Hlavní obsah
Cestování

Jak mě uchvátila „cikánská země“, navzdory znamení shůry

Foto: Ženská za kniplem

Přistání pod nejvyšším rumunským pohořím Fagaraš.

Rumunsko bývala jedna z mála zemí, kterou jsme mohli v rámci socialistického bloku navštívit, a tak ji řada z vás zná právě díky pobytu u Černého moře. Dnes patří spolu s námi do Evropské unie, ale my Češi ji teprve začínáme znovu objevovat.

Článek

Když jsem doma oznámila, že poletím malým letadlem do Rumunska, setkala jsem se spíše s udivenými reakcemi typu: „Prosím tě, co v Rumunsku? Vždyť je to cikánská země, ještě vás tam okradou…“

Jenomže Rumunsko bývalo odjakživa křižovatkou mnoha kultur. Vládli tady Římané, Turci, ale i Habsburkové. A tak tady odjakživa žili vedle původních obyvatel i lidé jiných národností - Němci, Maďaři, Turci, Ukrajinci, anebo Romové. Usídlila se tady v minulosti i početná česká komunita. Navíc se tato země stala nově součástí Schengenského prostoru, což do ní podstatně zjednodušilo létání malými letadly.

Není pochyb, že Rumunsko patří mezi nejchudší státy z evropské sedmadvacítky a potýká se více než my s dědictvím minulosti. Její dějiny plné válek, chudoby a krutovládců se na stavu země nesmazatelně podepsaly.

Na druhou stranu má Rumunsko jiná bohatství. Nedotčenou přírodu s nejrozsáhlejšími původními lesy v Evropě, nádherná pohoří karpatského oblouku, obestřená tajemstvími hraběte Drákuly, krásná historická města, založená německými přistěhovalci, anebo přísně chráněné rozsáhlé území delty Dunaje.

A to jsem netušila, že mě překvapí i jinak.

A tak jsem si s parťákem Dušanem, který je podobně ulítlý jako já, naplánovala trasu vedoucí od západu na východ a zpět, abychom nevynechali nic, co stojí za vidění a zaznamenání.

Foto: Ženská za kniplem

S Dušanem v kokpitu našeho cruiseru kunovické provenience.

Chtěli jsme vyrazit na začátku podzimu, aby nám nebylo v letadlech velké horko, protože kromě vzduchové ventilace tato malá éra jinou klimatizaci nemají. Čekali jsme proto na vhodné počasí - lépe řečeno na rozsáhlou tlakovou výši, která zasáhne větší kus Evropy včetně Česka, Slovenska, Maďarska a pochopitelně Rumunska a vydrží aspoň tři dny.

Takové počasí nastalo ve druhé polovině října loňského roku. Přesněji řečeno 16. října. To byla středa a my jsme byli brzy ráno připraveni odstartovat. Bylo jasné, že se to nedá stihnout za méně než tři dny a dobře jsme věděli, že nás čekají tři dny v letadle, kde se nevyčůráte, kde si nenatáhnete nohy a do kterého toho ani moc nenaložíte, pokud potřebujete zaplnit nádrže palivem. Prostě měli jsme před sebou letecký čundr k rumunsko-ukrajinským hranicím tzv. po lehku.

Už jsem nasedala do auta, abych se přemístila do Luhačovic na letiště, kde jsme si s Dušanem dali sraz, když tu mi cinkla sms: „Evi, musíme cestu odložit, moje žena spadla ze schodů a vezu ji do nemocnice.“

Co teď? To je znamení, napadlo mě - asi nemáme nikam letět, myslí si ten nahoře. Nebo mám zkusit přesvědčit jiného blázna, který by se mnou vyrazil, hlodalo ve mě. Jenže takto narychlo je to neřešitelné a sama jsem letět nechtěla. Přišlo mi to riskantní. Mít s sebou zkušeného leteckého parťáka, který by mi pomohl vyřešit i případné technické problémy, není v cizí zemi od věci.

Předpovědi počasí naznačovaly, že tlaková výše by mohla vydržet do následujícího týdne, a rentgen v nemocnici zase, že zranění Dušanovy paní není vážné. Tak jsme, navzdory znamení, o dva dny později přece jen vyrazili společně.

Foto: Ženská za kniplem

Nad nejvyšším rumunským pohořím Fagaraš.

Rumunsko je třikrát rozlehlejší než Česká republika, ale má jen dvojnásobek obyvatel. Má tak nejen menší hustotu osídlení, ale i mnohem méně malých letišť. A ta nejsou ani zdaleka tak vybavená, jako ta naše. Jedná se většinou o soukromé plochy pro malá letadla a sportovní létající zařízení, do kterých si jejich majitelé vozí benzín pro vlastní potřebu. A protože na těch velkých mezinárodních letištích jsme přistávat nechtěli, jsou pro přistání a parkování zbytečně drahá, obrátili jsme se na provozovatele těchto malých letišť o pomoc s tankováním a případně i ubytováním.

Jak jsou tamní obyvatelé vstřícní a přátelští, jsme zakusili hned za maďarskými hranicemi. Na malém vesnickém letišťátku Laci Oros, které jsme málem mezi pastvinami dobytka nenašli. Kluci nám půjčili kanystry, dovezli na benzínku, a ještě nám nabídli svačinu, aniž by si za tuto službu vzali jedinou „korunu“!. Tak tohle je to „cikánské“ Rumunsko, napadlo mě.

Foto: Ženská za kniplem

Tankování na rumunském letišti Drobeta.

Díky těmto leteckým nadšencům, kteří se nezdráhali pomoci v kteroukoliv hodinu, jsme proletěli celé Rumunsko křížem krážem. Poznali jsme Transylvánskou vysočinu, nejvyšší rumunské pohoří Fagaraš i s jedinečnou stavbou tamní fagarašské magistrály a vodní přehrady Vidraru, omrkli jsme Drákulovy hrady a viděli jsme největší rumunský přístav Konstanci. Dorazili jsme i na místo, kde se Dunaj vlévá do Černého moře anebo kde se prořezává Banátskými karpatami přes nejmohutnější průlomové údolí. Poznali jsme, že Rumunsko je nádherná, mnohde ještě panenská země, plná pokorných a přátelských lidí, kteří se bez váhání rozdělí o to málo, co mají. Často živí i desítky hladovějících divokých psů.

Díky znamení shůry jsme se navíc vyhnuli silnému větru a užili si let v tom nejlepším možném počasí. Byl to krásný (vý)let, při kterém jsme urazili téměř 1700 námořních mil a strávili skoro osmnáct hodin v kokpitu. Prostě jak s oblibou říkám, všechno se děje tak, jak má.

Foto: Ženská za kniplem

Nad Černým mořem.

Přesto jsem při odletu z této úžasné země pocítila smutek v srdci. Napadlo mě totiž, že už nebude dlouho trvat a Rumunsko toto své ryzí bohatství ztratí. Že už brzy si jeho přírodní krásu ukradnou bohatí nadnárodní developeři a podnikatelé. Že přátelský a svobodomyslný charakter Rumunů zničí touha po nekonečném ekonomickém růstu a naditých peněženkách. Zkuste tam vyrazit dřív, než se tak stane…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz