Hlavní obsah
Víra a náboženství

První ženou na světě nebyla Eva

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay
5. 9. 19:29

Ačkoliv snad všichni víme, že první lidé na světě byli Adam a Eva, není to tak úplně pravda. Adamovou první ženou byla Lilith, která byla stejně, jako on, stvořena z prachu země. Právě to se jí ale nakonec stalo osudným.

Článek

Lilith se považovala za rovnocennou Adamovi, jelikož byli stvořeni stejně. Proto si při souloži nechtěla lehat pod něj. Když nakonec pochopila, že s ní Adam v tomhle nikdy nebude souhlasit a brát ji za rovnocennou osobu, byla tak zoufalá, že se odhodlala vyslovit nevyslovitelné jméno boží a zmizela.

Adam proto žádal boha, aby mu ji našel a vrátil. Ten proto vyslal tři anděly, kteří ji nalezli a vzkázali jí, že se má ihned vrátit, jinak bude každý den umírat sto jejích dětí. Lilith se ale nehodlala vzdát a nevrátila se. Kvůli tomu se z ní stal démon a její děti pomalu umíraly a z některých se také stávaly zlé entity.

Protože se později Lilith chtěla pomstít za smrt svých dětí, vraždila údajně ostatní novorozence. Nyní sice víme, že takzvaný syndrom náhlého úmrtí je fyziologické selhání organismu, ve středověku ale lidé věřili, že miminka zabíjela právě Lilith.

Aby toho na ní nesvedli málo, někdy je jí připisováno také to, že se později proměnila v hada, který Evě napověděl, aby utrhla jablko poznání. Tahle zásluha se ale připisuje také Samaelovi a pár dalším postavám.

O Lilith se doslechneme nejen z mezopotámských mýtů, ale také v židovství. Z Bible ale byla tahle část odstraněna, pokud tam tedy někdy vůbec patřila.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz