchymův otec rovněž sestavil pohyblivý betlém, který je vždy o vánočních svátcích k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. Rozšířit mu ho pomáhal jeden z jeho mladších synů Václav. Dalším velmi zručným členem rodiny byl Jáchymův bratranec Jan Metelka, jehož pohyblivý betlém najdete ve Vlastivědném muzeu ve Vysoké nad Jizerou.

Foto: Wish4u

Metelkův mechanický betlém se dochoval v původním stavu

Mechanický betlém v Jilemnici sice nepatří k těm největším na světě (tento post si vysloužily Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci), nezískal ani status národní kulturní památky jako betlém v Třebechovicích pod Orebem, přesto patří k raritám na našem území. Ani v dnešní době jej nepohání žádný elektromotor, musí se natahovat ručně, aby v několika následujících minutách 142 figurek předvedlo své malé představení doprovázené melodickými a zvukovými efekty. Zřejmě v tom spočívá jeho originalita. Přesto že je betlém v neustálém provozu, dokázal přečkat více než století v původním stavu. Kdoví, možná na něj shůry dohlíží sám Jáchym Metelka.

Muzeum je otevřeno celý rok vždy od úterý do neděle.

Cena za rodinnou vstupenku na prohlídku zámku a do muzea je 200 Kč

Prohlídka trvá 60 – 90 minut s průvodcem

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz