Článek
Problémy s trávením jsou v lidské populaci poměrně časté, pouze mohou mít trochu odlišné podoby. Zatímco někoho nejvíc trápí průjem či zácpa, další lidé mohou mít několikrát týdně problémy s pálením žáhy či s pocitem plnosti. V krajních případech se pak může dokonce objevit i podrážděný žaludek, který může souviset s dietní chybou či s právě probíhající nemocí.
I když tento problém často po několika dnech sám odezní, rozhodně nejde o nic příjemného. Jíst se navíc musí, takže je důležité vědět, jaké potraviny a nápoje jsou v takové chvíli bezpečné.
Jak to tedy zvládnout?
Co znamená podrážděný žaludek?
Zjednodušeně řečeno, podrážděný žaludek se mohl vychýlit ze své obvyklé rovnováhy. Kromě dietní chyby (kterou může být i přemíra alkoholu, po kterém se vám nakonec udělá špatně) může jít i o projev právě probíhající infekce. Někteří lidé mohou mít podrážděný žaludek i kvůli zvýšené stresové zátěži či kvůli užívání některých léků.
Příznaky podrážděného žaludku
Projevy tohoto problému jsou většině populace asi dobře známé, protože se s některým v životě setkala snad většina z nás.
Patří k nim:
- Bolest břicha a nevolnost
- Křeč v břiše
- Nechutenství
- Zvracení
Co to způsobuje - příčiny
Kromě již zmíněné dietní chyby může jít o negativní dopad právě probíhající nákazy, kterou způsobují nepřátelské mikroorganismy. (Kromě střevní chřipky může jít třeba o otravu jídlem.) Jak už bylo řečeno, někdy může jí i o vedlejší účinek léků. Citlivější lidé mohou být senzitivnější například na ibuprofen.
Podrážděný žaludek po antibiotikách
V některých situacích se může objevit i podrážděný žaludek po antibiotikách, která se nasazují na vážnější bakteriální infekce a předepisuje je lékař. Jejich použití je rozhodně smysluplné, protože bez nich bychom nedokázali úspěšně léčit řadu život ohrožujících problémů. Antibiotika však nedělají rozdíly v tom, kdo je náš kamarád a kdo naopak náš nepřítel, takže spolu s nepřátelskými bakteriemi mohou přijít k újmě i přátelské mikroorganismy, které potřebujeme pro normální trávení.
Jak zklidnit podrážděný žaludek?
Na podrážděný žaludek funguje několik osvědčených tipů, které lze poměrně snadno zakomponovat do své životosprávy. Největší část se jich pak týká diety a krátkodobých dietních změn.
Jídlo a dieta
Vzhledem k tomu, že podrážděný žaludek má dost co dělat sám se sebou, rozhodně není v našem nejlepším zájmu zvyšovat jeho zátěž. Z toho důvodu se snažte vyhnout mastným a kořeněným potravinám, které by mu nemusely udělat moc dobře. Také je důležité pít větší množství tekutin, zvlášť, pokud vás trápí zvracení či průjem, během kterých se dostává z těla ven docela dost vody. Při těžké nevolnosti pak nezapomínejte doplňovat elektrolyty.
Z nápojů/tekutin můžete vyzkoušet:
- Obyčejnou vodu
- Sportovní nápoj
- Kokosovou vodu
- Čistý vývar
Co se týče potravin, zkuste:
- Kousek suchého rohlíku
- Pár suchých piškotů
- Suchou vařenou rýži
- Suché vařené těstoviny
- Banán
- Jablečné pyré
Jakmile se začne situace trochu zlepšovat, můžete pomalu přecházet i na normální stravu. Vhodné může být například libové kuřecí maso vařené na vodě s trochou rýže.
Probiotika
V době užívání antibiotik a po skončení kúry je vhodné užívat i kvalitní probiotické doplňky stravy s obsahem prebiotik, které mohou podpořit normální osídlení zažívacího traktu přátelskými koloniemi, se kterými žijeme ve vzájemné symbióze. Probiotika se však dají užívat takřka celý rok. Sahají po nich lidé, kteří chtějí podpořit kvalitu a četnost vyprazdňování, imunitní systém či jen chtějí něčím doplnit zdravý životní styl.
Kvalitní probiotický doplněk stravy poznáte podle toho, že obsahuje větší obsah různých probiotických kmenů a v každé kapsli je velký počet životaschopných mikroorganismů. V neposlední řadě pak hleďte i na obsah prebiotik, ke kterým patří třeba inulin.