Článek
V minulosti byl otec považován více za živitele a matka byla skálou rodiny. Dnes, s bláznivým rozvrhem všech a rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem, tento úkol mění vliv globalizace, neustálý technologický pokrok, rovnost žen a mužů, rozmanitost rodinných forem a změny hodnot a očekávání.
Děti potřebuji oba. Jaké jsou rozdíly mezi mámou a otcem?
Dnešní otec je na útěku, oslabený, nebo ztracený ve virtuálním světě. Všichni noví otcové zažívají trvalý pokles testosteronu v době narození dítěte, v některých případech až třetinu. Tento pokles jej motivuje, aby byl empatickým a citlivým praktickým rodičem, ale také odstraňuje vliv vysokého testosteronu na hormony vazby. Přidejte k tomu změny mozku, které zvyšují péči, pozornost, empatii a řešení problémů a otec je stejně biologický fenomén jako maminka.
S maminkou je to milé, bezpečné, laskavé. S otcem děti zažívají něco úplně jiného než s maminkou.
Máma je most důvěry, bezpečí a soucitu. Otec zosobňuje úplně jiný princip. Odvahu, vytrvalost, pevnost. Principy obou rodičů se vzájemně propojují. Tak je zastoupení obou rodičů stejně důležité. Jenže ten druhý často chybí.
Aby otec byl i skutečným otcem pro své děti, musí být přítomen v rodině pro děti a ženu nejen bytostně, ale i duševně
Jsou situace, kde je otec odpojen od svého syna, dcery, rodiny. Přitom je jako muž, otec nesmírně důležitý.
Otcové, muži velmi často hodně pracují a pak mají tendenci dělat dětem život v atrakcích. Život není atrakce. To, co chceme, je obyčejný život. Že spolu jsme, společně vaříme, hrajeme fotbal.
Bez ohledu na kulturu je vidět, že otcové posouvají hranice vývoje a vystavují své děti riziku a výzvám, což jim pomáhá budovat duševní a fyzickou odolnost, kterou budou potřebovat k přežití v našem rychle se měnícím a náročném světě. A jedním z nejúčinnějších způsobů, jak to dělají, je hra.
Co ale znamená, že to bude muž aktivní, že prostor před televizní obrazovkou nebude jeho jediné teritorium.
Je to muž, otec, kdo je příkladem životaschopnosti svého syna. Vzor, který bude jeho syn kopírovat. Je to on, kdo buduje sebeúctu své dcery, nikdo jiný tuto roli nezastoupí. A jak to má dělat? Zejména tím, jak se chová ke své ženě.
Víte, kolik je průměrná doba dodání poličky v české domácnosti? 4 až 6 let
Moc si přeji, aby každý chlap, si věděl oblečení, které má na sobě, sám oprat a ožehlit. Aby uměl své ženě říct, odpočiň si, já to teď doma všechno zařídím.
Muž je příkladem pro své děti, jeho aktivita, přítomnost, účast na rodinném životě je to, co předává jak synovi, tak i své dceři.
Chce, aby z ní byla v budoucnu služka? Aby to byla jen ona, na které stojí a padá chod domácnosti? Místo toho poslouchám, jak se dnes muži vymlouvají. Jak jim chybí odvaha být dobrým partnerem. Nevědí, kde je to tlačítko od automatické pračky.
Páry si vyměňují tradiční úkoly, přičemž otcové zůstávají doma a starají se o děti. Moderní otcové jsou hravější a emočně expresivnější, přemosťují propast mezi svými vlastními zájmy a zájmy svých dětí.
Až 60% českých domácností dnes nemá ani jedno společné jídlo denně. Pokud ho i mají, u třetiny je u toho puštěna televize
Lidé se ptají, co mají dělat, když se jim rozpadá rodina. Zkuste mít alespoň jedno společné jídlo denně. Všichni spolu. Ale tak opravdu. A vypněte při tom telku
Víte, jaká je nejbezpečnější antikoncepce? Muž a žena, leží vedle sebe v posteli a každý z nich soustředěně hledí do svého telefonu. Odcizení, které do živých vztahů přináší zdánlivě sbližující technologie.
Vypněte to. Buďte spolu. Technologie jsou skvělé, ale my jsme jejich pány.
Chvalme děti za konkrétní činy, za jasné úsilí. To jim buduje zdravé sebevědomí.Veďme je postupně k povinnostem i pravidlům. A následně je oceňujme
Otcové však místo toho, aby doma nastavovali pravidla a byli symbolem pevného pořádku, se dnes učí projevovat svým dětem bezpodmínečnou lásku. A to má i své negativní následky.
Příliš často vychvalujeme své děti, říkáme, jak jsou úžasné a originální. No pak to dítě přijde do školky a je tam 25 dalších úžasných originálů, dítě je následně zmatené a neumí si to vysvětlit.
Máma chrání a otec zpevňuje. Otcova láska je jiná
Pokud chybí maminka, domov se občas mění v zákazy a příkazy. Na kasárna. Otec je limit, řád a požadavky. Pokud chybí, nefungují pravidla.
To znamená, že sám musí být pevný. Pokud někdo odkládá věci, vymlouvá se, bývá nezodpovědný, je to i tehdy, pokud nezažil otce.
Anketa
Zdroje:
M. Tuček a kol., Česká rodina v transformaci – stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 1998, ISBN 80-85950-45-6
I. Možný, Sociologie rodiny. Praha: Sociologické nakladatelství, 2002, ISBN 80-86429-05-9