Hlavní obsah
Názory a úvahy

Výměna manželek jako safari ponížených. Na šikanu rodin včetně dětí se stále dívají statisíce lidí

Foto: Ron Lach / Pexels

Nedávný soud kvůli sebevraždě policisty z Výměny manželek otevřel znovu mokvající ránu české televizní zábavy. Jak dlouho budou ještě diváci dobrovolně zírat na ponižování rodin a bavit se na úkor sociálně slabších nebo jinak znevýhodněných lidí?

Článek

Když před lety pořady typu Výměna manželek nebo Prostřeno a další reality show začínaly, myslela jsem si, že tohle televizní sociální porno brzy skončí v propadlišti mediálních dějin. Jak jsem se mýlila. Pořady pokračují k mému údivu až doposud. A přestože se ohledně oprávněných zájmů dětí, které v takovém typu pořadů podle mne vůbec nemají co dělat, už pár lidí oficiálně ozvalo, karavana pokleslé zábavy jede dál, i když už má na kontě pravděpodobně jeden zhaslý život. Na co se čeká? Až si něco udělá dítě?

Pokleslou zábavu šikanující rodiny sleduje na 600 tisíc lidí

Pokud pořady jako Výměna manželek nesledujete (za což vás chválím), pak tedy přidám aspoň stručně fakta o této pokleslé zábavě. Pořad bude na televizní obrazovce slavit v září už dvacáté výročí, takže se z pohledu délky vysílání dá určitě označit za úspěšný. Jde v něm o to, že si dva páry vymění na 10 dní manželky, v obou rodinách se pak nachází po tuto dobu televizní štáby, natáčí vzniklé situace souvisící s příchodem nové „manželky“ do domácnosti a na konci je konfrontace těchto párů. Že je divácká sledovanost tím větší, čím jsou větší konflikty v rodinách, to je asi každému jasné. Konflikty a bizáry jsou v této smrduté televizní žumpě totiž velmi chtěné.

Chudoba táhne, jde o fascinaci a o zírání

O motivacích zúčastnit se takové lidové podívané můžeme spekulovat, ale podle mne je hlavním motorem peněžní odměna, která má být nově ve výši 150 tisíc korun. Pokud se totiž podíváme, kdo se do těchto reality show dobrovolně hlásí, musíme konstatovat, že jsou to převážně lidé s nižším socioekonomickým statusem. Na toto téma dokonce vznikají i vědecké práce, jako například ta od doc. PhDr. Ireny Reifové s názvem Chudoba jako mediální spektákl: zostuzování sociálně slabých v televizních reality shows a na internetu nebo vznikají různé přednášky jako například Chudoba jako předmět zírání a fascinace.

Ano, o to tady totiž jde. O tupé zírání a o fascinování cizí chudobou či jen jinakostí aktérů show. Jde o to přemrštěným ukazováním nedostatků například v oblasti pořádku a čistoty v domácnosti, zveličováním fyzických nedostatků aktérů reality show, ukazováním materiálního nedostatku či nedostatku v oblasti znalostí či špatné orientace v nemateriálním světě (internet, bankovnictví, práce s technologiemi), malým rozhledem a dalšími nedokonalostmi ukázat ostatním, že oni (diváci) jsou vlastně lepší. Že ti zírající na obrazovky si mohou říkat, že oni jsou na tom vlastně ještě dobře a pohrdat těmi, na které se dívají. Takové zacílení na nízké pudy lidí, kteří se těmto aktérům nejdřív vnitřně a později i třeba veřejně na sociálních sítích posmívají, je podle mne naprosto odporné a neomluvitelné.

Necháme děti účinkovat v trapném spektáklu, nebo už to někdo konečně stopne?

Co ale považuji za úplně nejhorší, že se na celém trapném spektáklu aktivně podílejí i děti. S dětmi pracuji už více jak 20 let a vím, jak umí být k ostatním kruté i za daleko menší „prohřešek“ proti jakémusi domnělému úzusu, který zrovna panuje v dané sociální bublině konkrétních teenagerů, než který se pak projeví na televizní obrazovce. Absolutně si neumím představit, jak se musí cítit děti z rodin, kde kamera schválně pomalu a nejlépe ve velkém detailu najíždí na nalezenou špínu například v jejich vlastním pokojíčku, ukazuje šváby nebo skvrny v posteli, ukazuje, jak se hlava rodiny povaluje celé dny na gauči, jak nedostatečně má rodina vybavenou domácnost nebo jak se vulgárně vyjadřují členové rodiny dítěte.

Zatímco se tedy ve společnosti hovoří a wellbeingu dětí, o čím dále větších psychických problémech dospívajících, jak máme kolem sebe sněhové vločky a já nevím co ještě, tak tady se před zraky stovek tisíc zírajících odehrávají scény, které mají buď zůstat skryty v intimitě rodiny anebo se mají řešit s příslušnými orgány pro ochranu dětí. Tady se ale často pere odporné špinavé prádlo na veřejnosti před dychtivýma očima více jak půl milionu párů očí.

Foto: kp yamu Jayanath /Pixabay

Natáčení jako traumatizující zážitek, říká zmocněnkyně

Proti pořadu Výměna manželek se po zprávě o pravděpodobně štábem zaviněném úmrtí policisty minulý týden ohradila také zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, která právě reaguje na (zatím nepravomocný) rozsudek v kauze sebevraždy policisty kvůli údajnému nátlaku režiséra při natáčení. Kritizuje (stejně jako já) především dopad na děti. Vadí jí, že pro děti tak jejich vlastní domov přestává být bezpečným místem. Že zažívají stres a jsou situací s natáčením traumatizované.

Naprosto proto nechápu, že pořad tohoto typu, kde jsou děti v pozici diváky šikanovaných obětí, může ještě vůbec existovat. Říkám si, co ještě horšího se tedy musí stát, aby se pořad stáhl z obrazovek nebo aspoň tvůrci přestali využívat k dosažení co nejvyšší sledovanosti (o kterou jde soukromým stanicím především) děti a jejich velkou zranitelnost? Jde mi obzvlášť o nezletilé v pubertálním věku, které mohou po odvysílání pořadu čelit jak hejtům na sociálních sítích, tak také skutečné šikaně mezi vrstevníky, kteří tento televizní hnůj uvidí na vlastní oči.

Ochrana dětí stojí přece nad reklamou a penězi

Ochrana dětí, jejich soukromí a zájem by totiž podle mne měl být nad veškerými smlouvami, ziskem, sledovaností, vloženými reklamami a utrženými penězi od zadavatelů této reklamy, kteří by se podle mne měly naopak stydět, že se jejich výrobky či služby v tak nemorálním a zavrženíhodném programu vůbec objevují. Myslím, že Výměna manželek je po tragické kauze opravdu zralá na zrušení a nebo minimálně na velkou revizi vzhledem k účinkování nezletilých osob v pořadu s tak nevhodným obsahem.

Na závěr si tedy zkuste sami odpovědět…

Anketa

Mají v reality show účinkovat nezletilé děti?
ANO
4,2 %
NE
95,8 %
Celkem hlasovalo 1059 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz