Hlavní obsah
Názory a úvahy

Stát plení naše účty, aby mohl rozhazovat za nesmysly

Foto: Bára Divá

Stát drtí produktivní občany nekonečnými daněmi, aby mohl rozhazovat za zbytečnosti – od pokut za zpackané projekty přes miliardy na vyhozené vakcíny. Ale skutečně potřební lidé, jako hasiči, lékaři a vědci, pracují za pár drobných.

Článek

Každý měsíc za nás státu odvádíme na daních takové sumy, že bychom si za ty peníze mohli s přehledem dovolit 3 zaměstnance. Partner by pomoc rozhodně uvítal a já jsem zase vždycky chtěla asistentku. Místo toho ale musíme státu odevzdat „výpalné“ a ještě sledovat, jak služby nefungují, když je nejvíce potřebujeme. Rok po roce sledujeme, jak stát naše peníze marnotratně rozhazuje za nesmysly, přesně podle rčení „lehko nabyl, lehko pozbyl“. Na pokuty za zpackané projekty, na vakcíny, které se nakoupily, nevyužily a pak prošlé likvidovaly, na sociální dávky pro lidi, kterým se nechce do práce nebo třeba na luxusní cesty politiků po celém světě, které občanům nepřináší vůbec nic. Místo toho, aby se navýšily peníze třeba lékařům, aby nám neutíkali do zahraničí nebo měli kromě práce prostor i na odpočinek. A co peníze na výzkum? Těch není nikdy dost a přitom právě vědecké a technologické pokroky by nás mohly neskutečně posunout jako lidstvo i republiku.

Daně se vymykají kontrole

Stát si od lidí bere čím dál víc peněz, přesto ale nikdy nemá dost. Česká republika má jedno z nejvyšších daňových zatížení a zároveň je jedním z nejhorších správců veřejných peněz. Zbytečné a předražené projekty, neefektivní řízení a vyhazování peněz na zbytečnosti jsou každodenní realitou. Kam se poděla odpovědnost za správu financí? Opravdu má smysl platit čím dál vyšší daně, jen aby stát vybrané peníze „vyhodil z okna“ nebo přidal politikům už tak na nemravně vysokých platech? Od nového roku zaplatím na povinných pojištěních a daních zase o několik tisíc měsíčně více, ale nevidím, že bych se měla mít o něco lépe.

Peníze mizí, ale výsledky nikde

Podívejme se na pár příkladů, kam naše těžce vydělané peníze mizí:

  1. Digitalizace stavebního řízení – Projekt, který měl občanům zjednodušit život, zatím přinesl jen chaos, miliardové náklady a pokuty za špatnou realizaci.
  2. Vyhazování vakcín – Stát nakoupil miliony vakcín za miliardy korun. Kde skončily? Vyhozené, protože je nikdo nechtěl.
  3. Školství bez budoucnosti – Peníze proudí na obory, jejichž absolventi nenajdou uplatnění, zatímco zdravotnictví, věda a technické obory volají po investicích.

Vládní speciály – Cesty na konference, kde si papaláši hrají na hrdiny, zatímco jejich výlety stojí statisíce.

Stát likviduje produktivní lidi

Místo toho, aby stát nechal peníze těm, kdo je umí smysluplně využít, je bere a rozhazuje. Podnikatel, který by mohl investovat do rozvoje, vytvořit nová pracovní místa a přispět k ekonomickému růstu, nemá šanci. Každá koruna navíc, kterou stát sebere, je vytržená z rukou těch, kteří ji vydělali, a proměněna na „projekty“, které neslouží nikomu, kromě několika úředníků a firem, co umějí vysávat státní zakázky.

Je na čase, aby se stát začal chovat jako odpovědný hospodář. Namísto vyhazování peněz za nesmysly by měl nechat více financí těm, kteří je vydělávají.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz