Článek
Nemusíte nikam jezdit daleko, abyste zažili pocit objevování. Stačí si doma připravit svačinu, obout pohodlné boty a vzít s sebou předplatní jízdenku, kterou stejně používáte do práce. A pak můžete vyrazit na výlet jako ti největší cestovatelé, které sledujeme na Instagramu, blozích nebo ve vlogách. Protože i v Brně se dá zažít malý zázrak – a to téměř zadarmo.
I když žijete v Brně celý život, může se stát, že si ho přestanete všímat. Stane se součástí každodenní rutiny, a vy zapomenete, jak nádherné a zajímavé to město vlastně je. Tak pojďme zkusit jeden sobotní den projít Brnem jinak. Začněme v 9:30 ráno, a když nás to přestane bavit – kdykoli se pohodlně vrátíme domů. Ale uvidíme toho hodně.
Začínáme na Hlavním nádraží
Tady přijede jak Brňák z Komína, tak turista z Prahy. A hned odtud to máme pár kroků na Masarykovu ulici, která je hlavní a nejfrekventovanější ulicí pěšího provozu v Brně. Město teprve začíná žít, obchody jsou zavřené, ale my jdeme poznávat příběhy v ulicích.
Stará radnice
je skvělý start. Projdeme Průchodní ulicí a hned uvidíme Zahnutou věžičku, Brněnského draka a Kolo, které tu visí. Hned za rohem najdeme i tzv. zazděného radního – kamennou hlavu, která měla být varováním pro ty, kdo zapomněli plnit své povinnosti.
Zelný trh a okolí
je to jedno z historických míst, kde se potkávají nejen lidé, ale i tradice. Je tu i část brněnského podzemí, platí se vstupné, nemusíme jít, ale je dobré vědět, že tu je. Když projdeme dál, narazíme na Divadlo Husa na provázku a vedle něj se schovává ulička Václava Havla, místo plné ticha a poetiky. A hned za rohem už ční katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově, známá z desetikoruny. V 11:00 se tu rozezní zvony 12× – právě v tuto dobu, na památku švédského obléhání, kdy město přelstilo nepřítele tím, že zvonilo o hodinu dřív. Cestou zpět na Masarykovu ulici, projdeme kolem hrobky Kapucínu
Kapucínská hrobka
Uvidíte zde mumifikovaná těla mnichů i barona Trencka, postavu s dramatickým osudem. tato zastávka se může vynechat, aby děti nebyly vyděšené a platí se vstupné
Náměstí Svobody – srdce města
Tady je brněnský orloj – kontroverzní hodinový stroj, ze kterého každý den v 11:00 vypadne skleněná kulička. Kousek od něj stojí morový sloup, připomínka těžkých časů. Odtud je to jen pár kroků k ulici Česká, kde se nachází knihkupectví Barvič a Novotný a kousek dal můžeme vzdát holt hotelu Avion, jednomu z nejužších hotelů v Evropě. Stejný funkcionalistický styl jako vila Tugendhat, a i když je nenápadný, architektonicky jedinečný.
Zákoutí k Červenému kostelu
Přes Skrytou ulici projdeme kolem Masarykovy univerzity se sochou TGM, nahlédneme na Červený kostel a podíváme se k Ústavnímu soudu.
Moravské náměstí
Dále po České přes Moravák až narazíme sochu Jošta na koni a kousek dál se usmívá ironický „exekutor s pračkou“ – moderní umění s humorem. Je zde kousek druhá největší Kostnice na světe, hned po té pařížské
Lužánky a Vila Tugendhat
Pokračujeme k Janáčkovu divadlu a fontáně která teče v rytmu hudby. To je ideální místo k krátkému odpočinku, než vyrazíte dál. Ať už pěšky nebo šalinkou míříme dál k parku Lužánky – nejstaršímu veřejnému parku v ČR. V rohu parku najdete Vilu Löw-Beer, nedaleko i vilu Tugendhat, zapsanou na seznam UNESCO. Vstupné je dražší, ale i samotný exteriér, bez vstupného, stojí za zhlédnutí.
Mendlovo náměstí a Špilberk
Na Mendlovo náměstí je nejlepší se dostat trolejbusem č. 25. Pokud máte více času, doporučuji vyrazit na Špilberk, hrad, který je nejen historickým symbolem města, ale nabízí také krásný výhled na celé Brno a kus historie. Cestou dolů si můžeme dát oběd – buď z vlastních zásob, nebo zajít do restaurace Starobrno a přičichnout ke chmelu přímo u pivovaru.
Výstaviště a Brněnská přehrada
A nakonec, pokud máte víc času, rozhodně si dejte výlet až na přehradu, kde si můžete užít klid a krásnou přírodu. Před začátkem prázdnin zde probíhá ohňostroj Ignis Brunensis, což je fantastická událost pro každého, kdo chce zažít něco výjimečného.
A co dál?
Můžeme si říct dost. Bylo toho hodně. A to vše téměř zdarma. Pokud už nemáme sílu, šalina nás bezpečně odveze domů. A pokud jste z Brna, možná nás tenhle výlet donutí podívat se na město novýma očima.
Máte taky své oblíbené místo v Brně, které stojí za to vidět – a přitom je úplně zadarmo?
Budu moc rád, když se zapojíte do diskuze a napíšete do komentářů, co všechno jste už v Brně navštívili, co vás překvapilo, potěšilo nebo inspirovalo.
Ať už jste místní nebo jen na výletě – třeba společně vytvoříme mapu krásných míst, která nestojí ani korunu.
Děkuju všem, kdo se zapojí a sdílí dál!