Článek
Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Seznam Médium.
Dotaz
Vrtá mi hlavou, proč se nestaví malé kompaktní jaderné reaktory, používané u letadlových lodí a ponorek, i pro (menší) města? Proč svět nejde tímto směrem? Místo toho třeba u nás desítky let řešíme dostavbu Dukovan, a než to dostavíme, doslouží původní bloky.
Odpověď
Za malé reaktory se obecně označují bloky do elektrického výkonu 300 MW. Přestože našly své využití v armádě a plavidlech, u jaderných elektráren se výkon v minulosti zvyšoval, a to především kvůli nižším výrobním nákladům na jednotku vyvedeného výkonu a stále rostoucí spotřebě elektřiny.
Například elektřina produkovaná ruskou plovoucí elektrárnou Akademik Lomonosov vyjde podle analýz až třikrát dráž ve srovnání s našimi výrobními bloky. Navíc v malých lehkovodních jaderných reaktorech dochází k menšímu využití paliva a produkci většího množství radioaktivního odpadu. Další komplikací je licenční proces, který v Česku není těmto blokům nakloněn – malý reaktor by musel splňovat stejné požadavky jako ten velký.
Tyto a mnoho dalších výzev vedly k tomu, že malé jaderné reaktory v současnosti nejsou na trhu. Nicméně intenzivně se zkoumají a vyvíjejí technologie, které budou efektivnější. Česká republika plánuje do roku 2034 zprovoznit jeden z prvních malých reaktorů v Evropě, a to v areálu elektrárny Temelín. Výhledově by tyto reaktory měly doplnit velké bloky a alespoň částečně kompenzovat odstavené uhelné elektrárny na severu Čech. Jejich předností tedy na rozdíl od ceny a množství radioaktivních odpadů může být kratší doba výstavby, flexibilita v síti a snadná přepravitelnost.
V současnosti plánovaný nový blok v Dukovanech bude mít výkon dosahující 1200 MW. Nové zařízení nahradí původní dva reaktory, které budou v roce 2045 odstaveny. Hodnota 1200 MW byla určena z rozsáhlých analýz lokality a distribuční sítě.
Za Zeptej se vědce zdraví Adéla
Ing. Adéla Chalupová, Jaderná elektrárna Temelín
Zdroje
- https://www.sujb.cz/aktualne/detail/male-modularni-reaktory-jak-je-vidi-sujb
- https://doi.org/10.1073/pnas.2111833119
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.