Hlavní obsah
Seberozvoj

Novoroční předsevzetí – dobrý sluha, ale zlý pán?

Foto: istockphoto.com

Změnit svůj život díky novoročním předsevzetím není jednoduché. Jak na to?

Závěrečné dny roku se často nesou ve znamení bilancování a připravování plánů na další rok. S tím souvisí fenomén novoročních předsevzetí. Jak je dodržet?

Článek

Konec roku 2024 je tu a s ním přichází pro spoustu lidí obligátní stanovení novoročních předsevzetí. Zhubnu, přestanu kouřit, najdu si novou práci – to je výčet zřejmě těch nejčastějších plánů pro nadcházející rok. Často zůstanou pouze zbožným přáním a mnoho lidí opustí odhodlání už v průběhu ledna. Jak si dát správná předsevzetí a dodržet je co nejdéle?

Co je novoroční předsevzetí?

Závěr roku je přirozeně vnímán jako konec jedné životní kapitoly a začátek druhé. Spousta lidí se snaží vstoupit do nového roku s čistým štítem. Myšlenka na nový začátek tak přirozeně přináší motivující nápad, jak zlepšit svůj život.

Novoroční předsevzetí tedy představuje závazek spočívající v dosažení stanoveného cíle, ať už v oblasti zdravého životního stylu, práce, školy nebo rodiny. Často se jedná o cíle dlouhodobé, jejichž důsledkem může být úplná změna života. Dodržovat vybraná předsevzetí začínáme s úderem půlnoci a příchodem nového roku.

Předsevzetí jsou skvělou možností, jak dosáhnout svých cílů a být lepším člověkem. Chce to ale být poctivý a neustále motivovaný.

Historie novoročních předsevzetí

S tímto fenoménem prý podle pověsti přišli staří Babyloňané. Ti slíbili svému božstvu věrnost výměnou za štěstí v novém roce.

Další rozvoj popularity novoročních předsevzetí nastal v Římské říši. Za vlády Julia Caesara byl zaveden nový kalendář, který začínal 1. lednem (v latině Januarius – na počest Januse, boha začátků a konců). V tento den slibovali věrnost císaři a republice nejvýše postavené osoby v říši. Součástí této ceremonie byly oslavy, jejichž cílem bylo urovnat vztah mezi bohy a lidmi.

Jsou novoroční předsevzetí úspěšná?

Z průzkumu provedeného agenturou Nielsen a ReSOULUTION v roce 2023 vyplývá, že pro předsevzetí se rozhodla více než čtvrtina Čechů a Češek, mezi mladými do 34 let to byla dokonce skoro polovina. Změnit svůj život plánovalo více žen než mužů.

Až polovina respondentů uvedla, že v novém roce chtějí zhubnout nebo zdravě jíst. Hned v závěru se umístilo předsevzetí spočívající v osobním rozvoji (40 %). Na třetím místě pak bylo sportování (37 %). Třetina dotazovaných si poté dala za cíl zlepšit svou psychickou pohodu (35 %) nebo finance (30 %).

Studie také ukázala, že úspěšnější v dosahování stanovených novoročních předsevzetí jsou ti, kteří se zaměřili na práci, vzdělání nebo psychický stav. Nejméně se naopak dařilo respondentům, jež chtěli změnit své stravovací návyky.

Tipy na správné novoroční předsevzetí?

Dát si novoroční předsevzetí je sice snadné, dodržet je už náročnější. Vyzkoušejte proto níže uvedené tipy, jež vám mohou pomoci.

1. Dávejte si malé cíle

Mnoho novoročních předsevzetí ztroskotá už jen na tom, že jde o velké cíle. Pro některé jsou abstraktní, jiní nezvládnou šok z náhlé změny. Klidně se třeba rozhodněte, že přestanete definitivně kouřit. Toto předsevzetí ale doplňte o dílčí mety – například v lednu si budete dávat o dve cigarety méně.

2. Konkretizujte

Spousta lidí chce po Vánocích zhubnout. Co si pod tím lze ale představit? Chcete zhubnout 5, 10 nebo 20 kg? Rozhodně se vám lépe bude pracovat s konkrétním plánem, než se strohým přáním redukovat svoji váhu.

3. Sledujte svůj pokrok

Vřele doporučujeme, abyste si svůj pokrok pravidelně zapisovali. Můžete využít klasickou formu (tedy tužku a papír), nicméně za vyzkoušení stojí i sociální sítě – sdílení svého pokroku s ostatními vás může ještě více motivovat!

4. Vyzkoušejte „netradiční“ předsevzetí

Výše v článku jsme si uvedli některá nejvíce zastoupená předsevzetí. Určitě i vy jste nad nimi alespoň jednou popřemýšleli a možná je i dodrželi. Co takhle ale zkusit jiné cíle? Například se v novém roce můžete naučit nový jazyk, vyzkoušet nějaký sport, věnovat se více mindfulness technikám nebo být víc ekologičtější.

5. Přijměte neúspěchy

Cesta za vysněným cílem není dlážděna jen úspěchy. Bohužel se čas od času může stát, že se nám něco nepovede. Jestliže se do této fáze dostanete, neberte to jako selhání, ale jako příležitost se poučit. Důležité je nevzdávat se a pokračovat. Každý malý krok kupředu totiž představuje úspěch.

Závěr

Nový rok je skvělou možností pro nový začátek. Změnit svůj život ale může být těžké, a proto nezoufejte, jestliže se vám to nepodaří. Je před vámi celý další rok, během kterého si lze plnit své sny. Pro jaká předsevzetí jste se letos rozhodli vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám