Hlavní obsah

Menstruační chudoba v Česku je jen snaha hrát na city

Foto: Andrea Piacquadio / Pexels

Menstruační chudoba v Česku zřejmě existuje, ale jen v omezené míře. Místo plošných opatření by bylo lepší zaměřit se na konkrétní pomoc těm, kdo ji skutečně potřebují. Pokud ženy touží po změně, mohou začít hledat vlastní alternativní řešení.

Článek

V poslední době se objevují hlasy, které hovoří o tzv. menstruační chudobě jako o závažném problému i v České republice. Sociální sítě a média zaplavují příběhy žen, které údajně nemají dostatek financí na nákup menstruačních pomůcek, protože ty jsou zatíženy 21% DPH. Není nic překvapivého na tom, že tohle téma vzbuzuje vášně – na jedné straně jsou lidé, kteří vnímají menstruační chudobu jako naléhavou otázku, a na druhé straně ti, kdo to považují za nafouknutý problém typický pro dobu, kdy lidé dělají problém z něčeho, co vůbec problémem není.

Diskriminace přírodou – opravdu problém?

Jedním z hlavních argumentů zastánců debaty o menstruační chudobě je, že menstruace je přirozený proces, za který ženy nemohou, a proto by měly mít nárok na menstruační pomůcky zdarma. Na první pohled to může znít logicky, ale kde je hranice mezi „pomocí“ a přehnanou péčí státu? Pokud by stát měl začít zajišťovat zdarma menstruační pomůcky, jaké další biologické potřeby by měl hradit? Plešatým mužům zimní čepice? Alergikům antialergenní povlaky? A deodorant pro každého, kdo se potí, takže pro všechny? Takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna. Každý z nás totiž čelí nějakým „biologickým“ omezením, ale je to něco s čím se přirozeně funguje, ne nějaká zlá diskriminace od matky přírody.

Menstruační chudoba v Česku – existuje vůbec?

Je důležité si uvědomit, že situace v České republice je naprosto nesrovnatelná se zeměmi třetího světa, kde ženy kvůli nedostatku hygienických potřeb čelí závažným zdravotním problémům. V Česku máme široký výběr menstruačních pomůcek v různých cenových kategoriích – od levných produktů v drogeriích po alternativní, dlouhodobě ekonomičtější varianty, jako jsou menstruační kalíšky, látkové vložky nebo menstruační kalhotky. Ano, počáteční investice do těchto alternativ může být vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se finančně vyplatí. Je tedy otázkou, zda je problém skutečně tak rozsáhlý, jak se někdy prezentuje, nebo jde spíše o snahu o zviditelnění některých organizací a iniciativ.

Navíc, pokud by skutečně existovala skupina žen, které si hygienické potřeby nemohou dovolit, proč se nevyužívají lokální sbírky nebo pomoc od neziskových organizací? Tyto formy cílené pomoci by mohly efektivně řešit problém tam, kde skutečně existuje, místo plošných opatření, která by zbytečně zatěžovala veřejné finance.

Problém krádež je Česká realita

Dalším argumentem některých zastánců této problematiky je, že by menstruační pomůcky měly být zdarma dostupné na veřejných toaletách, podobně jako toaletní papír. Ačkoli tato praxe existuje v některých zahraničních zemích, je třeba vzít v úvahu i českou mentalitu. Bohužel, v České republice se krade vše, co není přibité, od záchodového papíru po mýdla. Nabídnout na veřejných místech zdarma tampony nebo vložky by pravděpodobně vedlo k jejich hromadným krádežím a problém by se jen přesunul jinam.

Řešení pro ty, kdo opravdu nemají

Pro ženy, které se nacházejí v ekonomicky složité situaci, existují jednoduché a efektivní alternativy, které nevyžadují vysoké výdaje. Látkové vložky si lze vyrobit doma za minimální náklady a jejich údržba je poměrně snadná. Stejně tak menstruační kalíšek představuje dlouhodobě ekonomické řešení. Pokud ale ženy tyto možnosti nevyužívají, je otázkou, zda skutečně hledají praktická řešení, nebo zda jim více vyhovuje prezentovat se jako oběti systému.

Když není co řešit, vytvoříme problém

Debaty o menstruační chudobě v Česku často působí dojmem, že jde o problém „na objednávku“. Když společnost zrovna nečelí skutečným výzvám, jako byl například covid nebo válka na Ukrajině, vždy se najde téma, které má vzbudit emoce a rozdělit společnost. Menstruační chudoba je snadným cílem – dotýká se poloviny populace a zároveň poskytuje prostor pro emotivní výlevy a dojemné příběhy. Ale skutečně potřebujeme řešit tento „problém“ na celospolečenské úrovni? Stejně jako je nesmyslné volno kvůli menstruaci. Menstruace není nemoc a neměla by být nijak extrémně bolestivá, aby ženám zabraňovala vykonávat jejich běžné denní nebo pracovní povinnosti. Pokud má žena silné bolesti, očividně není něco v pořádku a měla by to řešit s lékařem a do práce si přinést normální neschopenku. Dávat ženám volno jen proto, že zrovna menstruují je nesmysl. Z naprosto přirozené záležitosti se tak dělá cosi negativního a ze zdravých žen pacientky. Jenže menstruace, stejně jako třeba těhotenství není nemoc. Pokud vše probíhá v pořádku, žena není pacientka a nepotřebuje žádné speciální úlevy, stačí zdravý rozum.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz