Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mladí lidé nesnesou kritiku. Při sebemenším náznaku se hroutí

Foto: Helena Lopes / Pexels

Mladá generace bere kritiku jako velkou osobní křivdu. Místo toho, aby ji přijali jako příležitost k růstu, se hroutí pod její váhou, obviňují okolí a utíkají před realitou. Svět plný křehkých eg může brzy narazit na tvrdou realitu.

Článek

Dříve byla kritika braná jako nástroj růstu, dnes je považována za útok na osobnost. Mladá generace? Mnoho jejích příslušníků se hroutí pod tíhou sebemenšího náznaku zpětné vazby. Stačí naznačit, že něco nezvládli, mohli udělat lépe a hned si připadají jako oběti šikany. Výsledkem je generace slabochů, kteří si zakládají na domnělém sebevědomí, ale ve skutečnosti se bojí podívat pravdě do očí.

Zpětná vazba? „To je nespravedlivé“

Kritika, která dříve sloužila k motivaci a zlepšení, je teď vnímána jako sprosté slovo. Řekněte mladému zaměstnanci, že jeho práce má chyby, a místo snahy o zlepšení dostanete pasivní-agresivní ticho, výmluvy nebo útěk na neschopenku. A co je horší? Většina mladých lidí se ani nesnaží pochopit, co udělali špatně. Radši si vytvoří příběh o tom, jak byli „napadeni“ a „nedoceněni“.

Rodiče „kámoši“ vypěstovali emocionální trosky

Generace „kámošů rodičů“ udělala obrovskou chybu. Vychovala děti, které nikdy nezažily skutečný neúspěch. Každá špatná známka byla výsledkem „nespravedlivého učitele“, každá porážka v soutěži vyžadovala medaili za účast, aby se náhodou necítili zranění. Co z toho vzešlo? Lidé, kteří nejsou schopni unést realitu. Jakmile s nimi život nejedná v rukavičkách, okamžitě spadnou do deprese nebo přestanou bojovat úplně.

Sebevědomí bez dovedností – tragédie dneška

Tato generace se paradoxně chvástá obrovským sebevědomím. Jsou přesvědčeni, že mohou všechno. Jenže jejich sebevědomí stojí na vratkých nohách. Ve chvíli, kdy je někdo konfrontuje s realitou, místo aby se zamysleli, spustí vlnu výmluv a obviňování. Kritiku většinou nepřijmou ani omylem. Raději vás označí za toxického, necitlivého nebo „nepodporujícího“.

Budoucnost plná nekompetence

Myslím si, že s takovým přístupem k životu to nemůže dopadnout jinak než pořádným průšvihem. Pokud mladí lidé nezačnou vnímat kritiku jako součást růstu, bude svět plný nekompetentních jedinců, kteří si budou jen stěžovat a vinit druhé. Každý problém bude v jejich očích chyba systému, šéfa, partnera nebo vesmíru, jen ne jejich vlastní. A čím více šancí jim dáme, tím více jich promrhají – protože kdo nepochopí své chyby, nemá šanci je napravit.

Kritika bolí, ale bez ní se nehnete

Je načase přestat mladým lidem opečovávat jejich křehká ega a naučit je čelit pravdě. Kritika není nepřítel, ale zrcadlo reality. A pokud ji nesnesete, nepřijdete na to, jak být lepší. Svět nepotřebuje generaci plačících obětí, které se hroutí při prvním problému. Potřebuje lidi, kteří jsou ochotni se učit, přijímat zpětnou vazbu a dokázat, že něco skutečně umí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz