Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vládní škrtací gilotina: první na řadu půjde školství

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kalhh Pixabay

Kalhh Pixabay

9. 6. 10:11

Máme tu jeden opravdu těžký příklad. Čtěte zadání pořádně, prosím: Jak ušetříme 30 miliard ve školství, když prezident právě podepsal novelu zákona, která učitelům nově zaručuje 130 % průměrného platu? A to má přijít zhruba na 30 miliard.

Článek

Vybírejte z těchto nabízených řešení:

a) 130 % učitelům náležet nebude. Udělá se to podobně, jako třeba s důchodci, na kterých si to vláda už nacvičila. Nějak se to přepočítá, řekne se, že platy vyučujících už jsou vlastně vysoké dost a výsledek bude, že učitelé nic nedostanou. Naopak se jim sníží tarifní platy.

b) Učitelům se platy nezvednou, ale ani neklesnou a šetřit se bude na jiných pedagozích a nepedagogických pracovnících. Ubydou radikálně hlavně počty asistentů, kteří do školy dorazili v souvislosti s inkluzí ve velkém a pomáhají učitelům. Inkluze však poběží, samozřejmě, dál, jen učitelé zůstanou na děti s poruchami učení a chování sami. Sníží se platy školníkům, kuchařkám, uklízečkám. Ale i tak to nebude stačit, čili se sníží i výdaje na pomůcky, hlavně digitální. Drahé jsou interaktivní tabule, tablety, počítače a tak s těmi je konec. A tak se asi i nová informatika bude místo na počítačích, učit na počítadlech.

c) Za a) i za b) je správně a škrtne se všude. U učitelů, neučitelů, škrtnou se asistenti, škrtne se u kuchařek, u školníků, uklízeček, na pomůckách.

d) Učitelům se zvýší přímá vyučovací povinnost (zatím největší číslo, které jsem slyšela, bylo 27 hodin týdně, což je na ZŠ o 20 hodin měsíčně více, než dosud), čili bude kantorů potřeba méně. Naopak počet žáků ve třídách se zvýší (v médiích už zaznělo i číslo 38). Zruší se možnosti půlení tříd, skupin a dalších opatření, která přispívala k individualizaci v učení (využívají se například typicky u cizích jazyků).

e) Úloha nemá řešení.

Každopádně všichni ve školství, které je přece prioritou každé vlády (i této, jež si to napsala do programového prohlášení), se zatím neprobrali ze šoku. Stojí a koukají s otevřenou pusou a nevěřícně zírají do prázdna (nebo vlastně ne, svítí jim tam neonově číslo mínus 30 000 000 000 korun a bliká). Zatím se vlastně nikdo pořádně nezmohl ani na reakci. 30 miliard je totiž absolutně největší suma, kterou by vláda aktuálně v celém rozpočtu škrtala. Úplně největší!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz