Článek
V pražské škole Ohradní se zaměstnanci ke konci roku trochu rozšoupli. Ve finančně náročnějším Buddha-Baru měli kromě orientální kuchyně a dražšího pití objednanou také shishu, malování henou nebo kartářku.
Břišní tanečnice na učitelský večírek nepatří!
Musím říci, že mě zpráva na portálu Seznam Zprávy opravdu upřímně pobavila a moc za ni tedy panu redaktorovi děkuji. Jednak mě rozesmála skladba nabízených služeb na večírku (kdo z nás by se takového rád nezúčastnil ! ), ale pobavila mě také reakce místního pana zastupitele Zicha ze STAN, který k tomu panu redaktorovi sdělil následující: ,, Myslím, že břišní tanečnice, výklad karet a podobné záliby do sektoru školství ani nepatří."
A tak se ptám (aniž bych tím chtěla říci, že z fondu kulturních a sportovních potřeb si teď musí nebo naopak nesmí všechny školy v Česku začít objednávat břišní tanečnice a kartářky), co si tedy vlastně může český učitel a zaměstnanec vzdělávacího ústavu dovolit ze zaměstnaneckého fondu za zábavu, aby se nedostal do médií ?
Večírek stál z FKSP 2780 Kč na osobu.
Ale pojďme předtím ještě trochu počítat. Ve článku se píše, že večírek vyšel na 300 tisíc korun. No, to je docela velká suma, že? Pokud ji vydělím počtem zaměstnanců této školy, vyjde mi částka za večírek (zaokrouhleno na desetikoruny) na 2780 Kč na osobu. Menu, které si zaměstnanci objednali, bylo z těch lacinějších, které jsem na stránkách baru našla (tak pizza nebo guláš by byly určitě lacinější, říkáte si). Pití v baru také není z nejlevnějších a zbytek šel očividně na vrub zábavy v jakémsi orientálním stylu.
Co na to vše říkají pravidla? Mrkneme se, co se píše ve vyhlášce č.114/2002 Sb. o fondu kulturních a sportovních potřeb. Z FKSP mohou pracovníci čerpat peníze například na brýle, vitamíny, dentální hygienu a zubní prevenci, očkování, na pracovní oděv a obuv, vybavení pro sport, na knihy, z FKSP lze půjčit zaměstnanci na pořízení bydlení, na dopravu do zaměstnání, na stravování, na rekreaci či lázně, na penzijní pojištění, lze z něj platit dary na výročí. No a také se může využít právě na ono kulturní (ale třeba i sportovní) vyžití. Fond je přitom podle vyhlášky vytvářen z 2 % ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy. (Než ale budu pokračovat dál, tak raději pro odpůrce naprosto jakékoliv učitelské rekreace či zábavy ještě doplním, že z FKSP dosud nelze třeba hradit dětem pracovní sešity, platit asistenty, kuchařky či uklízečky nebo pomůcky. To jen pro pořádek.)
Co je ještě dovolená zábava? A kdo to rozhodne?
Z hlediska vyhlášky tedy zřejmě akce školy bude v pořádku. Ovšem břišní tanečnice, dýmka nebo kartářka? Slučuje se to s představou, jak mají učitelé či zaměstnanci škol využívat FKSP (čili svůj finanční fond na kulturu a sport)? Jak si veřejnost nebo regionální politici představují, že by se mohli ještě učitelé a zaměstnanci škol bavit? Co je tedy běžná a pro kantory dovolená zábava a co už je za hranou?
Je tedy ještě, prosím, v pořádku pozvat si třeba do školní jídelny na večírek rockovou kapelu a poprosit školní kuchařky o guláš? Nebo je ještě v pořádku udělat si školní večírek na baru, ale místo břišních tanečnic nechat rozvlnit boky děvčice v krojích? Nebo je ještě snesitelné pro veřejnost a naše regionální politiky, když si učitelé objednají DJ a budou do rána trsat a popíjet Martini? A nebo je tohle všechno už přes čáru a mají si ve sborovně udělat pár jednohubek, dát si malinovku a po desáté frčet domů?
Fond FKSP se snižuje na polovinu. Vodní dýmka už bude za své.
Musím se přiznat, že představa kartářky a břišních tanečnic na mém školním večírku mě opravdu dost pobavila, a to obzvláště, když tuším, že ten můj večírek bude spíše z těch běžnějších, jež regionální politiky ani novináře nezaujmou. (No…tedy vlastně jsem asi docela ráda. O takovou ,,slávu“ totiž zřejmě málokdo stojí.) A navíc byl asi stejně z těch posledních, které si v ZŠ Ohradní užili, čili není co závidět.
Fond FKSP totiž dozná podstatných změn (z dnes zveřejněného opatření na stránkách ministerstva financí se dozvíme, že se sníží jeho objem na polovinu a z něj půlka půjde na penzijní připojištění). A tak ty tanečnice a sushi kantorům z této školy ještě naposledy dopřejme, ne? Příště už to bude asi jen ten guláš a malinovka, a nebo budou gejši a kartářka komplet za své. Výhoda na druhou stranu ale určitě bude, že ani novináři, ale ani politici už se nad vodní dýmkou či tanečnicí zřejmě nepozastaví.
Nedá mi to a nechám zase po čase své čtenáře hlasovat. Jak se na celou večírkovou kauzu díváte vy?
Anketa
Zdroj: