Článek
Dotaz
Dlouho mě udivuje záludnost persinu z avokáda pro ptačí toxicitu i pro jiná domácí zvířata. Čím to, že člověk tuto látku může, kdežto zvířata ne? Máme k tomu potřebný enzym?
Odpověď
Opravdu existují pozorování otrav zvířat po požití částí rostliny hruškovce přelahodného (Persea americana; strom, jehož plodem je avokádo). Výzkum persinu (jednoho z toxinů avokáda) se věnuje hlavně jeho protirakovinovým účinkům specifickým pro rakovinu prsu. V lidských buňkách rakoviny prsu navozuje persin buněčnou smrt skrze endoplazmatické retikulum, také stabilizuje mikrotubulární cytoskelet, čímž zabraňuje buňkám v dělení [1, 2].
Bohužel se z této větve výzkumu persinu nedá o jeho toxicitě pro některá zvířata moc vyvozovat a blíže se tím zatím nikdo nezabýval. U savců persin zasahuje především prsní tkáň, což vede u samic k zánětu mléčných žláz. Výzkum na lidských prsních buňkách pak ukázal, že persin zřejmě ovlivňuje metabolismus tukových molekul zvaných ceramidy [3], na kterých jsou nádorové buňky prsu závislé [4].
Můžeme se tedy nanejvýš domnívat, že persin účinkuje na naše i zvířecí buňky podobně (ačkoliv ptáci samozřejmě nemají prsní tkáň). Persin může být ve velkém množství toxický i pro člověka, rozdíl v citlivosti nás a našich mazlíčků ale může tkvít třeba v biologii ceramidů a příslušných enzymech.
Za zeptej se vědce vypracovali Barbora a Michal
Barbora Jelínková, PřF UK
Michal Kraus, MBÚ AV ČR
Použité zdroje
[1] https://doi.org/10.1038/bjc.2013.693
[2] https://doi.org/10.1007/s10637-016-0341-z
[3] https://doi.org/10.1158/1535-7163.mct-07-0374
[4] https://dx.doi.org/10.18632%2Foncotarget.24903
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.