Hlavní obsah
Seberozvoj

Buď strůjcem svého vlastního štěstí

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Dešťová kapka

Právě řádí chřipková epidemie, ale mně je dobře. Mnoho lidí kolem mě se v posledních dnech necítí nijak dobře, zatímco mně nic neschází. Zamyslela jsem se, proč tomu tak je.

Článek

Je těžké respektovat sám sebe, když nás okolí neustále přesvědčuje, že nejsme dost, že nic nedokážeme a že bychom se raději měli držet v přesných kolejích, které „vyjeli“ už naši předkové. A přitom to jediné, k čemu jsme byli předurčeni, je sledovat své cíle, to nás naplní štěstím, a o to přeci v životě jde.

Jakmile jsme příliš zahlceni takzvaným distresem, tedy stresem, který negativně tlačí na naši psychiku a nevede k žádným posunům, naše duše se nemůže realizovat, a naše tělo nám to dává najevo nesčetnými nemocemi. Proto teď máme epidemii chřipek, při níž pomalu každý druhý člověk trpí minimálně nachlazením, řada pak lehne se záněty horních cest dýchacích a s horečkami. Jsme oslabeni neustálým pospícháním, stresy a úkoly, které se nedají stihnout, ale přesto se o to snažíme. Víme, že nejsme schopni to všechno zvládnout, ale přesto dáváme své zdraví všanc a raději se ničíme, než bychom se na chvíli zastavili a zamysleli se, jestli tohle všechno má vůbec smysl.

Často sledujeme spíše krátkodobé cíle, které už z dlouhodobého hlediska nemají zcela žádný význam, než cíle, které nás sice mohou na čas „vyhnat“ z naší komfortní zóny a způsobit nám jisté nepohodlí, ale dlouhodobě mají nedozírnou hodnotu pro náš rozvoj a pro naše štěstí. Jistě jste už někdy slyšeli o lidech, co dobyli svět v některém z oborů, ale když se jich v rozhovorech ptali, zda jsou skutečně šťastní, přišli s docela váhavými odpověďmi. Bylo znát, že jim v životě něco chybí - seberealizace. Je rozdíl dělat něco z popudu mozku (Chci, aby mě za to měli lidi rádi.) a z popudu duše (Chci, aby mě to někam posunulo, chci se v tom realizovat.).

Nedávno jsem četla knihu Amber Raeové „Bez obav - Zahoďte strach a pochybnosti a využijte svůj potenciál naplno“. Napřed jsem si říkala, co mi tato kniha asi může ještě dát, když mám za sebou mnoho sezení s psycholožkou, semináře o seberozvoji a celou sérii motivačních podcastů, které jsem si oblíbila poslouchat při práci doma. Ale omyl - tato kniha mi doslova obrátila smýšlení sama o sobě naruby a naučila mě dívat se na sebe v docela jiném světle. Sebepřijetí je sice základ, ale je také důležité přidat k tomu určitou přidanou hodnotu. Naučit se přijímat sebe sama se všemi svými nedostatky, s celou svou podstatou tak, jak je, to je to pravé umění a cesta ke štěstí.

A proto se tento článek jmenuje „Buď strůjcem svého štěstí“. Nemůžeme totiž čekat a stát na místě, až nám někdo pomůže, až nás někdo navede a bude nás ochraňovat, aby se nám náhodou něco nestalo. To pravé dobrodružství nastává až tehdy, kdy si povíme se vší upřímností sami k sobě: „Budiž, je to výstup z komfortní zóny a mám z toho tak přirozeně obavy, ale posune mě to dál, tak vzhůru za svým štěstím!“

Když se naučíme souznít sami se sebou, jakmile si vždy půjdeme za tím, co v prvé řadě prospěje nám, a ne jen našemu okolí, pak zjistíme, že i to štěstí samotné nám jde stále více naproti. Vlastní seberealizace se totiž nepíše jen na papíře jako předsevzetí, které nikdy nebude naplněno, ale hlavně našimi činy a tím, jak o celé situaci smýšlíme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám