Článek
Proč Zeptej se vědce?
Každý chceme ověřené informace. O všem. O lécích, vakcínách, doplňcích stravy, ale i o vesmíru, ptácích nebo vaření těstovin. O naší společnosti, o naší planetě a životním prostředí. Chceme rozumět světu kolem sebe, ale v záplavě informací různé kvality je stále těžší se zorientovat.
Banda vědkyň a vědců se rozhodla, že s tím zkusí něco udělat. Naším denním chlebem je prokousávat se vědeckými články, kriticky vyhodnocovat jejich kvalitu a dohledávat potřebný kontext. Totéž jsme začali nabízet i veřejnosti prostřednictvím projektu Zeptej se vědce.
Kdokoli nám může položit otázku týkající se vědy (jakéhokoli oboru) a my se pokusíme odpovědět. Naše odpovědi opíráme o relevantní odbornou literaturu, zároveň se snažíme, aby byly srozumitelné pro širokou veřejnost.
Kde se můžete ptát? Na sociálních sítích! Konkrétně na Facebooku, Instagramu a Twitteru.
Kdo odpovídá?
Většina z nás jsou PhD studenti a postdoktorandi z vědeckých institucí v Česku i zahraničí, přidávají se ale i seniorní vědci. Nedávno jsme založili Institut pro komunikaci vědy, který nám bude pomáhat s růstem projektu a zaštiťovat realizaci dalších nápadů.
Snažíme se naši iniciativu dál rozšiřovat a etablovat ve veřejném prostoru. Jsme moc vděční za otevřenou podporu vážených odborných společností a institucí.
Zároveň neustále sháníme kontakty na odborníky a vědce ze všech myslitelných oborů, kteří mají chuť přibližovat vědecky podložená fakta veřejnosti. Veškerá práce vědců je čistě dobrovolná, neplacená a nezávazná. Každý jednotlivec nebo spolupracující instituce si vždy mohou vybrat, zda ten který dotaz chtějí zpracovávat (nebo recenzovat).
Velmi stručná historie
Projekt založily tři vědkyně: Adéla Šimková, Kristýna Blažková a Tereza Ormsby.
Začali jsme odpovídat na vaše otázky přibližně v 10 lidech v roce 2021. Po 2 letech provozu spolupracujeme s více než 180 vědci a 11 vědeckými institucemi.
Každý den přijímáme nové dotazy, evidujeme je, třídíme a podle odborností „našich“ vědců posuzujeme, kdo se na zodpovězení dotazu nejvíce hodí. Postupem času jsme pro tyto účely vybudovali silný organizační tým a vnitřní infrastrukturu.
V současnosti odesíláme v průměru 50 odpovědí měsíčně a celkově už jsme zodpověděli přes 500 dotazů!
V posledních měsících jsme se pustili i do živých akcí „Zeptej se vědce live“, kde se může kdokoli živě ptát na dotazy z oborů zúčastněných vědců.
Chystáme rovněž vlastní web, aby byly naše odpovědi k dispozici i mimo sociální sítě.
Jak probíhá příprava odpovědi?
Kvalita informací, které posíláme do veřejného prostoru, je pro nás klíčová. Je to smyslem existence projektu. Proto má naše odpovídání přísná pravidla a je kolektivním dílem minimálně dvou vědců (autora a recenzenta) a editora.
Většinou to ale bývá více – o většině vašich dotazů totiž vedeme plamenné diskuse a navzájem se kritizujeme po odborné i stylistické stránce. Všechny naše odpovědi jsou ozdrojované a musí projít odbornou oponenturou.
Náš odpovídací proces krok za krokem:
1. přes sociální sítě nám pošlete svůj dotaz
2. dotaz zaevidujeme do našeho systému tabulek a diskusních vláken
3. hledáme vhodného vědce, který má čas a chuť odpovědět
4. hledáme vhodného recenzenta
5. po odborné recenzi text ladíme k maximální srozumitelnosti
6. po schválení autorem vám odešleme odpověď
7. z výsledného textu nachystáme příspěvek na sociální sítě a šíříme internetem
8. diskutujeme a zpracováváme kladné i záporné reakce na sociálních sítích
Nechceme se vzdát vlastní pečlivosti, zároveň chceme držet krok s přibývajícími dotazy. V našem objemu práce potřebujeme profesionální organizační servis. Založili jsme pro ten účel sbírku na https://www.donio.cz/podpor-zeptej-se-vedce. Snažíme se s její pomocí zařídit financování nákladů spojených s provozem a propagací celého projektu v blízké budoucnosti. Budeme vděční za každý příspěvek!
Děkujeme, že naši práci sledujete a hlavně, že se ptáte! Každým dnem dokazujete pravdivost našeho motta: Neexistují hloupé otázky!
Projekt Zeptej se vědce na Seznam Médium
Projekt „Zeptej se vědce“ zprostředkovává kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.