Článek
Jejich představení byla vždy vyprodaná
Jiří Blahník se narodil 20. února 1936 zároveň se svým bratrem Lumírem, který přišel na svět o tři hodiny později. Byla to totiž dvojčata. Jejich otcem byl hudební skladatel František Blahník, jehož písně jsou dodnes hudebními šlágry. Oba synové zdědili po svém otci hudební talent. Jiří vynikal ve zpěvu, jeho bratr Lumír uměl dobře hrát na harmoniku, a tak svého bratra vždy doprovázel při zpěvu. Společně s tatínkem vystupovali na různých kulturních pořadech po pražských lokálech, kde si oba chlapci svým dětským přirozeným talentem získali přítomné publikum. Jejich popularita rostla natolik, že jejich představení byla vždy vyprodaná do posledního místa a každý v sále se těšil na jejich vystoupení. Písničky na míru jim skládal jejich tatínek.
Stali se dětskými hvězdami
Díky dobrým kontaktům, které měl otec mezi filmaři, dostali malí bratři Jiřík a Lumír již ve svých čtyřech letech menší role ve filmu Pro kamaráda v podobě zpěváků vánoční písně My tři králové jdeme k vám. Tento film byl natočen na příkaz úřadů za účelem propagace práce, společně s dalšími filmy jako byly Druhá směna nebo Velká přehrada, které měly podporovat pracovní morálku. Po úspěchu v tomto filmu následovaly další filmové role, díky kterým se zapsali do srdcí a paměti diváků. V komedii Nebe a dudy vytvořili nezapomenutelné postavy malých sirotků - Tondy a Vaška. Film pojednává o nerudném bohatém továrníkovi Bartošovi, kterého ztvárnil herec Jaroslav Marvan.
Ten se z nenadání ocitne v chudé chalupě svého zaměstnance, milého skaláka Fáberyho. Herecké hvězdy jako Jindřich Plachta, oblíbenec žen Raoul Schránil a půvabná Jana Romanová přitahovaly velkou pozornost diváků, stejně tak, jako vystoupení dvou malých bratrů Blahníkových, kteří před kamerou prokázali nejen svůj vynikající herecký talent, ale i mimořádné hudební schopnosti. Po uvedení filmu do kin se bratři ihned stali opravdovými dětskými hvězdami v české kinematografii, a veřejnost po nich doslova šílela. Jejich popularita a oblíbenost filmu přetrvává dodnes, a to mezi všemi věkovými generacemi.
Vystupovali v kabaretech
V pozdějších letech se bratři ještě objevovali na vystoupeních v pražské Lucerně a v Národním divadle. V roce 1949 si Jiří zahrál roli učedníka Stočese ve filmu Martina Friče nazvaném Pětistovka. S bratrem Lumírem vystupoval v kabaretech a estrádách po boku věhlasných komiků, mezi které patřil například Burian. Program jim připravoval jejich otec, který byl zkušený skladatel a hudebník. Jiří Blahník zemřel předčasně 9. května 1995 ve věku 59 let v Praze.
Lumír se ještě po druhé světové válce vrátil na filmové plátno, a to v roli učně Franty Gavlase v dramatu Milujeme. Kromě toho byl také Lumír velmi výstředním hudebníkem v cirkuse. Na konci 60. let mu komunistická cenzura zakázala veškeré vystupování a Lumír se svou manželkou Bětou, která byla artistkou, začal vystupovat ve varietních představeních v zahraničí. Ve svých 58 letech Lumír vážně onemocněl a po prodělaném infarktu přestali oba veřejně vystupovat. Lumír Blahník zemřel v Praze ve věku 71 let.
Zdroje: Readzone.cz, CSFD.cz, Fdb.cz