Článek
Afinita. Vzdálený výraz, co skrývá blízkost. A vzájemné pozitivní působení. Přestože ji má v pracovní výbavě leckterý popelář, šéf ČT ji zjevně postrádá. Kupa „bot“, které Jan Souček nasekal za pouhý rok a půl na Kavčích horách, totiž dál narůstá. Sebereflexe nikde. Přehmaty, klientelismus a arogance ředitele veřejnoprávní televize dnes nezvedají ze židlí jen většinu televizních radních, ale už i diváky televizní mizérie. Souček přesto nedbá a nakládá kritikům skandálním nevkusem: výtku radních ČT k jeho práci přirovnává (sic!) k procesu komunistů s Miladou Horákovou.
V záplavě chaosu, kterým Jan Souček ausgerechnet po odhlasování zvýšení koncesionářského poplatku ve sněmovně oznámil zrušení pořadů zpravodajství a publicistiky, ale zůstávají nepovšimnuty nákladné přírůstky v jeho kanceláři. Tam ředitel televize očividně nešetří. Vedle nového šéfa své ředitelské kanceláře, expolitika ODS a někdejšího místopředsedy ÚOHS Hynka Broma, v ní před časem našel útočiště i bývalý náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drmola. Bývalý spolužák Jaroslava Faltýnka z ANO, který po vyhazovu z drah obdržel zlatý padák ve výši 1,6 milionů korun. Levný pro ČT tedy dozajista nebude.
Faltýnkova chráněnce nalezneme i mezi exčleny dozorčí rady Českých drah - Telematiky. A Telematiku coby předmět jeho ekonomických zájmů zase ve Faltýnkově provařeném deníčku. Přesto teď ředitel veřejnoprávní televize angažuje Drmolu ve své kanceláři jako tzv. compliance manažera, tedy „manažera shody.“ Ten má podle literatury zajišťovat soulad firemních procesů mj. s požadavky klientů nebo dodavatelského řetězce. K čemu je vedle zkušených právních, obchodních a finančních praktiků, zaměstnaných v divizích ČT, navíc aparát vysloužilých politiků a přátel těch stávajících v ředitelně České televize, kde si Součkův předchůdce roky vystačil s jedním zástupcem a pár asistentkami, lze vytušit. Zavděčit se flekem pro kámoše mocných se může hodit. A z cizího krev neteče.
Jiná informace ze Součkova okolí, že ve své kanceláři angažuje i brněnského souputníka a někdejšího kolegu Davida Ziegelbauera, je neméně pikantní. Producent volného pokračování Četnických humoresek pod názvem Četnické trampoty skončil před deseti lety v České televizi poté, co překročil schválené výrobní náklady a nezdařilé zpracování dílů v rámci brněnské ČT pod Součkovým vedením se muselo přetáčet. Finální podobu pak znají diváci jako Četníky z Luhačovic. „Padaly hlavy“ a tehdejší generální ředitel ČT Petr Dvořák obměnil tvůrčí posty. Ziegelbauer skončil. A nyní je zpět. Co přesně dělá pro Jana Součka ale zůstává tajemstvím.
Připočteme-li starší přehmat, kdy Jan Souček po svém zvolení zavedl v ČT s revolučním humbukem nové pozice výkonných ředitelů kanálů ČT1 a ČT2 včetně manažerských platů, aby je už po šesti měsících zrušil jako „neefektivní“, jde o skandální nakládání s penězi koncesionářů a veřejnoprávní instituce. Součkův přítel, Brňan Jiří Kokmotos, jenž vedl právě ČT1, pak odešel s odstupným, nad jehož objemem zavládla panika i v Radě ČT.
Ve světle záseků do rozpočtu České televize a nejapných výmluv na šetření, kterým šéf ČT, paradoxně po schválení vyššího televizního poplatku sněmovnou, zdůvodnil likvidaci významné veřejné služby v podobě publicistických a zpravodajských formátů včetně populárního Fokusu Václava Moravce, je Součkovo „hospodaření“ výsměchem koncesionářům i televizním radním. Bizár tu ale nebere konce. Včera Jan Souček pod tlakem veřejnosti oznámil pro změnu jeho ultimátum Senátu, že v případě odhlasování zvýšení poplatku do půlky dubna avizované pořady nezruší. Že tady zduřelé ambice narazily na charakterové a profesní limity, jde teď za těmi z radních ČT, kteří Součka instalovali do funkce, aby ve jménu Babiše, Okamury a Bendových „ultras“ v ODS zúčtovali s jeho předchůdcem. Pohromu, ztělesněnou neumětelstvím na samém vrcholu Kavčích hor, lze ale ještě napravit. Změnou na ředitelské židli, o které rozhoduje Rada ČT. Čas vám běží, dámy a pánové!