Hlavní obsah

Síť života: Proč nás vymírání druhů zasáhne víc, než si myslíme

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E

Biodiverzita není jen vědecký pojem – je to základ našeho života. Zajišťuje čistý vzduch, stabilní klima a zdravé potraviny. Zima je ideální čas třeba na naplánování zahrádky, která přírodě pomůže a promění váš balkon či dvorek v oázu života.

Článek

Když jsem v létě seděl v jedné klášterní zahradě a pozoroval včely bzučící kolem levandule, napadlo mě něco zajímavého. Představte si, že se zítra probudíte a zjistíte, že v supermarketu zmizela polovina potravin, včetně vaší oblíbené kávy. Sci-fi? Ani náhodou. Všechno v přírodě je propojené jako pavučina - když se přetrhne jedno vlákno, celá struktura sítě se zachvěje. A my teď ničíme ta vlákna celkem rychle - podle odhadů OSN denně na naší planetě nenávratně vymře až 150 druhů rostlin a živočichů.

Jasně, že když slyšíme o vyhynutí nějakého brouka v Amazonii, pokrčíme jen rameny. No a co má společného nějaký hmyz na druhém konci světa s naším běžným životem? Překvapivě hodně. Vezměme si třeba ty včely, co jsem je pozoroval. Tihle malí, úžasně pracovití tvorové jsou zodpovědní za opylení asi třetiny všeho, co jíme. Jejich vymizení by znamenalo nejen konec sladkého medu k čaji, ale taky dramatický nárůst cen ovoce, zeleniny a spousty dalších potravin. A to je malá ochutnávka, co by se mohlo stát.

Biodiverzita není nějaký vznešený vědecký termín nebo téma pro dokumenty na Netflixu. Je to vlastně takový software & hardware systém naší planety. Stromy a rostliny nejsou jen pěkná dekorace zahrady - jsou to přírodní čističky vzduchu. Lesy nejsou jen zdroj dřeva - fungují jako klimatizace celé planety. A  druhově různorodé ekosystémy? Ty jsou něco jako imunitní systém Země, který brání šíření nemocí. Dokonce i většina léků, které používáme, má původ v přírodních látkách. To je fascinující, že?

Ale víte, co je na tom nejlepší? Není pozdě něco změnit. Každý z nás může pomoct posílit tuhle síť života, a nemusíme kvůli tomu být ekologičtí aktivisté nebo biologové. Stačí začít od malých věcí. Máte balkón nebo zahradu? Skvělé! Můžete vytvořit malou oázu pro místní hmyz a ptáky. I obyčejný truhlík s bylinami bohatými na pyl může být důležitým zastávkou pro opylovače. Nebo zkuste založit „hmyzí hotel“ - zní to složitě, ale stačí svázat či slepit tavnou pistolí pár dutých stonků nebo kousek navrtaného dřeva s dírkami. Je překvapivé, kolik života dokáží přilákat.

A když nakupujete? Každá koruna, kterou utratíme, je vlastně hlasovací lístek pro určitý způsob zacházení s přírodou. Podpora místních farmářů není jen módní trend - jejich různorodé plodiny (protože nehospodaří na mega plochách s jednou plodinou jako Agrofert) pomáhají udržovat pestrost krajiny. A když si třeba vyberete produkty bez palmového oleje, tak tím pomáháte chránit druhově bohaté deštné pralesy na druhém konci světa. A každé takové rozhodnutí se počítá.

Sviňucha kalifornská je nejkritičtěji ohroženým mořským živočichem na světě. Zbývá jich pouhých 10 jedinců. Každý den se pohybují na pokraji vyhynutí. Často se stávají vedlejšími úlovky při lovu ryby Smuhy MacDonaldovy, které žijí v jejich biotopu. Jejich budoucnost sice vypadá chmurně, ale na začátku října se konečně objevily nějaké dobré zprávy. Ve spolupráci s neziskovou organizací Sea Shepherd Conservation Society mexická vláda zvětšila chráněnou oblast pro sviňuchy a smuhy v Kalifornském zálivu.

Nejlepší na tom všem je, že už vidíme první náznaky změny k lepšímu. Vlci se vrátili do evropských lesů, jejich populace se za posledních 50 let zvýšila o neuvěřitelných 1800 %. Bobři, které jsme tu neviděli po desetiletí, zase stavějí své hráze na českých řekách a s nimi se vrací i pestřejší život do jejich okolí. Dokonce i města začínají chápat, že betonová džungle nemusí být pustá - zelené střechy, stěny budov a parky se stávají oázami biodiverzity přímo mezi paneláky.

Možná si říkáte, že je to jen kapka v moři. Ale každá velká změna začíná malými kroky. A upřímně? Nejde jen o záchranu nějakých vzdálených druhů. Začít můžete tady a teď. Biodiverzita je systém, který zajišťuje život nás všech. Když o něj přijdeme, přijdeme o všechno. Proto je tak důležité začít jednat - teď hned, každý z nás, podle svých možností. Nezáleží na tom, jestli chráníme sviňuchy v mexickém zálivu nebo hmyz u nás doma - důležité je, že chráníme život.

A co vy? Jak pomáháte udržovat život ve svém okolí? Možná máte na balkóně motýlí zahrádku, nebo jste zkusili postavit hmyzí hotel? Nebo prostě jen necháváte část trávníku zarůst „plevelem“, který je ve skutečnosti prostřeným stolem pro včely?

Cokoliv z toho nebo cokoliv jiného, co uděláme pro přírodu, děláme hlavně pro sebe. A to je moc dobře. Pokračujme v tom.

Zdroje k článku:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz