Článek
Blíží se nám advent. Co takhle si přiblížit několik tradic a i něco k historii adventu?
Nejprve trochu historie
Advent má symbolizovat dobu radostného očekávání příchodu Ježíše Krista, duchovní přípravy na Vánoce, čas rozjímání a dobročinnosti. V dřívějších dobách byl advent zároveň časem postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování.
Také tato doba má být zklidňující. To odpovídá životu našich předků, kdy rytmem byla tvrdá práce v období od jara do podzimu, kvůli zemědělství. V zimě pak byl odpočinek při domácích pracích jako draní peří, šití, pletení, předení, tkaní a jim podobné.
Teď hurá na tradice
Nejvíce rozšířenými tradicemi jsou: adventní věnce, barborky, jmelí a sv. Mikuláš. Pojďme si je trochu přiblížit.
Adventní věnec by měl obsahovat čtyři svíce - tři fialové (modré) a jednu růžovou. Fialová (modrá) má symbolizovat pokání, ztišení a čekání. Zapalování stále většího počtu svící značí rostoucí očekávání a radost.
Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku - svíčku proroků. Tato svíce je připomínkou proroků, kteří předpověděli narození Krista.
Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíci - betlémskou. Ta má reprezentovat lásku a představovat jesličky, do kterých byl Ježíšek uložen.
Třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíčku - pastýřskou. Vyjadřuje radost z téměř ukončeného období. Adventní čas tak získává slavnostnější ráz.
Čtvrtou adventní neděli zapálíme poslední fialovou svíci - andělskou. Představující mír a pokoj.
Věnce měly zajistit majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství.
Dále se podíváme na barborky
Na svatou Barboru (4. prosince), se vžila tradice řezání větviček, které mohou do Vánoc vykvést - ,,barborky". Pokud tyto větvičky vykvetly o Vánocích přinesly do domu štěstí a děvčatům na vdávání předpovídaly svatbu.
I sv. Barbora přinášela v podvečer svého svátku dary, podobně jako Mikuláš, odměňovala hodné a kárala zlobivé.
V neposlední řadě známá tradice Mikuláše. Sv. Mikuláš v doprovodu anděla a čerta v podvečer svého svátku obchází rodiny s dětmi a klade otázku, zda byly ratolesti hodné. Hodné děti pak dostanou odměnu a zlobivé uhlí, brambory nebo podobné dárečky. Dítka také mohou přednést básničku, nebo zazpívat. Některé rodiny Mikuláš nenavštěvuje a pouze nechá výslužku třeba za oknem.
V době adventu si také lidé zdobí své domovy jmelím, pod kterým když se políbí, měla by jejich láska vydržet oboustranná až do dalších Vánoc.
V této době se také začíná péct cukroví. Ke konci adventu se zdobí vánoční stromeček a připravují se mísy s ovocem.
Od roku 1986 se v předvánočním době zapaluje v Betlémské jeskyni plamínek, který je pak skauty a dobrovolníky šířen do světa jako Betlémské světlo.