Článek
Jak si zachovat noblesu (a přitom neztratit temperament)
Přiznejme si to - nadávání je zatraceně osvobozující. Vědecky je dokonce prokázáno, že nám pomáhá zvládat bolest a snižuje stres. Jenže ne každá situace volá po expresivním vyjádření našich pocitů. Někdy je prostě nutné zachovat dekorum, ať už kvůli dětem, pracovnímu prostředí nebo babičce, která by nás přetáhla pantoflem.
Představte si situaci: Jste na důležité pracovní schůzce a váš kolega trefil váš kelímek kávy tak nešťastně, že se rozlil na vaše nové bílé sako. V hlavě vám běží pestrá škála výrazů, které by dokonale vystihly vaše momentální rozpoložení, ale musíte se ovládnout. Co s tím?
1. Najděte si svého osobního „hlídače sprostých slov“
Požádejte někoho blízkého, aby se stal vaším mentorem čistého jazyka. Může to být partner, kolega nebo kamarádka - někdo, kdo vás dobře zná a nebojí se vám nastavit zrcadlo. Domluvte si signál, kterým vás upozorní na verbální přešlap. Třeba diskrétní zakašlání nebo zdvižené obočí. Je to jako mít vlastního jazykového bodyguarda!
2. Vytvořte si osobní slovník kreativních náhražek
Místo obligátního „fíha“ nebo „jejda“ si vymyslete vlastní originální výrazy. Co takhle začít používat staročeské „Ó, můj milý Krakonoši!“ nebo shakespearovské "U všech Romeových vzdechů!"? Nejenže pobavíte okolí, ale ještě si rozšíříte slovní zásobu. A kdo ví - možná se vaše nové výrazy stanou virálními.
3. Aktivujte vnitřní cenzuru
Představte si, že vedle vás sedí někdo, před kým byste si nikdy nedovolili utrousit sprosté slovo. Může to být vaše přísná učitelka z první třídy, nobility milující tchyně nebo tříletý synovec, který všechno opakuje. Funguje to jako kouzelný vypínač na nevhodná slova!
4. Přeprogramujte svůj verbální autopilot
Každý verbální úlet okamžitě opravte. Vyslovte nahlas alternativu, kterou jste měli použít. Je to jako když se učíte cizí jazyk - čím více trénujete, tím přirozenější vám nová slova budou připadat. A váš mozek? Ten se postupně naučí automaticky volit kultivovanější výrazy.
5. Zaveďte si „prasátko“ na nevhodná slova
Pamatujete na kasičku z dětství? Tento princip funguje i v dospělosti! Za každé nevhodné slovo vhoďte do sklenice stanovenou částku. Po měsíci můžete uspořené peníze investovat do něčeho příjemného - třeba do kurzu rétoriky. Nebo je darujte někomu, koho ta představa bude hodně bolet (třeba tomu kolegovi s kávou).
Proč se vlastně omezovat?
Kultivovaný projev je jako dobře padnoucí oblek - dodává nám eleganci a otevírá dveře tam, kde by nás expresivní mluva mohla brzdit. Nejde o to zcela vymazat nadávky z našeho slovníku - to by bylo jako snažit se nepoužívat vykřičníky. Jde o to naučit se je používat vědomě a v situacích, kdy opravdu přinesou kýžený efekt.
Kromě toho - není větší satisfakce než elegantně odpálkovat nepříjemnou situaci vytříbenou slovní hříčkou místo prvoplánové nadávky. To je umění, které se cení!
TIP: Začněte postupně. Nejprve si vyberte jednu situaci (třeba ranní dopravní zácpu), kde budete svůj jazyk kultivovat. Až to zvládnete tam, přidejte další. Rome wasn't built in a day (Řím nebyl postaven za den), jak říkají Angličané. A když už to ve vás vybuchne, nezapomeňte na to, udělat to s láskou.
A pamatujte - občasné uklouznutí není tragédie. Důležité je neztrácet ze zřetele svůj cíl a brát celý proces s humorem. Koneckonců, i ten nejváženější lingvista občas potřebuje vypustit páru!