Hlavní obsah

Dcera mě objala a zeptala se, proč jsem pořád smutná. Nevěděla jsem, co říct

Foto: pixabay

Kde se ztratila ta žena, která ještě nedávno s radostí žila svůj život?

Článek

Seděla jsem na gauči, ruce složené v klíně, oči upřené na televizi, ale nevnímala jsem z ní ani slovo. Byla jsem tam tělem, ale hlavou úplně jinde. V myšlenkách, které přicházejí bez pozvání, bez pravidel, vlny emocí, které se vynořují, kdy se jim zachce. A v tom tichu, které jsem si kolem sebe sama vytvořila, najednou přišla moje malá dcera. Tichounce si přisedla vedle mě, opřela se mi o bok a jen tak mě objala. Trvalo několik vteřin, než promluvila. Její hlas byl jemný, téměř nesmělý. „Mami… proč jsi pořád smutná?“ A v tu chvíli se mi sevřelo hrdlo tak, že jsem nemohla říct ani slovo.

Nevěděla jsem, že to na mně je tak vidět. Myslela jsem si, že to zvládám skrývat. Že si ráno nandám ten výraz, co se usměje na prodavačku, co obejme muže, co zvládne ranní chaos, co odpoví na zprávu, co se zeptá, jestli už má někdo hlad. Myslela jsem si, že to umím. Být silná, být normální. A přitom už týdny, možná měsíce, jsem byla někde na hraně. Neplakala jsem. Ale bylo to ve mně. Tlak, únava, prázdnota, kterou nešlo vysvětlit. A teď tam vedle mě seděla moje dcera a viděla to, co já se snažila zakrýt. A já neměla odpověď.

Jen jsem ji pohladila po vlasech. Řekla jsem něco jako „To nic, zlatíčko, to jen tak vypadá…“ Ale věděla jsem, že lžu. Ne jí. Sobě. Protože smutek nechodí s cedulkou. Neřekne vám, že přichází. Nepřijde s velkým gestem. Připlíží se. Po malých kouscích. A když se rozhlédnete, zjistíte, že vám zabral všechno místo.

Začala jsem přemýšlet, kdy to začalo. Možná v práci, kde už mě nic netěší. Možná doma, kde dělám všechno správně, ale stejně mám pocit, že jsem pořád na půl selhání. Možná v hlavě, kde se hromadí otázky, na které neznám odpovědi. Jsem dost dobrá máma? Jsem dost dobrá partnerka? Jsem vůbec ještě já? Každý den běžím, dělám, plním, ale večer padnu do postele a připadám si prázdná. A když se mě zeptala, proč jsem smutná, pochopila jsem, že to není jen výkyv. Že už to nějakou dobu nesu. A že už nejsem schopná to nést potichu.

Mluvily jsme spolu ještě chvíli. Ne o mně. O ní. O tom, co kreslila ve školce, o tom, že se těší na babičku. A já ji poslouchala a zároveň se v sobě rozpadala. Protože jsem věděla, že děti vidí víc, než si myslíme. Nepotřebují vysvětlení. Cítí. A já už nechci, aby moje dítě vyrůstalo v atmosféře, kde se musí ptát, proč máma vypadá smutně.

A tak jsem si ten večer poprvé po dlouhé době sedla sama. Ne s vínem. Ne s mobilem. Ale se sebou. A dovolila si přiznat, že nejsem v pořádku. Že toho mám moc. Že se necítím dobře. Že je toho někdy tolik, že nevím, kde začít. A že je v pořádku to cítit. Ne být silná pořád. Ale vědět, kdy je čas něco změnit. Začala jsem si psát. Ne deník. Jen věci, které mě tíží. Které mě unavují. Které mě bolí. A pomalu se to začalo rozplétat. Najednou se mi v hlavě uvolnilo místo. Začala jsem mluvit s partnerem víc do hloubky. Ne jen „jaký byl den“. Ale co se ve mně děje. A on mě poslouchal. Neopravoval. Neřešil. Jen poslouchal. A to stačilo.

Začala jsem si dopřávat malé chvíle jen pro sebe. I deset minut v koupelně s tichou hudbou. I procházku bez sluchátek. I chvíli, kdy se nemusím na nikoho usmívat. A začalo mi docházet, že ten smutek nepřišel, aby mě zničil. Ale aby mě upozornil. Že jsem na sebe zapomněla. Že jsem se snažila být všechno pro všechny. A nic pro sebe.

Dnes už mě dcera neobjímá s otázkou v očích. Dnes se smějeme víc. Dnes ví, že máma může být unavená, může být někdy smutná, ale že o tom mluví. A že to není něco, co se skrývá. A já se učím být k sobě laskavá. Nečekat, až budu zase „dobrá“. Ale být prostě taková, jaká jsem. I s těmi dny, kdy je toho moc.

Protože když se vás jednou dítě zeptá, proč jste smutní, není to slabost. Je to dar. Je to příležitost zastavit se. A znovu se podívat, kde jste se ztratili. A že se ještě pořád můžete najít. I když to bolí. I když to trvá. Ale můžete. A to je naděje. A tu si už vzít nenechám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz