Článek
Rezervace Soos se nachází kousek od Františkových Lázní a druhá rezervace Smraďoch, která je daleko menší, je k vidění u Mariánských Lázní. Léto není příliš letos nakloněné koupání, takže výlety na podobná zvláštní místa se vyloženě nabízejí.
Výrony oxidu uhličitého (ve Smraďochu doprovázené i dost čichově výrazným sirovodíkem) jsou v České republice docela ojedinělým a zajímavým přírodním úkazem a jen tak někde je neuvidíte. Pokud si totiž chceme v Česku přímo v přírodě vychutnat tyto naprosto poklidné zbytky postvulkanické činnosti, máme možnost právě v těchto dvou rezervacích.
Soos - prosolený terén s bubalajícím bahýnkem
Název Soos je (jak jsem se dočetla na informačních tabulích) odvozen od německého výrazu pro terénní prohlubně. A pokud se sem chcete dostat a zajímají vás podobná místa, tak vám přidám hned na začátek pár praktických informací: u vstupu do národní přírodní rezervace Soos je menší parkoviště, které je zdarma a dále tu je malé zázemí s pokladnou a toaletami. Vstupné pro dospělé stojí 130 korun a okruh je dlouhý asi jen jeden a půl kilometru. Většina cesty je tvořena dřevěným chodníkem, kus jdete po asfaltové silnici a okruh v pohodě zvládnou i hodně malé děti.
Ale teď už pojďme do zeleně, bublajícího bahna, rašeliniště a prosolené půdy.

Většinu cesty jsem šla po dřevěném chodníku.

Národní přírodní rezervace je kousek od Mariánských Lázní.
Zpočátku uvidíme hlavně místní všudypřítomný zelený koberec ze skřípince doplněný o velká pole rákosu. Sem tam už tady ale probublává skrz malé vodní plochy oxid uhličitý a tvoří pěnu.

Skřípina a v pozadí rákos, typické rostliny ekosystému Soos.

Drobná mofeta v trávě.

Na informačních tabulích jsem se dozvěděla něco o místních vzácných rostlinách a živočiších a vzniku tohoto ekosystému.
Křemelinový štít ze schránek rozsivek
Zdejší ekosystém je velmi různorodý. Viděla jsem tu rašeliniště, mokřad, slaniska, rákosiny, tůňky i úplně holá místa bez rostlin. Některá jsou hnědá, jiná úplně černá. Způsobuje to pokryv bahna křemelinou, která tvoří jakýsi štít. Tento křemelinový štít je tvořen zbytky schránek drobných mikoorganismů (rozsivek) a podle množství železa nebo rašeliny má hnědou nebo až černou barvu, kterou vidíte na dalších fotografiích.

Černá krusta je tvořena křemelinou ze schránek rozsivek.

Císařský pramen
Vyvěrá zde Císařský pramen, který je původně termální vodou. Mísí se ale s běžnou studenou vodou a do toho probublává plyn.

Císařský pramen, lze ho i ochutnat.
Velké množství plynu může být u některých výronů plynu, bohužel, pro místní drobnější faunu nebezpečný.

Vývěry plynů jsou pro místní drobné živočichy občas smrtící. U vývěrů jsou vidět občas mrtví ptáci.
Smraďoch
Rezervace Smraďoch se nachází pár kilometrů nad Mariánkami. U rezervace je parkovací místo zdarma a od parkoviště jsou mofety asi 200 metrů daleko. Oxid uhličitý je obohacen smrdutým siřičitanem, takže název této oblasti je příznačný.

Od informační tabule jsou mofety asi 200 metrů daleko. Pouze se projede kousek lesem, terén není náročný.

Z hlubin proniká puklinami oxid uhličitý a sirovodík, který zapáchá po zkažených vejcích.
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mofeta
https://www.frantiskovy-lazne.info/cs/zajimava-mista/narodni-prirodni-rezervace-soos_347
https://slavkovskyles.aopk.gov.cz/-/naucna-stezka-smradoch
....
Pokud chcete dostávat přednostně upozornění na moje nové texty, zaklikněte +sledovat na začátku článku.