Článek
Emily Brontëová, autorka románu Na Větrné hůrce (Wuthering Heights), je jednou z nejvýraznějších a nejkontroverznějších postav anglické literatury 19. století. Její život, psaní a úzké rodinné pouto s oběma sestrami, Charlotte a Anne, zůstává dodnes opředen tajemstvím. Svým jediným románem, který vydala pod pseudonymem Ellis Bell, šokovala společnost . Tehdejší lidé nemohli zkousnout odvážné zobrazení vášně, pomsty a lidské destruktivity, což se od žen tehdejší doby rozhodně nečekalo a neslušelo.
Mistryně tajemství a pochmurné atmosféry
Zatímco mnoho spisovatelů své příběhy obohatilo o optimismus a morální vykoupení, Emily Brontë vykreslila znepokojivý svět, kde láska a nenávist splývají a kde hrdinové podléhají svým temným stránkám. Na Větrné hůrce zůstává jedním z nejtemnějších romantických příběhů, kde hranice mezi dobrým a špatným je naprosto rozmazaná. Kritici byli zděšeni Heathcliffovým násilím a pomstychtivostí, stejně jako vášní mezi ním a Catherine. Emily nezakrývala temnou stránku lidských emocí; spíše ji oslavovala jako součást lidského osudu, což šokovalo prudérní viktoriánskou společnost zvyklou na jasné morální poselství.
Rebelka vůči společenským normám
Emily byla známá svou rezervovaností a extrémní uzavřeností. Vyrůstala v odlehlém Haworthu v Yorkshire a vedla klidný, ale vnitřně bouřlivý život plný introspekce a představ. Vyhýbala se společenským normám i rolím přiděleným ženám – i to se projevuje v jejích dílech. Emily nikdy neměla ambice se stát uznávanou autorkou; psaní pro ni bylo útěkem do vlastního světa, a proto se zveřejněním knihy nesnažila o popularitu ani osobní zisk.
Životní volby a odmítání konvencí
Emilyin osobní život je stejně záhadný jako její literární postavy. O jejích románcích, pokud nějaké existovaly, není nic známo, a zdá se, že nebyla nikdy zvláště nakloněna sňatku. Zatímco její sestry se pokusily přizpůsobit literárnímu světu a nakonec publikovaly pod svými vlastními jmény, Emily odolala tlaku. Její román byl dlouho posuzován jako příliš drsný a příliš odvážný, což v konzervativní viktoriánské společnosti vyvolávalo pohoršení.
Temná legenda
Emily Brontë zemřela mladá, ve 30 letech, což přispělo k tajemnosti její osobnosti i jejímu odkazu. Po její smrti se objevilo mnoho různých dohadů a řečí, které šířily i samy její sestry. Ve skutečnosti ale její smrt zůstává pro čtenáře a historiky stejně záhadná a fascinující jako její život. Ve své jediné knize dokázala otřást základy anglické literatury a vytvořit dílo, které vyvolává emoce i po více než sto padesáti letech. Od Emily Brönte by si mohlo brát příklad mnoho autorek rádoby klasik, které už těží jen ze slavného jména. V čele třeba s naší Božkou Němcovou. Zatímco Na Větrné Hůrce je dnes stejně zajímavým dílem, jako bylo před sto lety. Veleslavnou Babičku už dnes dobrovolně čte jen pár lidí a to pouze z nostalgie nad „starými dobrými časy“. Ostatním už nic neříká, zatímco Větrná Hůrka oslovuje čtenáře stejně silně jako v době svého vzniku.