Článek
Zde máme příklady několika podobných dohledatelných případů, jako je ten Aničky, které zde zmapovala společnost Bez trestu. Tu vedou právničky Lucie Hrdá a Kristýna Benešová. Na webových stránkách jsou takových kauz, kdy byli viníci potrestání jen podmíněným trestem, desítky. Tady je několik z nich…
Pachatelé odchází od soudu jen s podmínkou
Za půlroční zneužívání dítěte a za znásilnění (vykonanou soulož) na dítěti uložen v Brně tříletý podmíněný trest (rozsudek zde).
Za týrání dětí a partnerky, kdy muž bil ženu hadicí, páskem, nabízel ji cizím mužům a 80krát znásilnil, byl v Tachově viník odsouzen na 3 roky podmíněně (rozsudek zde).
Za pohlavní zneužívání (a to až třikrát týdně) nezletilé dcery své družky dostal muž u soudu v Plzni 3 roky podmíněně (rozsudek zde).
Za sexuální nátlak na dítěti a nucení k dětské pornografii byl v Plzni odsouzen muž na 3 roky podmíněně (rozsudek zde).
Za několikanásobné pohlavní zneužití svěřených dětí (při pobytu v cizině či na letním táboře) dostal u soudu v Praze muž 2 roky podmíněně (rozsudek zde).
Takto bych mohla s výčtem pokračovat ještě dlouho. Jak se píše na stránkách Bez trestu, tak v Česku je každý druhý pachatel znásilnění potrestán pouze podmíněným trestem. A navíc je u nás oznamováno jen zanedbatelné množství (5 %) z 12 tisíc znásilnění ročně.
Chyb v systému je, zdá se, mnoho
Jednak je poukazováno na nedostatečné vzdělání soudců, kteří rozhodují tyto kauzy. Lucie Hrdá ze společnosti Bez testu hovoří o tom, že by se soudci měli v této oblasti povinně vzdělávat a jejich kariérní postup a odměňování by mělo být navázáno na takovéto vzdělání. Velmi nelichotivě také z průzkumu společnosti Ipsos vychází důvěra v případech domácího násilí v soudy. Podle výzkumu jim věří jen 8 % dotázaných. Novinka, která má začít platit už teď, jde ale řešení naproti. U okresních a krajských soudů mají být totiž ustanoveni specializovaní soudci, kteří se budou zabývat případy trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti (rozhovor k tomuto tématu zde). Snad se podaří tyto soudce co nejdříve nalézt, dovzdělat a instalovat do funkcí.
Jak se ukázalo, vedle soudců je tu dále problém se znalci, kteří zpracovávají rozsudky v podobných kauzách. Podle bývalého ředitele odboru insolvenčního a soudních znalců Ministerstva spravedlnosti Martina Richtera, je soudních znalců fatálně málo a navíc stát nemá kapacity na dohled nad kvalitou znalecké činnosti (rozhovor zde).
Veřejnost je pobouřena, volá po spravedlnosti
Svoji velkou roli v otevření pověstné Pandořiny skříňky má také veřejnost. Komentáře na sociálních sítích, články, blogy, rozhovory v médiích a také demonstrace mají svůj dopad. Protest několika stovek lidí se odehrál v úterý před Ministerstvem spravedlnosti. Přílišná shovívavost k pachatelům sexuálního násilí se prostě nelíbí mnoha lidem.