Článek
Jiřina Jirásková se narodila 17.února 1931 v Praze. Její rodiče byli rozvedení. Otec se podruhé oženil. V Kutné Hoře studovala gymnázium, které úspěšně dokončila. Posléze pokračovala ve studiu na pražském DAMU. Po dokončení konzervatoře zpočátku působila v divadle v Hradci Králové jako začínající herečka, následně od roku 1951 vystupovala v divadle na Vinohradech, kterému zůstala věrná až do roku 1990, kdy se stala jeho ředitelkou. V 60. letech její komediální talent objevil režisér Zdeněk Podskalský. Během své kariéry Jirásková ztvárnila přes 140 filmových a televizních rolí.
O muže neměla nouzi
Od svých šestnácti let byla členkou KSČ (Komunistická strana Československa). V této straně působila až do roku 1970. V 70. letech se však dočkala něčeho, co si neuměla představit. Díky tehdejšímu režimu a komunistickým změnám byla nucena svou kariéru ukončit. Komunisté na nějaký čas přerušili její kariéru a zakázali její působení nejen v televizních, ale i divadelních inscenacích. Před kameru se znovu plně vrátila v roce 1980, kdy získala roli ve filmu Trhák. Velký návrat Jiřiny Jiráskové se konal až s filmem Sestřičky, kde si zahrála jednu z hlavních rolí.
Prvním seriózním partnerem Jiřiny Jiráskové byl herec Vlastimil Brodský. Společně dokonce plánovali i svatbu. Jenže týden před svatbou herec zasadil Jiřině kudlu do zad. Jako důvod toho, že zrušil plánovanou svatbu uvedl, že zemřela jeho babička a on by údajně neměl dobrý pocit, aby si užíval. Jiřina Jirásková tomu ale nikdy neuvěřila a myslela si, že si vše Brodský jen vymyslel, aby se vyhnul manželskému vztahu. Co ale bylo na této herečce neskutečné, byla její skromnost a laskavost. Brodskému totiž nikdy ani jednou nevyčetla, že se tak rozhodl. Naopak se jí ulevilo, protože ho ve skutečnosti nemilovala a jejich manželství by dříve nebo později skončilo.
Největší lásku potkala až později
Jiřina Jirásková se později provdala za Jiřího Pleskota, se kterým se seznámila v Divadle na Vinohradech. Ani jejich vztah nebyl příliš šťastný a trval pouhé dva roky. Vztah skončil, když se zamilovala do kolegy Jiřího Valy. Když později herečka otěhotněla, svému partnerovi to s radostí oznámila. Ten však zareagoval velmi chladně a herečku odmítl. Jirásková se proto rozhodla i pro druhý potrat a již se jí nikdy znovu nepodařilo otěhotnět. O svém prvním potratu nikdy moc nehovořila. Podle výpovědi její kamarádky, herečky Jiřiny Švorcové, měla otěhotnět v době, kdy jí bylo teprve 21 let. Otec dítěte měl být partner její dlouholeté kamarádky.
Vždycky jsem věděla, že ať má kolik chce jiných žen, já jsem ta pravá, která k němu patří. Zůstaneme spolu navždy, až do smrti.
Pro Jiřinu Jiráskovou byl tou pravou a hlavně osudovou láskou režisér Zdeněk Podskalský, který byl o osm let starší. Setkávali se už na škole a později i pracovně. Jejich vztah začal až později, kdy ji Zdeněk poprvé pozval na večeři. V ten moment Jiřina Jirásková zjistila, že právě on je ten pravý, kterého celou tu dlouhou dobu hledala. Cítila se s ním naprosto spokojená, šťastná a vždy zářila úsměvem. Ti dva se nikdy nevzali, ale to jejich vztah nikdy nenarušilo. Po smrti Zdeňka Podskalského, který zemřel v roce 1993, Jiřina Jirásková už nenavázala žádný další vztah a zůstala svému Zdeňkovi věrná, až do smrti.
Vyčítala si, že neměla děti
Jiřina Jirásková během svého života považovala své rozhodnutí nemít děti za největší životní chybu, kterou mohla udělat. Jak sama v několika svých rozhovorech přiznala, měla strach, že by je nedokázala vychovávat sama, v tak obtížných časech, které zemi zmítaly. Jak sama přiznala, v jejím rozhodnutí ji podporovali i přátelé, kteří měli na mateřství stejný názor jako ona. Bála se, že by s dítětem zůstala sama a opuštěná. Všichni se shodli, že být matkou samoživitelkou není správná volba. Druzí se zase domnívají, že potraty měly být účinkem toho, že s ní její partner zůstane. „Myslím, že v dítěti hlavně viděla účinný prostředek, jak zatlačit na ženatého milence, ale nepovedlo se to. Kdyby si Jiřina tehdy dítě nechala, byl by její život aspoň v těch posledních letech mnohem kvalitnější,“ vzpomínala v knize Jiřina Jirásková: Jen to klidně napište dramaturgyně Helena Šimáčková.
Samotu si začala plně uvědomovat až ve stáří, když seděla sama, ve svém pražském bytě a do společnosti chodila jen zřídkakdy. V ten moment si začala představovat, jaké by to bylo mít děti, vnoučata a možná také pravnoučata, kterým by dala dárek. Určitě by nebyla sama, smutná a opuštěná. Zhruba poslední čtyři roky života trápily Jiřinu Jiráskovou nejrůznější zdravotní problémy. Ona se jim však nepoddávala a vždy naplno pracovala. Oblíbená herečka a dáma každým coulem zemřela 7.l edna 2013 po dlouhé nemoci ve věku 81 let. Pohřbena je společně s oběma jejími partnery v jihočeských Malenicích. Jiřina Jirásková byla za své celoživotní herecké úspěchy oceněna v roce 1998 Cenou Thálie a v roce 2006 dostala Vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury.
Zdroje: primaženy, Fdb.cz, Blesk, Wikipedia.org, časopis Sedmička
Kniha Jiřina Jirásková: Jen to klidně napište ISBN: 978-978880905-0