Článek
Londýn, Amsterdam, Las Vegas, New York, Hong Kong, Berlín, Praha… Více než 20 měst po celém světě se může pyšnit tím, že v nich najdeme slavná muzea voskových figurín. Jejich věhlas a „život“ je neodmyslitelně spjat se jménem Marie Tussaudové, jejíž život nebyl tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát.
Strýcova dílna
Marie Grosholtzová se narodila v prosinci roku 1761 ve Štrasburku. Její otec zemřel ještě před jejím narozením, a tak se matka rozhodla odejít s dětmi ke svému bratrovi doktoru Philippovi Curtiusovi do Paříže. Ten pracoval jako uznávaný modelář voskových plastik a do svého oboru postupně zasvětil i Marii. Díky talentu, kontaktům a štědré podpoře královské rodiny neměl ani strýc ani Marie nouzi o zákazníky. V roce 1770 pořádal Curtius první výstavu voskových figurín, která měla velký úspěch. Směle tak mohl zřídit dvě muzea se svými exponáty.
Život na královském dvoře
Marie se díky své vstřícné povaze stala oblíbenkyní královského dvoru jako učitelka umění působila ve Versailles. Pod jejíma rukama vznikaly voskové plastiky hlav příslušníků vysoké šlechty a jejich dětí.
Velká francouzská revoluce
Rok 1789 přinesl Marii těžké časy. Její tvorba byla zesměšňována, výrobky byly nabodávány na tyče a neseny ulicemi v revolučních průvodech. To nejhorší mělo ale teprve přijít. Marie a její matka byly uvězněny v nechvalně známé věznici Laforce v Paříži. Protože byla Marie známá svými sympatie ke královskému dvoru, čekal ji trest nejvyšší - poprava gilotinou. Dokonce jí v rámci přípravy na popravu byla oholena hlava. Před trestem ji i její rodinu zachránil francouzský herec, dramatik, revolucionář a člen Výboru pro veřejnou bezpečnost Collot d'Herbois. Po svém propuštění byla Marie donucena dokázat věrnost Revoluci výrobou posmrtných masek z hlav lidí - často z řad jejích přátel - popravených gilotinou. Zhotovila tak odlitky hlav krále Ludvíka XVI., královny Marie Antoinetty, revolucionářů Jeana Paula Marata a Robespierra.
Po smrti svého strýce v roce 1794 zdědila jeho dvě slavná muzea voskových figurín.
Nový život v Británii
V roce 1795 se Marie vdala za Francoise Tussauda, se kterým měla tři děti - dva syny a dceru, která zemřela krátce po narození. Manželství s alkoholikem však nebylo šťastné, Marie manžela opustila a formální rozvod byl dokončen o pár let později. V roce 1802 odjela se syny a svou sbírkou na turné po Britských ostrovech, aby po více než třiceti letech putování zakotvila v Londýně na Baker Street, kde otevřela stálé muzeum voskových figurín.
Marie svou práci zakončila vytvořením vlastní voskové podobizny a poté předala muzeum svým synům. Roku 1850 Marie Tussaudová umírá.
Pokračování odkazu
Její odkaz ale žil dále prostřednictvím dvou synů, kteří její sbírku opatrovali. I přesto, že byla část sbírky zničena požárem v roce 1925 a německým bombardováním za druhé světové války, byla vždy obnovena. Některé z původních modelů, které vytvořila sama Marie, jako Voltaire, Benjamin Franklin nebo Horatio Nelson, se dochovaly dodnes a svědčí o výjimečnosti jejího díla.
- - -
Zdroje: