Hlavní obsah
Cestování

Podzimní relaxace v Budapešti aneb moje dobíjení baterek před zimou

Foto: Zuzana Růžičková

Musím přiznat, že podzimní Budapešť mě moc mile překvapila. Hlavní atrakce města tu jsou velmi blízko sebe, kvalitně tu funguje místní doprava i občerstvení. Na hlavní památky, termály, plavbu po Dunaji a dobití baterek mi tu stačily tři dny.

Článek

Podzimní barevná Budapešť byla u mne ve znamení návštěvy vlastně všech nejznámějších památek v centru města, plavby po Dunaji a půldenního pobytu v termálních lázních Szechényi. Protože o památkách hlavního města Maďarska toho najdete spoustu na internetu, já se zaměřím spíš na praktické informace a případně na ceny.

Místní doprava je fajn

Ubytování jsem sehnala přes známou ubytovací platformu a jak jsem zjistila, pokud bydlíte v blízkosti metra, není problém mít apartmán pár kilometrů od centra a jezdit místní dopravou. Ta je tu na velmi dobré úrovni. Je tu dobře značené metro, hustá síť autobusových i tramvajových linek. Za čtyři osoby (tři dospělí plus velké dítě) jsme dali za ubytování se dvěma ložnicemi (a s parkovacím místem) asi tři kilometry od centra města kolem dvou tisíc korun za noc.

Systém metra je jednoduchý. Ve čtyřech linkách se dá dost dobře zorientovat a naše čtyřčlenná skupina zaplatila za všechny za 24hodinovou jízdenku v přepočtu asi tři sta korun. Lístek si koupíte v automatu. Lze si ho však pořídit i virtuálně přes aplikaci v mobilu. Metro jezdí do nočních hodin a jeho provoz je podobný jako v Praze. Pozor si dejte na kontroly, viděla jsem je tu dost často. Náš skupinový lístek jsem za tři dny revizorům podávala ke kontrole hned dvakrát.

Foto: Zuzana Růžičková

24hodinový lístek na metro pro skupinu (max. 5 osob) za 310 korun

Foto: Zuzana Růžičková

Metro

Mezi nejoblíbenější atrakce v Budapešti patří zcela jistě budova parlamentu Országház, která je krásná ve dne, ale ještě krásnější je osvětlená v noci. Proto velmi doporučuji navštívit tuto top atrakci Budapeště například i v rámci večerní procházky po promenádě kolem Dunaje. Pohled na nazlátle zářící budovu opravdu stojí za to. I na mé amatérské fotografii vypadá úchvatně, což teprve „na živo“.

Foto: Zuzana Růžičková

Parlament s odleskem ve vodní instalaci před budovou

Objevila jsem tu budapešťský Londýn

Velmi blízko parlamentu je další atrakce, kterou je Szechényiho řetězový most. A protože jsem nedávno byla v Londýně, mohu porovnat. Budova parlamentu mi jednoznačně připomínala Westminsterský palác a krásný budapešťský Řetězový most je zase zcela srovnatelný se slavným Tower Bridge. V Budapešti jsem si tak pro sebe objevila kousek Londýna, a to včetně budapešťského London eye.

Foto: Zuzana Růžičková

Řetězový most nás zavede pod hrad

Foto: Zuzana Růžičková

Budapešťské oko

Na Budínský hrad si vyčleňte dost času

Řetězový most končí kousek od krátké historické lanovky Budavári Sikló, která vyváží turisty nahoru na Budínský hrad. Pokud máte zdravé nohy, už vzhledem k vysoké ceně této atrakce (pro nás čtyři by lanovka sála tisíc korun za necelé 2 minuty jízdy) doporučuji vyšlápnout si ten kousek pěšky a lanovku si jen prohlédnout zeshora díky mostkům, které jsou nad kolejemi. Svižnějším výstupem můžete být pěšky u hradu už zhruba za čtvrt hodinky.

Foto: Zuzana Růžičková

Historická lanovka na hrad

Na areál hradu si určitě vyčleňte dostatek času. Výhledy na Budapešť jsou odtud (obzvlášť za slunného počasí) velmi pěkné. Jednak z hradeb, ale třeba také z věžiček Rybářské bašty. Za vidění stojí i nedaleký Matyášův chrám. Areál je poměrně rozsáhlý, je tu několik nádvoří a náměstíček s občerstveními.

Foto: Zuzana Růžičková

Budínský hrad

Foto: Zuzana Růžičková

Matyášův chrám

Foto: Zuzana Růžičková

Krásný výhled na Budapešť z hradeb (autorka měla štěstí na pěkné počasí)

Termály a jídlo

A protože turisté musí i jíst a odpočívat, další text bude patřit mé oblíbené činnosti, a to je máčení v teplé termální vodě a maďarskému jídlu. V Budapešti si můžete vybrat z vícero lázní, ale já dala na doporučení kamarádů a šla si užít Szechényiho historické lázně. Ty jsem měla navíc kousek od místa ubytování uprostřed městského parku Városlyiget. Přímo k lázním se dostanete jak autem, tak metrem nebo kousek odtud je i stanice tramvaje či autobusu.

Jinak i samotný park také stojí za prohlídku, protože se uprostřed něj celkem nečekaně nachází hned vedle vodní plochy pěkný hrad Vajnahunyad. A také je tu velmi zajímavá budova etnografického muzea, jehož střecha slouží jako pěkné odpočinkové místo se zelení a připomíná jakousi obří U-rampu.

Foto: Zuzana Růžičková

Hrad v městském parku nedaleko lázní

Foto: Zuzana Růžičková

Střecha etnografického muzea v parku s odpočinkovou zónou připomíná U-rampu

Maďarské lázně navštěvuji už dvacet let, a tak mám celkem přehled o cenách a kvalitě. Szechényiho lázně patří určitě k těm starším, zároveň dražším, ale kvalitou srovnatelným s ostatními. Vstupné lze koupit jen celodenní a za jednu osobu jsem zaplatila 650 Kč.

V převlékárně je systém skříněk, do kterých si díky čipu v „hodinkách“ můžete zamknout své věci, a provoz lázní je do osmi do večera. Doporučuji kromě plavek určitě župan, gumové přezůvky a kdo rád plave v plaveckém bazénu, musí tu mít i plaveckou čepici. Budova s bazény je opravdu krásná, a tak máte při koupání nádavkem pěknou estetickou kulisu, a to jak venku, tak vevnitř. Teplota vody v bazénech se pohybuje od 30 do 38 stupňů. Pozor, do horkých bazénů nesmějí menší děti.

Foto: Zuzana Růžičková

Venkovní bazén

Foto: Zuzana Růžičková

Vnitřní bazén

Restaurace a bistra jsou na každém rohu

Pokud máte hlad, tak síť restaurací a bister v centru Budapešti je opravdu bohatá. Pokud nemám doporučení od známých, já si osobně vybírám díky hodnocení Googlu. U restaurací se na vyhledávači vždy objevuje patřičný počet hvězdiček a eventuálně navíc i hodnocení zákazníků, kteří už danou restauraci navštívili. Vybrala jsem takto rybářskou restauraci nedaleko promenády u Dunaje.

Za čtyři velmi dobré obědy, dospělé porce (např. hovězí na víně s haluškami, kachní prsa, polévka ze sumce) plus pití, jsme dali něco přes dva tisíce korun. Na hlavní město je to celkem běžná cena, restaurace dále od centra Budapešti vychází o něco laciněji. Pivo počítejte od 50 do 100 korun podle vzdálenosti od centra a úrovně restaurace a nealko kolem 50 korun.

Foto: Zuzana Růžičková

Jídlo v místní restauraci

Plavba po Dunaji

Na závěr textu jsem si nechala pro Budapešť typickou atrakci, kterou je plavba po Dunaji. My jsme vybrali plavbu podvečerní, kdy už začaly být také pěkně osvětlené hlavní atrakce kolem řeky. Musím uznat, že na tom si v Budapešti dávají opravdu záležet. Některé budovy vyloženě hrají barvami. Osvětlené jsou všechny mosty, pod kterými plujete a také třeba budova divadla nebo lázní.

Plavbu lze pořídit už od 250 korun na osobu za 60 minut plutí (u nejlevnějšího provozovatele této atrakce ovšem byla u mola odpoledne i navečer poměrně dlouhá fronta), a tak se nám vyplatilo jít po promenádě kousek dál a najít si u dalšího mola jinou vyhlídkovou loď. Ta nás vyšla na zhruba 400 korun na osobu za 80 minut plavby, plus byl v ceně míchaný nápoj.

Foto: Zuzana Růžičková

Mapa plavby

Foto: Zuzana Růžičková

Večerní plavba po Dunaji, pohled z lodi

Pokud máte další tipy na to, co v Budapešti ještě navštívit, podělte se s námi ostatními a napište to do komentářů. Děkuji a pokud vyrazíte před zimou také objevovat Budapešť a relaxovat, tak ať se vám hlavní město Maďarska také líbí.

...

Pokud chcete dostávat upozornění na moje texty, zaklikněte +sledovat na začátku článku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz