Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kradený symbol Vánoc: co hrozí, když jen tak utnete v lese vánoční stromek

Foto: Pixabay

Blíží se Vánoce a s nimi i každoroční přípravy. Vánoční svátky jsou spojené i se specifickou vlnou krádeží typickou jen pro toto období.

Článek

Uříznout si vánoční stromek přímo v lese bývalo donedávna obvyklé. Průzkumy udávají, že to dělal každý pátý Čech.

Vánoční stromky letos podraží zhruba o 10 %, což souvisí s rostoucími náklady na energie, hnojiva, mzdy a změnou sazby DPH

Jedle kavkazská za 750–1050 Kč, smrk pichlavý (stříbrný) za 450–600 Kč, smrk ztepilý za 400–500 Kč, borovice lesní - 450–600 Kč. Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků zůstává Česko stále závislé na dovozu stromků, zejména z Dánska a Polska. Ceny se liší podle regionů.

Zhruba o osm procent podražily meziročně stromky umělé. Například v e-shopu Alza.cz se prodávají za ceny od 1990 do 2990 korun. Za zasněžené modely nebo stromky už s dekoracemi zákazníci zaplatí od 6990 do 8990 korun.

Leckoho tak může napadnout pořídit si stromek zdarma přímo v lese. Lesy jsou sice přístupné všem, ale bez povolení vlastníka lesa, resp. správce, není možné do cizího lesa vyrazit s pilkou pro vánoční stromek

Podle lesního zákona se však jedná v každém případě o krádež, za kterou hrozí pokuta až 15 tisíc korun a náhrada případné způsobené škody.

Mnozí správci lesů přijímají zejména v období před Vánocemi speciální opatření, jako přechodný zákaz vstupu do lesa, barvení špiček, vylamování a vystřihávání větví u na první pohled krásných stromků, případně nalíčení fotopastí na zloděje.

Výjimkou není ani ošetření ohrožených stromků zvláštním nátěrem, který pak v teple domácnosti nepříjemně a silně zapáchá. Ten sice stromy před krádeží neochrání, neboť se rozvine až působením tepla, ale potrestá krádež a odradí od dalších pokusů. Nikdo nechce jezdit do lesa, aby si přinesl dřevinu, která mu doma způsobí špatně vyvětratelný smrad.

Vánoční stromek si ve svém lese uříznout můžete. Pokud byste jich ale potřebovali větší počet, nesmíte snížit zakmenění, zjednodušeně hustotu porostu, pod 80%. U mladých nezajištěných porostů vyžadujících ještě péči proti buřeni a zvěři.

Někteří také argumentují tím, že přece není rozdíl mezi tím, když si sami uříznou stromek v lese, když je stejně časem někdo uřízne a prodá na trhu

Není to tak. České stromky pěstované na vánoční trh se buď sází na méně kvalitní zemědělskou půdu, nebo na zvláštní plochy, které nejsou vhodné pro růst dospělého lesa, například prostory pod vedením vysokého napětí.

V Česku se ročně prodá až 1,3 milionu přírodních stromků. Přičemž jen pět procent tvoří smrk pichlavý a podíl smrku a borovice klesl pod 5 %. Naproti tomu prodej umělých stromků klesá. Podle odborníků to souvisí s rostoucími obavami o životní prostředí. Přírodní stromky zatěžují ekologii výrazně méně, protože jsou obnovitelným zdrojem a po použití se mohou kompostovat.

V českých školkách, zahradnických centrech a na plantážích si navíc zákazníci často mohou vybrat stromek už několik týdnů předem a vyzvednout jej až těsně před Vánoci.

Vánoční stromek lze navíc dnes i jen půjčit v květináči. V půjčovně je stromek zpravidla dva roky, odkud následně putuje zpět do půdy, aby se mohl vzpamatovat a zesílil, a neskončí tak u popelnic. Výpůjční cena se pohybuje okolo 500-1300 korun podle druhu.

Lidská chamtivost se dostala až do proslavené reklamy, v níž tatínek krade stromek, zatímco holčička už vidí prase se zahnutými zuby nahoru

Zákon nedovoluje v lese ani sběr jmelí. Mimo les, třeba v alejích nebo na zahradách, je však jmelí možné legálně sbírat. Jestliže po vichřici leží popadané větve na zemi, tak to ano, ty si odnést domů můžete.

Krást se nebude proto, že se stromky zdražily, ale proto, že jsme v Čechách.

Navíc je otázka, zda smysl Vánoc naplní živý stromek, pod nímž si rodina nadělí něco hezkého, který byl nelegálně uříznutý v lese.

Anketa

Jak si pořizujete vánoční stromek?
Máme umělý.
17,4 %
Kupujeme živý.
39,1 %
Jdu na lup do lesa.
39,1 %
Používáme jiné dekorace.
4,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 23 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz