Hlavní obsah
Věda

Ochrání kovová lžíce skleničku před prasknutím?

Foto: pics_kartub, Pixabay

Lžíce jako ochrana před prasknutím sklenice (dotaz č. 651)

Spadla lžička do kafíčka, udělala bum. Nebo žbluňk? To je jedno, hlavní je, že bum rozhodně neudělala sklenice, ve které kafe bylo! Cože? No čtěte dál! Vaši ranní dávku fyziky vám ke kávě nebo čaji přináší Vítek.

Článek

Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.

Dotaz

S kolegyní jsme řešili, že pokud nalijeme do 2 identických sklenic stejné množství vařící vody, u sklenice bez kovové lžičky dojde k jejímu prasknutí. Kolegyně tvrdí, že lžička funguje díky své tepelné vodivosti jako chladič, který zabrání prasknutí. Má pravdu?

Minutová odpověď

  • Sklenička může prasknout v důsledku tepelného šoku po nalití vařící vody. Příčinou je rozdíl v tepelné roztažnosti vnitřní a vnější stěny skleničky.
  • Kovová lžička je dobrý tepelný vodič, proto její umístění do skleničky pomůže zamezit prasknutí tím, že zmenší teplotní šok.

Odpověď

Když nalijeme do skleničky vařící vodu, sklenička velmi pravděpodobně praskne v důsledku tepelného šoku. Ten je dán vysokým rozdílem mezi teplotou stěny skleničky a vařící vody. Rozdíl teplot vede k tomu, že se stěna skleničky začne ohřívat. To samo o sobě prasknutí nezpůsobí. Problém je, že vnitřní stěna skleničky se ohřívá rychleji než vnější. Proto se vnitřní stěna teplotně roztáhne [1] více než vnější stěna, což způsobí vnitřní mechanické pnutí ve skle, které povede až k prasknutí skleničky.

Když do skleničky umístíme kovovou lžičku, která je daleko lepším tepelným vodičem než sklo [2], velká část tepla z vařící vody bude předána lžičce a ne skleničce. V důsledku toho bude sklo vystaveno daleko menšímu teplotnímu šoku než bez kovové lžičky, tudíž velmi pravděpodobně zamezíme prasknutí skleničky. Tak se hlavně neopařte!

Pro Zeptej se vědce odpovídal Vítek

Ing. Vít Svoboda, Dr. sc. ETH Zürich; JILA — CU Boulder & NIST

Odbornou recenzi poskytla Ing. Kristýna Kantnerová, Dr. sc. ETH Zürich; University of Colorado Boulder, Geological Sciences & Institute of Arctic and Alpine Research

Zdroje a další čtení

Zeptej se vědce

Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422

Foto: Zeptej se vědce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz