Hlavní obsah
Cestování

Mrakodrapy, vodní taxi, noc na zaoceánském parníku – Rotterdam překvapí i okouzlí

Foto: Zápisník starého jezevce

Druhé největší nizozemské město je českými turisty spíše opomíjeno. Přitom nabízí množství nečekaných zážitků, které byste jinde jen stěží hledali. Nabízím pár osobních tipů.

Článek

Do Rotterdamu jsme dorazili Flixbusem z belgického Gentu během naší cesty na trase Praha – Brusel – Gent – Bruggy – Oostende – Rotterdam – Amsterdam. Bez problému se tam ale dostanete i vlakem. Už moderní nádraží Centraal Station stojí za pozornost. Výrazná stavba s asymetrickou střechou z oceli je navržena jako moderní brána do města. Špičková architektura také předznamenává vše, co je pro současný Rotterdam typické: dynamika, působivé stavby, udržitelnost a celková otevřenost. Doporučuji, abyste si už při příjezdu nádraží prohlédli a navštívili i stánek s informacemi, kde vám kupříkladu velmi ochotně vysvětlí, jak ve městě funguje veřejná doprava, do níž jsou integrovány i vodní taxíky.

Foto: Zápisník starého jezevce

Centraal Station

Rotterdam patří mezi města, jejichž ráz zásadním způsobem poznamenala 2. světová válka. V květnu 1940 bylo Nizozemsko napadeno nacistickým Německem. Okupanti dali nizozemské vládě ultimátum, aby se země vzdala, jinak bude Rotterdam bombardován. 15. května Nizozemsko kapitulovalo, ale bombardéry již byly na cestě a rozkaz o zrušení útoku k nim včas nedorazil. Luftwaffe centrum města ničila přibližně hodinu a půl, výsledkem bylo, že téměř všechny historické budovy byly srovnány se zemí. Po válce pak bylo město postupně obnoveno a centrum zcela přestavěno. Proto je tady tolik moderních výškových budov.

Ubytování na parníku

Ještě před návštěvou centra města jsme se ubytovali v netradičním hotelu – na palubě legendární lodi SS Rotterdam, která kotví v přístavu Katendrecht. Tento bývalý zaoceánský parník, který se plavil po mořích a oceánech od roku 1959 až přibližně do roku 2000, byl přeměněn na hotel a muzeum. Technickou památku tedy můžete nejen navštívit jako určitou atraktivitu (nabízeny jsou i komentované prohlídky), ale také se v ní za celkem běžnou cenu ubytovat (lze i přes Booking.com). Kajuty nabízí veškerý komfort, snídaně, večeře či večerní posezení jsou nabízeny ve stylových restauracích a barech v dobovém designu. Drink si můžete dát i venku na horní palubě s malým bazénkem. Opravdu zde na vás dýchne atmosféra zaoceánských plaveb druhé poloviny 20. století.

Foto: Zápisník starého jezevce

SS Rotterdam pohledem z vodního taxíku

Water Taxi

Do centra města se z parníku nejrychleji dostanete vodním taxíkem, který vám objednají na stanovený čas přímo z recepce. Nebo si samozřejmě můžete odvoz sjednat sami online (přes web či mobilní aplikaci) nebo telefonicky. Systém funguje podobně, jako když si objednáváte klasický taxík, jen s tím rozdílem, že jsou předem dané zastávky. U SS Rotterdam je k tomu například určena nástupní plošina, na kterou se vchází přímo z lodi (při ubytování vás vybaví mapkou, kde je ona plošina označena). Jízda žlutým motorovým člunem se stříškou do centra města je nejen rychlá, ale také zábavná. Navíc se vám při plavbě po řece Nieuwe Maas otevírají nové pohledy na okolo stojící mrakodrapy, třeba ikonický De Rotterdam – multifunkční budovu od slavného architekta, teoretika a urbanisty Rema Koolhaase, který se právě v Rotterdamu těsně před koncem 2. světové války narodil. Ale ještě zpět k vodnímu taxi, které je svou koncepcí v Evropě unikátní. Ceny se liší podle zón, po centru se vesměs jezdí přibližně za 5 euro za osobu (menší děti mají slevu), na palubě lze platit také kartou.

Foto: Zápisník starého jezevce

I zde vás water taxi zaveze

Procházka po městě

První obrázek o Rotterdamu si uděláte už ve člunu, třeba, když proplujete pod elegantním Erasmovým mostem (Erasmusbrug), který připomíná obří labuť a který se stal jedním ze symbolů města. Rotterdam může chvílemi působit až jako velká galerie současné architektury. Průvodcem po městě vám tak může být také na architekturu zaměřený Archiweb, kde si lze dohledat zajímavé informace o Markthalu, obrovské městské tržnici ve tvaru podkovy, která kombinuje byty, obchody a umění, nebo o výrazné budově Depot Boijmans Van Beuningen, prvním veřejně přístupném depozitáři uměleckých děl. Tato budova vejcovitého tvaru sahá do výše téměř padesáti metrů a má atraktivní reflexní fasádu ze zrcadlových panelů. Návštěvníci mohou nahlédnout do zákulisí muzea a zjistit, jak je náročná péče o vzácnou uměleckou sbírku. Prohlídka začíná u vstupní haly v přízemí a vede přes celou řadu uměleckých děl až ke střešní restauraci, odkud se nabízí pěkné výhledy na město. My jsme během našeho časově omezeného pobytu nakoukli taky do Nieuwe Instituut – kulturního centra zaměřeného na architekturu, design a digitální kulturu.

Foto: Zápisník starého jezevce

Depot Boijmans Van Beuningen

Rotterdam je pestré a na zajímavá místa bohaté město a určitě stojí za to ho prozkoumávat více než jen jeden den. Při naší krátké letní návštěvě nás zaujal svou přátelskou multikulturní atmosférou (dlouhé roky byl až donedávna starostou města Ahmed Aboutaleb, rodák z Maroka), jistou nenuceností a celkově moderním střihem. Pokud vás zajímá současná architektura, historie, umění a zároveň chcete odbočit z klasických turistických tras, jež často trpí overturismem, Rotterdam vás jistě příjemně překvapí a možná i inspiruje k opakované návštěvě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz