Článek
Karel Hynek Mácha, básník, autor slavné romantické skladby Máj se narodil 16. listopadu před 214 lety. Dnes se často zmiňuje v souvislosti s jeho láskou ke krásné přírodě a tragickým životním příběhem. Mácha však nebyl pouze nadšeným romantikem obdivujícím přírodu a vnitřní hloubku lidského ducha – jeho životní styl a vztah k ženám a sexualitě byly pro jeho dobu překvapivě otevřené a kontroverzní. A jeho deníky jsou vskutku pikoška.
Romantická duše?
Karel Hynek Mácha, jako jeden z hlavních představitelů romantismu, měl silně vyvinutý smysl pro lásku a vášeň, což je patrné i v jeho dílech. Láska a smrt, dvě ústřední témata jeho tvorby, reflektují jeho hluboké nitro a pohled na svět, který protkával tragickými a intenzivními emocemi. Mácha však rozhodně nežil v celibátu a jeho vztah k ženám byl bouřlivý a silně emoční.
Jeho nejznámější partnerka, Eleonora Šomková, zvaná Lori, byla často objektem jeho vášnivých vyznání i sexuálních pudů. Z jeho deníkových záznamů a dopisů lze vyčíst, že Máchova představa lásky nebyla pouze duchovní, ale zahrnovala také intenzivní tělesnou přitažlivost, což v době, kdy byla intimita mezi milenci obvykle veřejně zamlčována, bylo dost odvážné.
Mácha a jeho deníky
Mnoho z toho, co dnes víme o Máchově osobním a sexuálním životě, pochází z jeho vlastních deníků, které si vedl po dobu několika let. Tyto zápisky obsahují překvapivě otevřené zmínky o jeho vztazích a sexuálních touhách, což je něco, co bychom od básníka 19. století nečekali. Zejména ne od takového, který se světu prezentoval jako citlivá, nežná a romanticky rozervaná duše. Deníky ukazují, že Mácha byl člověk vášnivý, který si byl vědom svých emocí a nebojácně je prožíval.
Pro tehdejší společnost to bylo něco neslýchaného. Mácha nejenže vyjadřoval lásku k ženě slovy, ale také se neostýchal mluvit o tělesných aspektech vztahu, což bylo v kontrastu s tehdejšími morálními normami. Často se v nich objevují podrobné popisy jeho schůzek s milenkou, pocity žárlivosti, frustrace a sexuálního napětí.
Konflikty mezi ideály a realitou
Zatímco Mácha sám se ve svých dílech prezentoval jako idealista, jeho reálný vztah k ženám byl o něco složitější. Jeho deníkové záznamy svědčí o tom, že byl často ovlivněn pocity žárlivosti a nejistoty vůči své partnerce, Lori. Mácha byl rozpolcený mezi svými ideály romantické lásky a realitou, která nebyla tak vznešená, jak by si přál. Tento konflikt mu způsoboval trápení, a někdy dokonce vedl k vášnivým výbuchům emocí.
Mácha byl tak trochu otrok vlastní vášně. Jeho vztah k ženám a zejména k Lori byl plný emocí, které často přecházely od zbožné lásky k intenzivní žárlivosti a zpět. Tento vnitřní konflikt, kdy se snažil vybalancovat své vysoké romantické ideály s tělesnými touhami, ho často uvrhoval do stavů melancholie a smutku, které se odrážely i v jeho literární tvorbě.
Máchův odkaz pro současnost
Dnes bychom Máchu mohli vnímat jako romantického rebela, který se nebál jít proti společenským konvencím a objevoval vášeň a lásku v její nejčistší podobě – bez ohledu na to, zda to bylo společensky přijatelné. Mácha nejenže otevřel cestu novému pojetí literární lásky, ale také ukázal, že romantická duše může být plná vášní, emocí a někdy i rozporů, které jsou součástí lidského prožívání.
Pro dnešní čtenáře je Máchova osobnost připomínkou toho, že ani v dobách omezených společenskými normami se lidé nevzdávali snahy o autentické prožitky. Karel Hynek Mácha, se svými silnými emocemi, vášní a intenzivním životem.